Teatr

Znamy laureatów siódmej edycji festiwalu „Lalka Też Człowiek”

Ogłoszono laureatów VII Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka Też Człowiek”. Zwycięskie zespoły – Malabar Hotel z Polski i Yas-e-Tamam Theater Group z Iranu otrzymały po 17 tys. złotych.

Tegoroczna edycja spotkała się z rekordowym zainteresowaniem widowni – darmowe wejściówki na spektakle skończyły się już po dwóch dniach. Chętni, którzy próbowali dostać się na spektakle bez biletów mogli liczyć na przychylność organizatorów – zajmowali miejsca na schodach, a nawet parapetach. W ciągu siedmiu dni trwania festiwalu publiczność miała szansę zobaczyć 15 spektakli z całego świata, w tym z Norwegii, Kanady czy Białorusi.

Wczoraj wieczorem w Instytucie Teatralnym ogłoszono laureatów festiwalu. Jury przyznało dwa równorzędne miejsca drugie za „wyrażenie lalką teatru”. Marcinowi Bartnikowski i Marcinowi Bikowskiemu z Malabar Hotel (Polska) nagrodę przyznano za kreatywność w spektaklu „Głośniej!” „To spektakl o problemach z pamięcią, która rośnie i niezwykle nas obciąża” - mówi Marcin Bartnikowski. Zahra Sabri z Yas-e-Tamam Theater Group (Iran) otrzymała nagrodę za reżyserię i scenografię spektaklu „Ziemia i Wszechświat”. „Spotykamy się z bardzo różnymi reakcjami na nasz spektakl. Publiczność wielokrotnie powtarza nam, że potrafimy dotrzeć do serca i duszy odbiorcy, że coś w nich zaczyna się ruszać. Myślę, ze jest coś co łączy wszystkich ludzi na świecie – może to Bóg, może to co czują” - mówiła Zahra Sabri w wywiadzie z Solidarniziranem.pl. Nagroda aktorska "za wyrażenie życia lalką" (6 tys. złotych) została przyznana Rafałowi Hajdukiewiczowi z Teatru Pleciuga za rolę Don Juana w spektaklu "Don Juan czyli...". Nagrodą publiczności - czyli zaproszeniem do udziału w następnej edycji festiwalu - została uhonorowana Nicola Unger za spektakl "Upiorna opowieść" (Holandia).

Kontrowersje wzbudził spektakl „Panienka z Kostaryki” Divano Occidentale Orientale. Aktorzy, zamiast tradycyjnych lalek, wykorzystali przedmioty życia codziennego – żarówkę zawieszoną na sznurku, a nawet jajka ugotowane na twardo. Później na scenę wprowadzono żywego węża boa. Jury studenckie przyznało teatrowi nagrodę - "Stówa za pointę" - czyli symboliczne 100 euro – doceniając awangardowe podejście twórców.

W ramach festiwalu „Lalka Też Człowiek” można było również wziąć udział w warsztatach animacji lalek, pokazach filmowych oraz wystawach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe był bezpłatny.

Festiwal „Lalka Też Człowiek” jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca