Literatura

Futuronauta do poczytania

 

Centrum Innowacji Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu wydało publikację pokonkursową pod tytułem „Futuronauta – najlepsze teksty futurystyczno-naukowe”. Zbiór ten zawiera 33 teksty finałowe, a także inne dodatki.

 

Konkurs Futuronauta, którego dotyczy ten zbiór, został zorganizowany przez CITTRU, a skierowany był do naukowców, doktorantów i studentów. Ich zadaniem było napisanie krótkiego tekstu, w którym opisana będzie futurystyczna wizja przyszłości oparta o wiedzę naukową. „Teksty, które do nas napłynęły były bardzo różnorodne. Ich wspólną cechą była pasja zgłębiania zagadnień naukowych i próba przewidzenia przyszłości. W publikacji konkursowej zawarliśmy teksty finałowe, a więc te, spośród których jury wybrało głównego zwycięzcę” – mówi Bożena Podgórni z CITTRU. „Ale znalazły się tam nie tylko teksty konkursowe. Większość z finalistów zdecydowała się bowiem wzbogacić treść opowiadań krótkimi wstawkami pisanymi z perspektywy narratorów czy bohaterów czasu, do którego nas przenieśli w swoich dziełach – można je znaleźć tuż po zakończonym tekście” - dodaje.

 

W książce znajdują się też informacje o zainteresowaniach autorów, ich działalności naukowej i stosunku do niektórych zagadnień. „Ponieważ konkurs ten miał służyć popularyzacji nauki a także pobudzeniu uśpionych talentów pisarskich wśród naukowców i studentów, zadaliśmy im pytanie o to, co oni myślą o idei popularyzacji wiedzy naukowej. Poza tym dowiedzieliśmy się, jakie są ich pisarskie plany na przyszłość" - mówi Bożena Podgórni z CITTRU. Książka ta nie jest więc tylko zbiorem opowiadań, ale portretem naukowców i studentów, którzy być może zostaną naukowcami – osób, którym nie jest obojętne, co o nauce myśli całe społeczeństwo. Serdecznie dziękujemy wszystkim autorom, którzy z nami współpracowali.

 

Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na nowej stronie CITTRU pod adresem www.futuronauta.uj.edu.pl. Publikacja a także konkurs zrealizowane zostały dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

*Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) jest jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego, której rolą jest wspieranie rozwoju nowoczesnej nauki m. in. poprzez: ▪ tworzenie oferty technologicznej UJ oraz kreowanie współpracy z biznesem, ▪ popularyzację wiedzy i promocję nowych metod komunikacji naukowej, ▪ aplikowanie o fundusze na rozwój uczelni (na infrastrukturę, badania i dydaktykę). Więcej na ten temat znajdziesz na nowej stronie CITTRU: www.cittru.uj.edu.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca