Sztuka

„Martwa natura” w Bank Pekao Project Room

 

W najbliższy poniedziałek  (8 października)  w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski kolejne otwarcie wystawy w ramach Bank Pekao Project Room. Duet Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek zabierze publiczność w sentymentalną podróż do końca lat 80. i początków 90., na który to okres przypadało dzieciństwo obu artystów. 
 

W ramach Project Roomu artyści zrealizują instalację zatytułowaną „Martwa natura“. To wyprawa do czasów narodzin konsumpcjonizmu i jednocześnie próba jego rewizji. W ciągu ostatnich dwudziestu lat świat przedmiotów, czyli tytułowa „Martwa natura”, zyskał znaczną wartość symboliczną. Co się stanie, gdy tej wartości go pozbawimy? - oto jedno z pytań zadawanych przez Jastrubczaka i Kaczmarka. 
 
Punktem wyjścia dla projektu jest ich praca wideo „Buchbuch" osadzona w estetyce telewizyjnej końca lat 80. i początków 90. To czas dzieciństwa Jastrubczaka i Kaczmarka, a także całego pokolenia właśnie wchodzącego w dorosłość. Ten charakterystyczny klimat artyści przenieśli na kilka performance'ów dokumentowanych kamerą VHS. Będzie można je zobaczyć na 52-calowym telewizorze projektowym z lat 80. Na kolejne elementy instalacji składają się wideo-materiał reklamy supermarketu, a także billboard na trasie Kraków-Wrocław, który artyści wykupili na potrzeby projektu. 
 
Grupa artystyczna Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek została utworzona  w 2010 roku w Krakowie przez Łukasza Jastrubczaka i Krzysztofa Kaczmarka. Duet działa w obszarze wideoperformance'u oraz rzeźby.  
 
Odbywające się co dwa tygodnie otwarcia wystaw w ramach cyklu Bank Pekao Project Room to nie tylko spotkania ze sztuką, ale także możliwość swobodnej rozmowy między młodymi, ale już uznanymi artystami, krytykami, kuratorami i publicznością. Spotkaniom towarzyszy nieformalna atmosfera. 
 
Wstęp na wystawy w ramach Bank Pekao Project Room jest bezpłatny. 
 
 
Bank Pekao PROJECT ROOM:
 
We współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a Bankiem Pekao S.A. narodził się projekt wspierający młodą sztukę: Bank Pekao PROJECT ROOM. Sala, w której prezentowane są prace młodych artystów, przyjęła nazwę sponsora. Na przestrzeni dwóch lat począwszy od 23 kwietnia 2012 r. co dwa tygodnie w poniedziałki prezentujemy najciekawsze projekty przygotowane przez polskich, a także zagranicznych twórców. Bank Pekao PROJECT ROOM stwarza możliwość prezentacji najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk artystycznych oraz buduje platformę do dyskusji o współczesnej sztuce, do której zapraszamy artystów, kuratorów, studentów i wszystkich miłośników sztuki.
 
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Banku Pekao S.A.
 
Patroni medialni Project Room: Wprost, Monitor Magazine
Patroni medialni CSW: Aktivist, Exklusiv, Stolica, Elle Decoration

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca