Muzyka

Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku

Na tegorocznej edycji imprezy będzie można usłyszeć m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Ferenca Lista (w tym roku obchodzona jest 200. rocznica urodzin tego węgierskiego kompozytora i pianisty), Roberta Schumanna, Edwarda Griega, Maurice’a Ravela, Igora Strawińskiego, Dymitra Szostakowicza, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego.

Podczas festiwalu dojdzie również do prawykonania kompozycji Wojciecha Blecharza poświęconej Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. Utwór zagra Lutosławski Piano Duo i Kwadrofonik.

 

Na inauguracyjnym koncercie w sobotę wystąpi hiszpański pianista Brenno Ambrosini oraz Joanna Marcinkowska. Artystom będzie towarzyszyła OrkiestraPolskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku pod dyrekcją Bogdana Jarmołowicza.

We wtorek 13 września z tą samą orkiestrą zagrają pianiści Monika Sikorska-Wojtacha, Hubert Salwarowski i Filip Wojciechowski Trio. Z kolei na zakończenie festiwalu wystąpią pianiści Hubert Rutkowski i Janusz Olejniczak. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Rubena Silvy.

Recitale fortepianowe zagrają: Jacek Kortus i Mateusz Borowiak. Na koncercie kameralnym będzie można usłyszeć: Kaję Danczowską (skrzypce), Bartosza Koziaka (wiolonczela) i Justynę Danczowską (fortepian). W ramach „Estrady Młodych” zaprezentuje się sześcioro pianistów: Oliwia Grabowska z Katowic, Michał Landowski ze Szczecina, Natalia Figiel z Wrocławia, Hanna Tarchała z Poznania, Luiza Sobowiak z Gdańska i Arnold Gniwek z Katowic.

Festiwal potrwa do 16 września. Towarzyszą mu wystawy fotografii i plakatów z poprzednich edycji imprezy.

Na 45. Festiwal Pianistyki Polskiej przygotowano również niezwykłą atrakcję dla filatelistów – unikatowy, okolicznościowy znaczek pocztowy, na którym umieszczono znajdujący się w Słupsku, jedyny w Polsce, pomnik Karola Szymanowskiego dłuta nieżyjącego już prof. Stanisława Horno-Popławskiego.

Unikatowość znaczka – jak wyjaśnił Stanisław Turczyk, prezes Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, które jest organizatorem imprezy - polega na tym, że wydano go w nakładzie zaledwie 50 egzemplarzy, z czego do sprzedaży przeznaczono jedynie 30 sztuk.

Z okazji 45. festiwalu wydano również okolicznościowy album poświęcony pamiątkowym medalom wybitym podczas poprzednich edycji imprezy.

Festiwal Pianistyki Polskiej (FPP) obywa się w Słupsku nieprzerwanie od 1967 r. Patronat nad imprezą od samego początku sprawuje resort kultury. Na festiwalu występowali najwybitniejsi polscy pianiści. Na wszystkich dotychczasowych edycjach zagrało łącznie 437 pianistów i 40 klawesynistów.

Wielkim propagatorem słupskiej imprezy był zmarły w 1999 r. wybitny krytyk muzycznyJerzy Waldorff, który aż do XX edycji festiwalu wygłaszał na niej prelekcje. Za swój wkład w propagowanie imprezy Waldorffowi nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Słupska. W czasie 40. jubileuszowej edycji festiwalu w Polskiej Filharmonii w Słupsku odsłonięto popiersie Jerzego Waldorffa.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca