Wywrotowy Zlot 2012

Wywrotowcy, co Wam mówi hasło: „majówka"? Lepiej szybko myślcie nad odpowiedzią, bo nadjeżdża Wywrotka!

 

Drodzy Wywrotowcy!

 

Mamy już luty, zatem nastała wielka pora na ogłoszenie tegorocznego spotkania Wywrotowców. Postanowiliśmy nieco naruszyć tradycję. Zamiast majówki wspólnie spędzimy kwietniówkę, zahaczając tylko o jeden dzień maja. Co więcej, tym razem nie będziemy podglądać życia górskich kozic. Na miejsce zlotu wybraliśmy uroczą miejscowość z iście poetyckimi korzeniami. Bowiem w Złotym Potoku, położonym w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomieszkiwał swego czasu romantyczny wieszcz – Zygmunt Krasiński.

 

 

 

Program:

 

 

28 kwietnia – sobota

 

12:00 – Rozpoczyna się doba hotelowa, co wyznacza godzinę nalotu wszystkich fajnych Wywrociaków na Złoty Potok.
15:00 – Oficjalna inauguracja zjazdu.

Inscenizacja jednoaktowej sztuki Mariusza Wieteski w wykonaniu autora oraz Wywrotowców.

 

Wprowadzenie do tajemnic związanych z przestrzenią, traktowaną jako kategoria antropologii kulturowej. Porozmawiamy sobie o rodzajach przestrzeni, sposobach jej tworzenia, o tym, jak wpływa na człowieka i o tym, jak możemy ją wykorzystać do własnych celów. Zebrane wiadomości wykorzystamy przy (towarzyszącym przez cały zjazd) wspólnym tworzeniu instalacji: Wywrotowe Miasto. W zeszłym roku usnuliśmy marzenie o założeniu w przyszłości Domu Wywrotowca, a tu proszę – będziemy mogli wybudować całe miasto!


Podczas tych wstępnych uroczystości nastąpi również ogłoszenie III edycji Pojedynków Literackich oraz Konkursu na najlepszy zestaw fotografii ze Zlotu Wywrotowców 2012 (czyli pamiętamy o zabraniu na zlot kartek, długopisów i aparatów!). Kto uchwyci na zdjęciu twarz Ewy, zdobędzie specjalną nagrodę (uwaga! może być trochę krzycząca).

18:00 – To, na co Wywrociaki zwykle czekają najbardziej – ognisko. Jemy dobre jedzonko, uśmiechamy się do Maćka znanego jako Cugiel oraz do innych gitarzystów, którzy nam zagrają. Poza tym ładnie (bądź trochę mniej ładnie) śpiewamy, zapoznajemy się z nieznanymi jeszcze Wywrotowcami, znanych sobie przypominamy. Niewykluczone zabawy – bo co to by był za zlot bez kalamburów?

 

 

 

29 kwietnia – niedziela

 

11:00 – Pełni energii i uśmiechnięci (nigdy nie wiadomo, kiedy uczestnik konkursu fotograficznego zrobi zdjęcie!) wyruszamy na wycieczkę w bardzo tajemnicze, ale i piękne miejsce. Wywrotowy pochód poprowadzi Cugiel, który oprócz tego, że najlepiej na świecie śpiewa Niebieskość, to jeszcze świetnie zna tamtejsze tereny. Jeśli do tej pory nic Was nie natchnęło do napisania tekstów na pojedynek, to niewątpliwie wycieczka dostarczy inspiracji.

 

11:00 Wyruszamy do kościoła w Złotym Potoku, gdzie znajduje się nagrobek córki Zygmunta Krasińskiego. To właśnie po jej śmierci poeta opuścił na zawsze Polskę.
11:40 Zwiedzanie dworku Zygmunta Krasińskiego, spacer po parku Raczyńskich. 
12:40 Miłośnikom rybek zapewne spodoba się ten punkt program: degustacja pstrąga w najstarszej pstrągarni w Europie.
13:30 Źródła Zygmunta.
14:00 Diabelskie Mosty – ruiny dawnego mostu, oficjalnie ochrzczonego anielskim. Jednak ludność miejscowa bardziej kojarzyła go z diabłem, który według podań często się tam pojawiał.
14:40 Brama Twardowskiego, czyli skąd odbił się Twardowski, by polecieć na Księżyc.
15:10 Wyjazd do Mirowa i Bobolic. 
 


17:00 – Myjemy rączki i ruszamy do kuchni, gdzie panowie zmierzą się z przygotowaniem potraw z menu ułożonego przez Dżastinę (Justyna Białogłowicz) i Sylwię Stemplewską. Panie w tym czasie, oprócz dekorowania jadalni, bacznie obserwują poczynania adeptów sztuki kucharskiej i… tworzą limeryki na temat tego szaleństwa.
19:00 – Uroczysta kolacja połączona z Wywrotową Galą, czyli to, czego na żadnym naszym zjeździe jeszcze nie było. Każdy będzie mógł wystroić się i zaprezentować w nieco mniej wycieczkowo-sportowym wdzianku. Kto zostanie odznaczony tytułem Uśmiechu Pana Wywrotka? Któremu z panów przypadnie honor Wywrotowego Kucharza, a której z Pań Mistrzyni Limeryków?

 

 

 

30 kwietnia – poniedziałek

 


12:00 – Wyruszamy do Żarek na wernisaż artystów z Wywrotowej Galerii. Każdy gość otrzyma mapkę z instrukcjami, jak poruszać się po wystawie. Staramy się wykorzystać zdobytą wiedzę odnośnie przestrzeni, wyciągając wnioski odnośnie jej wpływu na odbiór sztuki.
Zobaczycie na żywo prace: Joanny KrzepinyWaldemara Dąbrowskiego, Grzegorza C. Skwarlińskiego i tajmeniczego 28brrr10 (jest to wstępna lista, która może ulec zmianom). Wernisaż to także okazja do porozmawiania z artystami i poszukiwania inspiracji do pojedynkowych tekstów.
15:30 – Zbieramy się w Galerii rzeźby w drewnie (Żarki), gdzie Michał Domagalski poprowadzi spotkanie autorskie wywrotowego poety Grzegorza Szafoni, natomiast Dżastina (Justyna Białogłowicz) porozmawia z Marzeną Przekwas-Siemiątkowską o jej nowej książce: Do piekła na piechotę.  Zaprezentują się również: Mariusz Wieteska oraz Janusz Ochocki. Spotkanie umili śląska pianistka – Dahlia von Meck.
19:00 – W świetle ogniska pojedynkują się Wywrociaki. Znowu śpiewamy. Sprawdzamy, czy nikt się nie zmienił od pierwszego ogniska, czy kucharze mają wszystkie palce. Do tego Estelka rozdaje obiecane cukierki (pamiętacie? „krytyki za cukierka!”).

 

 

 

1 maja – wtorek

 

10:00 – Wyciągamy wszystkich z łóżek, pakujemy torby, Ewę do bagażnika i przy całym rozgardiaszu niczego nie gubimy. Ostatnie spojrzenie rzucamy na Wywrotowe Miasto, aby tę samą dobrą atmosferę przenieść na portal.

 

 

 

 

 

Będziemy się świetnie bawić!

Pozdrawiam,

Justyna Barańska

 

 

 

 

 


Ośrodek, w którym spędzimy kwietniówkę: http://www.jura.turist.pl/chrzciciela4/
Koszt zlotu: 140 zł (w tym: 3 noclegi, koszt posiłków 2 ognisk i kolacji)

 

 


Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenia na adres Ewy: kropka.y@gmail.com (wpisujemy imię i nazwisko każdej osoby wraz z numerem kontaktowym) oraz o dokonywanie wpłat:

do 25 II 2012 – 70 zł (wtedy musimy wysłać zaliczkę za noclegi)
do 15 IV 2012 – 70 zł

 

 

Od marca nie załatwiamy już noclegów. Oczywiście wszystkich chętnych nadal zapraszamy, jednakże miejsce na nocleg trzeba poszukać we własnym zakresie.

 


Prosimy wpisać w tytule przelewu: imię i nazwisko, ew. nick + dopisek WYWROTA.

A oto nr konta:
Ewa Matuszek
B.S. Tworóg
o / Krupski Młyn
64 8466 0002 0003 4672 3000 0001

 

 


PS1 Program jest otwarty na wszelkie propozycje użytkowników. Jeśli czegoś brakuje, piszcie! Chcemy, aby wszyscy dobrze się bawili.

PS2 W związku z PS1 oraz nieprzewidzianymi wypadkami program może ulec zmianie, zatem sprawdzajcie regularnie ten artykuł. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na koniec trochę historii, czyli jak bawiliśmy się w ubiegłych latach!

 

Szczyrk 2008

Szczyrk 2009

Wrocław 2010

Wówczas nie udało nam się zorganizować dużego zlotu... Ale, ale dzielni Wywrotowcy nie poddają się nigdy, choćby mieli się spotkać w małym gronie. Trójgłowy potwór Wywrotowy wałęsał się po Wrocławiu, niosąc dobrą nowinę o naszej Wywrotce ;)

Dylaki 2010

Niespodziewane spotkanie, którego wynikiem był powrót Ew, Jacy i Hayde na stanowiska opiekunów poezji.

Międzybrodzie Bialskie 2011

Odrodził się duch Wywrotowych Zlotów. Znowu było ognisko, piesze wycieczki, były pojedynki literackie, Marta ułożyła wiersze o Wywrotowcach... a ile osób wróciło do domu poHAJDanych ;)

 

 

 

Plakaty spotkań autorskich i wernisażu przygotował Filip Loster.

 

 

Niespodzianki dla osób, biorących udział w Zlocie przygotowali:

 

                

 

 

           

 

 

       

 

      

 

 

Patronat medialny:
Wywrota

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

21 z Internetu
7388 artykułów 1720 tekstów 11 nagrań 3 komentarze 66967 tekstów piosenek
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 20 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło