Sztuka

Fotografie prawdziwej rzeczywistości

 

Fundacja Eko - Art SILESIA i Galeria Szyb Wilson 
serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy
Fotografie prawdziwej rzeczywistości. Filmowe obrazy J. Skarżyskiego,
który odbędzie się 10 października 2011o godz. 17.00

 

 

Wystawa poświęcona scenografiom filmowym Jerzego Skarżyńskiego. Artysta w swoich projektach filmowych szukał rozwiązań sytuujących się bardziej na styku świata realnego i fantazji, niż sięgających do rekonstrukcji rzeczywistości. W pozornie naturalnych scenografiach pozostawiał sferę niedopowiedzenia, wzbudzał wątpliwości, prowokował pytania. W tych fantastycznych przekornie odwoływał się do rzeczy znanych, wręcz opatrzonych, które zestawiając ze sobą, odwracając ich znaczenia i wzajemne relacje, umieszczał w przestrzeni wiarygodnej poprzez swoją sztuczność. Film nie stanowił dla niego medium tworzącym wrażenie autentycznej rzeczywistości, która może trwać wiecznie, zniekształcał więc ją zmieniając perspektywę, uciekając się do zbliżeń czy „ zamykając " aktora w klatce filmowej.

Na ekspozycji zaprezentowano między innymi projekty kostiumów i dekoracji do zrealizowanych z Wojciech Hasem niezapomnianych ekranizacji Lalki, Sanatorium pod klepsydrą i Rękopisu znalezionego w Saragossie. Ekspozycję uzupełniąją prace Artysty do wcześniejszych produkcji, takich jak Rozstanie, Złoto, Wspólny pokój - filmów, w których swoje aktorskie szlify zdobywały gwiazdy polskiego kina : Gustaw Holoubek, Beata Tyszkiewicz, Władysław Kowalski, Adam Pawlikowski. Projektom towarzyszą fotosy, umożliwiające porównanie zamysłu plastycznego scenografa z jego filmową realizacją. Całość wystawy dopełniają unikatowe zdjęcia z planu, dokumentujące pracę reżysera, ekipy technicznej i aktorów. 


Przestrzeń wystawy została podzielona na cztery sale ekspozycyjne. Połączyła je ze sobą wspólna aranżacja, nawiązująca do motywów filmowych oraz dominujący w przestrzeni każdej z sal powiększony fragment dekoracji, charakterystyczny dla danej produkcji - uschnięte drzewo, szyld sklepu, ściana kamienicy. Pierwsza sala poświęcona została w całości filmom czarnobiałym, w trzech następnych zaprezentowano widzom adaptacje zrealizowane z Wojciechem Hasem. Ponadto, istotnym elementem ekspozycji poświęconej Rękopisowi znalezionemu w Saragossie, jest powiększone zdjęcie zainspirowanego filmem obrazu Skarżyńskiego. 

Tytuły reprezentowane na ekspozycji : Wspólny pokój, Rozstanie, Złoto, Owcze źródło, Rękopis znaleziony w Saragossie, Lalka, 
Sanatorium pod klepsydrą.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca