Wywrota
strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »
alfabetycznie chronologicznie

[Recenzja filmowa] „Omar” – miłość w rezerwacie dla tubylców

Umysłami w wąskich uliczkach Nablusu rządzi marzenie o wolnej Palestynie. W wyobraźni młodzi mieszkańcy kruszą otaczające mury, wyrzucają ze swoich ulic policyjne patrole, zwracają ziemię …

Redakcja · 8 września 2016 · kino ·

Najlepszy we wszystkim (Chevalier, recenzja)

Chevalier to najnowszy film Athiny Rachel Tsangari, autorki nagrodzonego na festiwalu w Wenecji oraz docenionego przez wrocławską publiczność podczas festiwalu Nowe Horyzonty, Attenberga. Na…

MonikaLa · 26 sierpnia 2016 · kino ·

„Stranger Things” – powrót do przeszłości (recenzja)

Ostatnio niezwykle głośno jest o nowymi serialu Netflix pt. Stranger Things. W internecie można znaleźć już koszulki z grafikami i porcję niezapomnianych memów z serialu. Czym właściwie…

Anna Bugajna · 22 sierpnia 2016 · kino · 1 komentarz

Cztery, czyli Lista Bardzo Subiektywna (Rowerowe Piosenki)

Może pogoda nas nie rozpieszcza, ale na pewno jest wystarczająco ciepło, aby wybrać się na wycieczkę rowerową. Może nawet fakt, że nie jest nazbyt upalnie zda się zachętą, aby właśnie…

Michał Domagalski · 15 sierpnia 2016 · felieton ·

Wszystko jest z tobą w porządku ("Kamper" - recenzja)

Łukasz Grzegorzek w swoim reżyserskim debiucie zrobił coś niesamowitego. Przewietrzył nas. Usłyszałem dialog, który brzmiał jak normalna, ludzka rozmowa. Usłyszałem dowcip, który nie…

Jakub Wejkszner · 11 sierpnia 2016 · kino · 1 komentarz

Boska Florence (recenzja filmu)

Boską Florence warto zobaczyć głównie dlatego, że to świetny film. Dobrze zbudowany i zagrany chciałoby się rzec choć zabrzmi to sztampowo w sposób brawurowy. Opowieść oparta na…

Michał Domagalski · 10 sierpnia 2016 · kino ·

Reedycja kontrowersyjnego filmu sprzed lat

Angst to niepokojący thriller nakręcony w 1983 roku w Austrii. Za reżyserię oraz częściowo za scenariusz odpowiadał Gerald Kargl, natomiast operatorem oraz drugim współscenarzystą był…

MonikaLa · 4 lipca 2016 · kino ·

Kiedy bohater filmowy musi się przebrać - kino rozrywkowe wykorzystujące motyw zmiany wizerunku

Niewerbalne sposoby komunikacji bohatera filmu ze światem przedstawionym oraz poza ekranowym mogą być różne. Mimika, gesty, fizjologiczne czynniki (np. kropelki potu pokazujące zdenerwowanie)…

MonikaLa · 12 czerwca 2016 · kino ·

Zagadka, której żaden detektyw nie rozwiąże

Co kryje się za fenomenem powieści kryminalnych? Gatunek jest już stary, ale kolejne powieści nadal powstają. W bibliotece półki uginają się od kryminałów, a w księgarniach najczęściej …

Anna Bugajna · 18 maja 2016 · felieton ·

Nieme kino z erotyką w tle - czyli o cielesności w dawnych filmach

Nieme kino często kojarzy się z obyczajową pruderią i cenzurowaniem tematyki erotycznej. Tymczasem już bardzo wczesne filmy sięgały po element cielesności. Pełniła ona funkcję…

Agnieszka Czarkowska-Krupa · 16 maja 2016 · kino ·

Miszmasz książki i bajki - nowa "Księga dżungli"

Takie jest odwieczne prawo dżungli. Mowgli wychowuje się w dżungli. Jego przybrani rodzice to wilki. Jest w stadzie jak inne szczenięta, nie może brać udziału w naradach, trenuje z panterą…

Agnieszka Deja · 16 maja 2016 · kino ·

"Zabójczy Joe" (recenzja filmu)

Zabójczy Joe w reżyserii Williama Friedkina ( Egzorcysta , Francuski łącznik ) to jeden z tych filmowych obrazów, które albo się kocha, albo nienawidzi. Trudno bowiem przejść obojętnie…

Artur Kijanka · 15 maja 2016 · kino ·

Back in 50’s – Charles Bukowski i Beat Generation

Moda na brody, koszule w kratę, barber shopy i vintage nie wzięła się znikąd. Od kilku lat obserwuję wzmożone zainteresowanie designem, modą, muzyką i literaturą lat 50 i 60. Albo dwie…

Redakcja · 13 maja 2016 · felieton ·

GWIEZDNE WOJNY - przeżyj to raz jeszcze

W sieci pojawiają się powoli zapowiedzi nowej części Gwiezdnych Wojen. Uniwersum się rozrasta, stare postacie dostają nowe twarze, wszystko kręci się w coraz większym tempie. Czekając…

Redakcja · 8 maja 2016 · kino ·

(R)ewolucja filmu kryminalnego – od tajemnicy zbrodni do tajemnicy świata

Istotą kryminału w kinie i w literaturze jest zagadka, której rozwikłanie ma doprowadzić do przywrócenia naruszonego ładu. Najnowsze kino wyraźnie łamie natomiast tę zasadę, dokonując…

Agnieszka Czarkowska-Krupa · 5 maja 2016 · kino ·

"Łowca i Królowa Lodu" - recenzja

Jest tylko jedna zasada nie kochaj. Żyły sobie raz dwie siostry. Jedna z nich miała magiczną moc, pragnęła władzy i nie wahała się przed użyciem swojego wdzięku i umiejętności, by…

Agnieszka Deja · 28 kwietnia 2016 · kino ·

Krótka recenzja filmu „Mustang”

Mustang w reżyserii Deniz Gamze Erguven opowiada historię pięciu sióstr, w różnym wieku, dorastających w patriarchalnym świecie Turcji. Niewinna zabawa z chłopcami na plaży diametralnie…

MonikaLa · 25 kwietnia 2016 · kino ·

Byliśmy już na tym spacerze - recenzja filmu The Walk

The Walk. Sięgając chmur, to fabularna historia opowiadająca o linoskoczku Philippie Petit, który w 1974 roku przeszedł na linie pomiędzy wieżami World Trade Center. Całą historie spaceru…

MonikaLa · 13 kwietnia 2016 · kino ·

Czy Steve’a Jobsa da się lubić? - recenzja filmu

5 października 2011 roku w swoim domu w Kalifornii umiera Steve Jobs. Projektant urządzeń elektronicznych i współzałożyciel koncernu Apple. Rozpacz jego fanów była porównywana do reakcji…

MonikaLa · 10 kwietnia 2016 · kino ·

Cicho o traumie (recenzja filmu Głośniej od bomb)

Gdy chcemy mówić o fotografii wojennej, nie sposób nie wspomnieć o Susan Sontag - autorce, która zaprezentowała nowy punkt widzenia tego trudnego zagadnienia. Od kilku dekad największe…

Agata Iżykowska · 7 kwietnia 2016 · kino ·

Upadek popkultury?

Studentka realizacji dźwięku usunęła muzykę z teledysku Miley Cyrus.

Kogo możemy nazwać prawdziwym autorytetem? Idoli muzycznych o kontrowersyjnym zachowaniu, których kariera często owiana jest skandalami? Bez wątpienia jedną z osób uchodzących za wzór do…

Mateusz Marzec · 6 kwietnia 2016 · felieton · 4 komentarze

Prawo do aborcji

Prawo do aborcji nie byłoby nam potrzebne, gdybyśmy żyli w sielance. Idyllicznej rzeczywistości bez gwałcicieli. Państwie z rozpowszechnioną edukacją seksualną. Gdzie cielesność nie…

Michał Domagalski · 3 kwietnia 2016 · felieton · 7 komentarzy

Biały koszmar (recenzja filmu „Na skrzyżowaniu wichrów”)

W grudniu 1939 władze radzieckie podjęły decyzję o przystąpieniu do usuwania mieszkańców z zajętych przez siebie obszarów. Zdecydowano się na deportację zbędnej ludności w czterech…

Agata Iżykowska · 23 marca 2016 · kino ·

...no, spójrz mi w oczy ("Carol", recenzja filmu)

Carol Todda Haynesa jest bezwstydnym melodramatem, w którym ukradkiem wymieniane spojrzenia znaczą więcej niż tysiąc słów. Reżyser skupia się na owych detalach niewerbalnej komunikacji…

sierzantpieprz · 16 marca 2016 · kino · 1 komentarz

Literufka

Stalinizmu na szczęście nie doświadczyłem. Mało tego, urodziłem się równe 6 lat po śmierci Józefa Wissarionowicza Stalina. Tę pełną strachu i terroru epokę znam jedynie z przekazów:…

Krzysztof Żurawski · 14 marca 2016 · felieton ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca