Teatr

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Demoludy”

Tegoroczna, czwarta już edycja, odbędzie się w dniach 5-9 października

 Wielkimi krokami zbliża się Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY. Jak co roku w Olsztynie wystąpią prawdziwe gwiazdy teatru byłego bloku wschodniego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest podobnie, jak rok temu, Strefa Tożsamości, tym razem jednak organizatorzy chcą skupić się na teatrze i dramaturgii Czech i Słowacji.Organizatorem Festiwalu jest Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Tegoroczna, czwarta już edycja, odbędzie się w dniach 5-9 października. Wśród zaproszonych gości znalazły się teatry z Czech i Słowacji. Spektaklom teatralnym towarzyszyć będą spotkania autorskie, czytania performatywne dramatów oraz koncerty.

 

Ideą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY jest stworzenie przestrzeni dla wielokulturowego dialogu i pokazanie polskiej publiczności współczesnego teatru Europy Wschodniej. Jak mówi Marcin Zawada, dyrektor artystyczny Festiwalu: - Rzadko zwracamy uwagę na to, co dzieje się u naszych wschodnich i południowych sąsiadów. To zastanawiające, ponieważ wspólna historia mocno wpłynęła na kształtowanie naszej wrażliwości, sposobu patrzenia na świat. Ideologicznie i historycznie jest nam znacznie bliżej do Czechów i Słowaków, niż do narodów Zachodu. Dlatego warto pokazywać w Polsce to, co robią nasi południowi sąsiedzi. Tym bardziej, że naprawdę mają się czym pochwalić. Pracują u nich wybitni twórcy, których udało się zaprosić do Olsztyna. Jest dla nas prawdziwym zaszczytem, że będziemy mogli spędzić z nimi te kilka dni i oglądać wyniki ich pracy. W czym polski teatr i dramat jest podobny do ich teatru i ich dramaturgii? Jakie są różnice w podejściu do tych dziedzin? 


Wybranie dla Festiwalu nazwy Demoludy jest celowym zabiegiem humorystycznym i dystansującym. Słowo to, posiadające nie do końca pozytywne konotacje, w kontekście Festiwalu zyskuje zupełnie nowy charakter. Dawne negatywne skojarzenia odchodzą w zapomnienie i w ich miejsce pojawiają się nowe, tworzące nową jakość.

- Olsztyn jest miastem, w którym kultura polska zderza się z niemiecką, rosyjską, żydowską. Jest wiele rodzin, które przyjechały tu z Kresów, mieszkają tu przesiedleni po wojnie Ukraińcy. Ten kulturowy tygiel znakomicie wpływa na zestawianie i porównywanie doświadczeń szeroko rozumianych Słowian - mówi Marcin Zawada. - Sygnały i opinie dochodzące do nas z krajowych oraz zagranicznych ośrodków teatralnych już teraz udowadniają jedno: Olsztyn ma swoją wizytówkę – DEMOLUDY. I może ją mieć w przyszłości, na długie lata. To znak rozpoznawczy Olsztyna – dodaje dyrektor Festiwalu.


Przez pięć dni Festiwalu zobaczymy następujące spektakle:

- „Europejczycy” w reżyserii Jiříego Adámka (grupa teatralna Boca Loca Lab, Praga, Czechy)

- „Cud w czarnym domu” w reżyserii Juraja Nvota (Divadlo Na zábradlí, Praga, Czechy)

- „Lemoniadowy Joe” w reżyserii Małgorzaty Głuchowskiej (Teatr im. Jaracza, Olsztyn)

- „I będziemy szeptać...” w reżyserii Kamila Žiški (Slovenské komorné divadlo, Martin, Słowacja)

- „Dungeons & Dragons. Lochy i smoki” w reżyserii Karela Františka Tománka (Dejvické divadlo, Praga, Czechy)

- „Sarkofagi i bankomaty” w reżyserii Mariána Pecko (Bábkové divadlo na Rázcestí, Bańska Bystrzyca, Słowacja)

- „Martwe dusze” w reżyserii Dušana Vicena (Divadlo SkRAT, Bratysława, Słowacja)

 

Ponadto podczas Festiwalu odbędą się:

l      koncert zespołów Kuzmich Orchestra (Czechy), Longital (Słowacja) i Lollipops (Polska)

l      quiz czesko-słowacki

l      spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem w związku z wydaniem jego książki „Zrób sobie raj” poświęconej Czechom

l      śniadanie z Czechami i Słowacją - gośćmi będą m.in. Justyna Wodzisławska (tłumaczka), Jakub Groszkowski (Ośrodek Studiów Wschodnich)
od: 5 pazdziernika 2010
do: 9 września 2010 Olsztyn

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca