Sztuka

We wrocławskiej Entropii Paweł Modzelewski i jego „oblicza/oblicza”

 

Paweł Modzelewski

OBLICZA/OBLICZA

instalacje video

11 - 18.03.2011

otwarcie: 11.03.2011 godz.18.00

 

 

Seria videoartów Pawła Jana Modzelewskiego to swoista autorefleksja na temat iluzji wizualnej współczesnego świata i naszego (autora/aktora/odbiorcy) w niej uczestnictwa. Minimalizacja formy i niemal całkowite ogołocenie ze zbędnej ornamentyki oraz niepotrzebnej narracji każe nam stanąć oko w oko z jednostką, prowokując jednocześnie empatyczne przyjęcie na siebie jej roli – z całym balastem jej lęków, bezsilności oraz poczuciem odrzucenia. „Ciebie kurwa nie ma” – mówi bohater jednej z prezentacji podważając autentyczność swego wizerunku – jednego z wielu, jakimi krępuje go współczesna kultura – a jednocześnie przez brak określonego kontekstu historycznego oraz niedookreślenie czasoprzestrzeni, co narzuca uniwersalizację przekazu, podważona zostaje materialność samego medium.

 

Mamy tu do czynienie z niezwykłą przewrotnością artysty, który z jednej strony mówi o pewnym powszechnym i ogólnym zjawisku, z drugiej zaś dokonuje pewnego rodzaju stygmatyzacji, która na powrót zawęża pole widzenia. Takich „zwrotów akcji”, które ożywiają tę pozornie nieruchomą materię mamy w projekcie znacznie więcej – specyfika autoportretowego videoartu każe nam bowiem przefiltrować wszystko przez subiektywizm spojrzenia autora, który co jakiś czas przypomina nam, że obserwujemy jego własną walkę o tożsamość, tożsamość, której egzystencja i indywidualizm są we współczesnym świecie nieustannie zagrożone.

 

Tekst: Ewa Mickiewicz

 

Paweł Jan Modzelewski (1987) student Sztuki Mediów na trzecim roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jego prace dotyczą szeroko rozumianego pojęcia tożsamości Ma w dorobku szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych.

od: 11 marca 2011
do: 18 marca 2011 Galeria ENTROPIA Wrocław ul.Rzeźnicza 4 www.entropia.art.pl 71 3444 634

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 września 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca