Wywrota

Już za tydzień rusza 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Na tydzień przed rozpoczęciem Festiwalu nie ma już biletów na koncert Idana Raichela i Sary Tavares, który odbędzie się 30 września w namiocie festiwalowym.

Miejsca w większości klasach warsztatów muzycznych również są już zarezerwowane, lecz można jeszcze uczestniczyć w wielu przygotowanych przez organizatorów wydarzeniach festiwalowych

 

Dzisiaj rozpoczęła się innowatorska akcja artystyczna Cross Art. Cross Culture. Cross Europe. Na specjalnie przygotowanym bilboardzie, zawieszonym na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Alei Solidarności przez dwa dni Sepeusz wraz Chazme 718 tworzyć będą swoje artystyczne spojrzenie na temat skrzyżowania kultur. Gotową pracę będzie można oglądać do 1 października. Potem zostanie ona przetransportowana w okolice namiotu festiwalowego, gdzie każdy chętny będzie mógł odbić swoją dłoń, pod dziełem artystów.

 

Już 25 września o godz. 18 w Sali Kongresowej koncert inauguracyjny 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur otworzy Urszula Dudziak Superband oraz Femi Kuti ze swoim zespołem Positive Force. Polska artystka zaprezentuje premierowy wielokulturowy projekt, specjalnie przygotowany na 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Z pomocą odpowiedzialnego za całokształt kompozytorsko-aranżacyjny kierownika muzycznego Jana Smoczyńskiego, jazz zmiesza się z muzyką z różnych zakątków świata. Fascynacja mistrzem tego typu fuzji - Joe Zawinulem, w zestawieniu z niezwykle oryginalnym językiem Urszuli Dudziak i energetycznymi interpretacjami Superbandu da mieszankę świeżą, kolorową i niezwykle interesującą. Fragment nowego utworu Urszuli Dudziak stanowi tło jingla festiwalowego 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

 

Dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, Femi Kuti, nigeryjski muzyk, ikona afrobeatu, aktywista, najstarszy syn Feli Kutiego. Ten wyjątkowo charyzmatyczny artysta wystąpi wraz ze swoim wieloosobowym zespołem Positive Force. Podczas,  gdy krążki takie jak Fight to Win łączyły elektronikę i rap, to ostatni album Africa for Africa jest najbardziej dynamiczną płytą od lat i równocześnie powrotem do korzeni. Podobnie jak ojciec, w swojej twórczości porusza tematy polityczne oraz społeczne dotyczące dzisiejszej Nigerii i Afryki. Nie waha się wskazywać konkretnych nazwisk, dlatego też nigeryjskie władze wielokrotnie cenzurowały jego twórczość, zniesławiały, a nawet doprowadziły do aresztowania. W 1999 roku reżim wojskowy zakazał stacjom radiowym grania utworu Beng Beng Beng. Jednak Femi odnalazł w tej sytuacji pozytywny aspekt. Sprawy, o które poprzez swoją muzykę walczył on, a wcześniej jego ojciec, mimo zakazów władz zostały nagłośnione.

 

Pozostałe koncerty festiwalowe to tygodniowa podróż po różnych zakątkach Europy. Wystąpią gwiazdy ze słonecznej i pełnej pasji Portugalii – Sara Tavares, a z Hiszpanii – mistrzyni flamenco Carmen Linares oraz galicyjska performerka Mercedes Peón. Muzyczny szlak tegorocznej edycji przebiega również przez Niemcy, których reprezentantem będzie Corvus Corax. Z odległej Finlandii usłyszymy mistrzowskie wykonania Marii Kalaniemi, a ze Szwecji – Hoven Droven. Dzień Śródziemnomorski ozdobi swoim wyjątkowym głosem Aynur – ta kurdyjska artystka wykonywać będzie utwory zarówno w języku kurdyjskim, jak i tureckim. Tego samego wieczoru udamy się do Grecji, za sprawą mistrza Psarantonisa. Dzień później delektować się będziemy złotymi głosami korsykańskich pieśniarzy z zespołu Barbara Furtuna. Wydarzeniem 7. edycji festiwalu będzie na pewno koncert The Idan Raichel Project z Izraela prezentujący swoją unikalną muzyczną mieszankę dźwięków etiopskich i bliskowschodnich. Festiwal zamkną w sobotę 1 października koncerty: „Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur” oraz „Mistrzowie Warsztatów na Skrzyżowaniu Kultur”.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 września 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca