Literatura

Brytyjczycy w Biurze: w grudniu i podczas Portu Wrocław

zapowiedzi wydawnicze/wydarzenia kulturalne

 

Przyszłoroczna edycja festiwalu poetyckiego Port Wrocław odbędzie się ponownie w Studiu na Grobli i potrwa tym razem trzy dni. Impreza organizowana po raz 16. przez Biuro Literackie nabierze bardziej międzynarodowego charakteru. Wśród kilkunastu zagranicznych twórców, którzy odwiedzą między 8 a 10 kwietnia Wrocław, znajdzie się dwóch wybitnych, brytyjskich poetów - Michael Longley i Brian Patten.

 

Urodzony w 1939 roku w Belfaście Michael Longley jest współtwórcą nowoczesnej tradycji literackiej Ulsteru i uchodzi za jednego z klasyków północnoirlandzkiej współczesności. Publikacja jego debiutu "No Continuing City" (1969) zbiegła się z początkiem północnoirlandzkiego kryzysu.

 

Longley odbijając się od dziedzictwa anglosaskiej tradycji literackiej, pozostaje w swoich wierszach Irlandczykiem, który odszedł od rygorów konwencji, nadal wyznaje zasadę, że podstawą wiersza jest akt kompozycji. Jest laureatem najbardziej prestiżowych literackich nagród, w tym m.in. Nagrody Whitbreada i T.S. Eliot Prize. Należy do Aosdana, irlandzkiego stowarzyszenia grupującego wybitnych twórców.

 

Drugi z Portowych gości urodził się w 1946 roku w Liverpoolu. Przełomowy dla Briana Pattena okazał się rok 1967 (kulminacyjny moment historii kontrkultury): wiosną ukazała się jego debiutancka książka "Little Johnny's Confession", nagrodzona Eric Gregory Award;  latem zaś "The Mersey Sound", wspólna antologia Pattena, Adriana Henriego i Rogera McGougha, która odniosła niebywały sukces (ponad pół miliona sprzedanych egzemplarzy).

 

 

 

 

Patten od początku był wierny liryzmowi - deklarując, że interesuje go "przede wszystkim liryka, elementarna liryka", a wśród ważnych dla siebie poetów wymieniając Keatsa i Rimbauda. Choć spod jego pióra wyszło wiele wierszy satyrycznych, choć zdarzało mu się komentować wydarzenia społeczne i wypowiadać się w imieniu pokolenia, to jednak siła jego utworów tkwi przede wszystkim w indywidualności poetyckiego głosu.

 

Pretekstem do wizyty Longleya i Pattena we Wrocławiu będą premiery polskich książek, przygotowanych przez Biuro Literackie: "Od kwietnia do kwietnia" z przekładami Piotra Sommera oraz "Teraz będziemy spać, leżeć bez ruchu lub ubierzemy się na powrót" z tłumaczeniami Jerzego Jarniewicza, Tadeusza Sławka, Piotra Sommera i Andrzeja Szuby.

 

Brian Patten spotka się także z najmłodszymi czytelnikami podczas kwietniowego Portu Wrocław, którym zaproponuje lekturę wydanej specjalnie na tę okazję książki "Skaczący myszka" oraz opublikowanego w Biurze przed rokiem zbioru "Słoń i kwiat". Autorem przekładu obu publikacji jest Piotr Sommer. Kolekcja książek dla dzieci przyniosła mu w 2002 roku Cholmondeley Award.

 

Dopełnieniem Biurowych książek z Wysp będą "Zapisy rozmów. Wywiady z poetami brytyjskimi", zawierające trzynaście wywiadów, które - z pomocą magnetofonu bądź korespondencji - zapisał Piotr Sommer w latach 1975-1980. Istotnym przypisem do całej książki jest kilkudziesięciostronicowy Aneks. Składają się na niego wybrane przekłady, do których rozmówcy najchętniej i najczęściej nawiązują.

 

Przedsmakiem festiwalowego spotkania z Poetami i książkami z Wysp będzie grudniowe "Czytanie w Biurze" z Jerzym Jarniewiczem i Piotrem Sommerem, które poprowadzą Jacek Gutorow i Adam Poprawa. Początek wieczoru, w trakcie którego pojawią się także fragmenty niedawno wydanego tomu laureata literackiego Nobla Seamusa Heaneya pt. "Kolejowe dzieci", 2 grudnia o godzinie 18:00 w redakcji Biura Literackiego w Przejściu Garncarskim 2 we Wrocławiu.   

 

Więcej o grudniowym "Czytaniu w Biurze"

 

http://biuroliterackie.pl/imprezy/imprezy.php?site=930


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca