Film

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

„Niepokorność to kręgosłup ideologiczny Festiwalu, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy. To właśnie magnetyzujący, twórczy niepokój powoduje, że jesteśmy niepowtarzalni.” – takimi słowami opisuje Tofifest Kafka Jaworska, dyrektor festiwalu. Ideą imprezy jest prezentacja niezależnych filmów, a przy tym uniknięcie wszechobecnego nadęcia i sztywnej atmosfery właściwej wielu tego typu wydarzeniom. To okazja poznania ambitnej i często jeszcze nieodkrytej twórczości kinowej. Festiwal, reklamowany przez organizatorów jako „oryginalny i niepokorny”, wyróżnia się tym, iż projekcje filmowe przeplatają się z rozmowami na temat kina, prezentowanych produkcji i  poruszanej w nich problematyki.

 

Tofifest podzielono na 11 sekcji konkursowych, w tym m.in.:On Air. Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych(najważniejsza sekcja; kluczem  doboru filmów jest ich wspólna prowokacja świeżością filmowego obrazu),Shortcut. Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych (krótkometrażowe formy z całego świata), From Poland. Konkurs Polski (prezentacja 12 polskich filmów i spotkania z ich twórcami) i aż osiem innych kategorii. Główne nagrody to Złote i Srebrne Anioły. Przyznaje się również szereg nagród specjalnych.

 

Specjalnym punktem festiwalu będzie prezentacja Smity Patil, ikony ambitnego kina indyjskiego wraz z przeglądem jej filmów. Gościem specjalnym będzie siostra aktorki Manya Patil, a honorowy patronat nad wydarzeniem obejmie Ambasador Indii.

 

Nie zapomniano też o najmłodszych. „Filmogranie” to forma kreatywnej edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży starająca się w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć wiedzę o kinie.

 

Zwieńczeniem festiwalu będzie pierwszy koncert promujący najnowszą płytę Marii Peszek.

 

Informacje o programie wkrótce na stronie internetowej festiwalu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca