Wywrota
strony: « ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... »
alfabetycznie chronologicznie

Filmowe starzenie "Sils Maria"

Przygotowanie do roli wymaga czasu i poświęcenia, szczególnie gdy aktorka nie lubi bohaterki, którą ma zagrać.

Znana aktorka, Maria Enders, jedzie ze swoją asystentką do Szwajcarii, gdzie ma odebrać nagrodę w imieniu wspaniałego reżysera Wilhelma Melchiora. Dwadzieścia lat wcześniej zagrała w jego…

Agnieszka Deja · 30 kwietnia 2015 · kino · 1 komentarz

Chodzi za mną

Bać się? Nie ma w większości przypadków czego. Jest za to o co. O zdrowie psychiczne. Tak widzów, jak i twórców.

Chodzi za mną od jakiegoś czasu pewna bardzo precyzyjna potrzeba. Chciałbym obejrzeć w kinie horror, który do końca utrzyma mnie w napięciu, nie będzie irytował brakiem gry aktorskiej, nie…

Michał Domagalski · 15 kwietnia 2015 · kino ·

Akceptujemy Partnerskie Związki Zawodowe?

Choć Dumni i Wściekli opowiada historię z lat osiemdziesiątych będącego już historią dwudziestego wieku, to tak naprawdę z dużą siłą dotyka spraw jak najbardziej aktualnych. Aktualnych…

Michał Domagalski · 30 marca 2015 · felieton · 1 komentarz

Słowo o... disco polo

Disco polo to fascynujące zjawisko, a zarazem fenomen kulturowo-społeczny o olbrzymim potencjale do wykorzystania i eksploracji w więcej niż jednym i nie wyłącznie filmowym medium. Dlatego dobrze, że film Macieja Bochniaka tej studni nie wyczerpuje, choć po tytule można by się spodziewać raczej kompleksowego ujęcia tematu, uwzględniającego między innymi historię rozwoju tego iście polskiego gatunku, obecnie królującego nie tylko na wschód od Wisły i nie tylko na wiejskich zabawach. „Disco polo” to jednak zaproszenie do dyskusji o naszym narodowym imaginarium, które od ćwierćwiecza na różne sposoby przejawia się w tworach spod szyldu disco polo i jednocześnie z niemałą siłą jest przez nie kształtowane. Można na to biadolić, można się (przy) tym bawić, ale szkoda ignorować, skoro wpływa to na mentalność tak dużej części naszego społeczeństwa.
Patrycja Badysiak · 4 marca 2015 · kino ·

Może o polskim kinie

Chcielibyście zobaczyć film, w którym Bohater zupełnie przez przypadek zostaje zmuszony przez przełożonego do odkrywania własnej tożsamości? Początkowo niech nasza postać jest niechętna…

Michał Domagalski · 28 lutego 2015 · felieton ·

Nawróciłem się na agnostycyzm

Kilka uwag o ewentualnej przewrotności Mistrza.

Przyszło mi trafić na wypowiedź pewnego publicysty, Tomasza Terlikowskiego, który gdzieś w czeluściach YouTube a postanowił, oprócz gloryfikowania własnych poglądów, poobrażać…

Michał Domagalski · 27 stycznia 2015 · felieton · 3 komentarze

Nocne łowy. „Wolny strzelec” w reż. Dana Gillroya

Każda rzecz jest na sprzedaż, przed wszystkim dobra tragedia ludzka. Jeśli jesteś wystarczająco szybki, zgarniasz materiał z miejsca wypadku przed przyjazdem policji i bardziej profesjonalną ekipą dziennikarskich hien. Jeśli się spóźnisz nie masz nic, zmarnowałeś tylko benzynę na dojazd. W tym wyścigu nie liczy się drugie miejsce, ani skrupuły. Wygrasz o ile będziesz miał lepszy materiał, a lepszy materiał to więcej krwi.
Szymon Stoczek · 18 grudnia 2014 · kino · 1 komentarz

Marzenia spiętej głowy. Felieton do walki z nachalnym szowinizmem braku

Marzenia spiętej głowy Walka z wieszakami jak walka z wiatrakami Felieton do walki z nachalnym szowinizmem braku Witold Gombrowicz pokazał Polakom pupę. Niestety, nie sprecyzował, jakiego…

Rafał Gawin · 28 listopada 2014 · felieton ·

Bez kompleksów. Festiwal Kamera-Akcja

Krytyka filmowa w Polsce nigdy nie będzie dobra, jeśli będzie odczuwała kompleks niższości – kompleks, z którym łódzki festiwal Kamera-Akcja konsekwentnie od lat stara się walczyć.

Festiwal już po raz piąty próbował przybliżyć niejednolitą tożsamość krytyki filmowej, tym razem kładąc nacisk na relację między krytyką, dystrybucją i produkcją filmową. Temat…

Szymon Stoczek · 11 listopada 2014 · kino ·

Nieprzenikniona istota dźwięku. 3. Avant Art Film

Tegoroczną, trzecią już edycję przeglądu filmów o muzyce, towarzyszącą festiwalowi Avant Art, niełatwo poddać jednoznacznej ocenie.

Z jednej strony wrocławski cykl pokazów filmowych na rodzimej mapie festiwalowej jest jedną z nielicznych okazji do obejrzenia interesujących dokumentów muzycznych z ostatnich lat.…

Aleksandra Idczak · 27 pazdziernika 2014 · kino ·

Beka z felietonów Krausego

Felieton Rafała Krausego.

Jeżeli kiedykolwiek przyjdzie wam do głowy, aby angażować swój czas i chęci w pracę, której skutki będą wystawiane na pożarcie opinii publicznej, to niezależnie od tego, czy będzie to…

Rafał Krause · 15 września 2014 · felieton ·

Wracając do Robina Williamsa. Felieton Michała Domagalskiego

Kiedy w „Stowarzyszeniu Umarłych Poetów" Keating staje się dla młodzieńców Kapitanem, trzymamy za nim, nie za rodzicami, którzy dla swych dzieci mają już przygotowany plan całego życia.

Kiedy umarł Robin Williams w Internecie można było odnaleźć najróżniejsze lamenty i wspomnienia. Umarł w końcu jeden z poetów gry aktorskiej. To ostatnio dość częste. Bez względu na…

Michał Domagalski · 15 sierpnia 2014 · felieton ·

Marzenia spiętej głowy. Felieton Rafała Gawina

System freudalny Notatki na marginesie osobnych przyjemności Jeżeli popęd seksualny determinuje wszystkie działania człowieka, jeżeli są one efektem wyparcia, sublimacji lub wzmocnienia…

Rafał Gawin · 29 lipca 2014 · felieton ·

Od symfonii wstrętności do miłości (z) wydzielin. „Wilgotne miejsca” Davida Wnendta

To, co wstrętne daje o sobie znać coraz mocniej we współczesnej sztuce, również filmowej. Wstręt Polańskiego, Wielkie żarcie Ferreriego czy Salò, czyli 120 dni Sodomy Passoliniego to jedne z ważniejszych, klasycznych już przykładów ożywiających myślenie o abiekcie.
Łukasz Wróblewski · 28 lipca 2014 · kino · 1 komentarz

Co łączy „Golgota Picnic” i kabaret Limo? Felieton Michała Domagalskiego

To, co w cenzurze społecznego nacisku jest najdziwniejsze, to zawłaszczenie sobie przez pewne grupy symboli kultury europejskiej. Wzięcie na wyłączność całej przeszłości, budowanie historii oraz mitologii w oparciu o wygodne dla własnego Widzi Misia schematy.
Michał Domagalski · 8 lipca 2014 · felieton ·

Pociąg do konserw. Felieton Rafała Krausego

Jak powszechnie wiadomo, umiejętność koncentracji w dobie internetu to zaleta na wagę złota. Zatem, korzystając z tego że – albo przypadkowo, albo traktowani ciekawością – otworzyliście ten felieton, chciałbym prędko (póki nie odciągnie Was jakiś atrakcyjny sieciowy dystryktor) przyznać się, że ostatnio zwątpiłem.
Rafał Krause · 3 lipca 2014 · felieton ·

Autobus zwany tramwajem. Felieton Dominiki Ciechanowicz

Po moim rodzinnym mieście jeździł niedawno autobus z napisem tramwaj . Serio. Strasznie to było śmieszne. Chociaż, prawdę mówiąc, ludzie na przystanku jakoś specjalnie nie pokładali się…

dominika ciechanowicz · 3 czerwca 2014 · felieton · 4 komentarze

Typowy mieszczuch na farmie. „Tom à la Ferme” Xaviera Dolana

Zadebiutował gdy miał 20 lat filmem Zabiłem moją matkę nagrodzonym w Cannes za najlepszy film długometrażowy 2009 roku. Zrobiło się o nim głośno, szokował, przełamywał tabu, a przede…

Justyna Barańska · 27 maja 2014 · kino ·

„Bitwa” na „Statku Głupców”

Znowu, zamiast zastanowić się nad wydźwiękiem całości, będziemy kruszyć kopie o detal.

Gdy spojrzałem po raz pierwszy na obraz The Krasnals Bitwa pod Grunwaldem/Statek Głupców1 zauważyłem Pudziana, który pod dosłownie pod tęczową flagą prezentuje swoje bądź co bądź…

Michał Domagalski · 8 kwietnia 2014 · felieton ·

Zerwany film. „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego

„Heroikomiczny wybór pomiędzy demencją a śmiercią”, o którym pisze Pilch, tutaj jest właściwie fabularnym meritum. To obraz emocjonalny do głębi. Wywleka z ludzi ich najbrzydsze, podyktowane fizjologią popędy.
Karolina Obszyńska · 28 stycznia 2014 · kino ·

Czy potrafimy się cieszyć, że żyjemy? „Chce się żyć” w reż. Macieja Pieprzycy

Prócz niewątpliwego talentu obaj aktorzy musieli włożyć w przygotowanie roli wiele pracy. Nauczyć się specyficznego dla osób dotknietych porażeniem sposobu poruszania się, gestów, mimiki twarzy. Od pierwszego kadru, można się zorientować na co cierpi bohater.
szanta · 13 stycznia 2014 · kino · 3 komentarze

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #4

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna, czyli polecane przez redakcję dzieła literackie, muzyczne, filmowe i inne, których nie można przegapić wchodząc w nowy rok. Dziś z uczestnictwa w kulturze spowiada się Karolina Obszyńska.
Karolina Obszyńska · 3 stycznia 2014 · felieton ·

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #3

Spowiedź, czyli wyznanie grzechów. Czy ja popełniłem jakieś „grzechy” wobec kultury? Z pewnością. Choćby to, że od lat nie składam wizyt w teatrze. Rok 2013 nie był żadnym wyjątkiem. To chyba jednak jedyny mój „grzech”. Skoro tak, to tekst poniżej jest wyznaniem, zbiorem spostrzeżeń czy refleksją? Wydarzenia poleca Grzegorz Cezary Skwarliński.
Grzegorz Cezary Skwarliński · 2 stycznia 2014 · felieton ·

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #2

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna, czyli polecane przez redakcję dzieła literackie, muzyczne, filmowe i inne, których nie można przegapić wchodząc w nowy rok. Dziś z uczestnictwa w kulturze spowiada się Dominika Ciechanowicz.
dominika ciechanowicz · 1 stycznia 2014 · felieton ·

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna 2013 #1

Wywrotowa Spowiedź Kulturalna, czyli polecane przez redakcję dzieła literackie, muzyczne, filmowe i inne, których nie można przegapić wchodząc w nowy rok. Dziś z uczestnictwa w kulturze spowiada się Marcin Sierszyński.
Marcin Sierszyński · 31 grudnia 2013 · felieton ·



strony: « ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca