strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »
alfabetycznie chronologicznie

SURVIVAL - Nie tylko dobro przychodzi z góry

Na dwa dni przed otwarciem SURVIVALu doszło do aktu cenzury jednej z przygotowywanych na przegląd prac. Żelazna wstęga Huberta Czerepoka, swym kształtem powtarzająca układ napisu nad bramą obozu w Auschwitz została zdemontowana.
Piotrek Stasiowski · 28 czerwca 2008 · sztuka ·

Drogi (felieton)

Polskie drogi są kręte i zawiłe, nieprzebyte tak jak i zdobyte, są z dziurami i łatami, z widokami na góry czy na lasy pierwszej czy ostatniej klasy. Mogą być skrzyżowane, okrążane,…

Tomasz · 26 czerwca 2008 · sztuka ·

Era plastikowej muzyki - felieton

Po 20:00 wchodzę do klubu ze znajomymi. Szybki drink na wejście i ruszamy na parkiet. Przez pierwsze piętnaście minut tańczymy... podrygujemy w ciasnym kole. Z biegiem czasu jednak podłącza…

blueswoman · 26 czerwca 2008 · sztuka ·

SURVIVAL 6 - Przegląd Młodej Sztuki już za 5 dni!

Już za pięć dni otwarcie szóstej edycji SURVIVALU, Przeglądu Młodej Sztuki w ekstremalnych warunkach!!! Trzy dni święta sztuki współczesnej w pełnej historii i tajemniczych zakamarków…

Redakcja · 24 czerwca 2008 · sztuka ·

Survival 6 - aktualności i mapa festiwalu

Projekcje wideo na fasadach i we wnętrzach budynków, performance, obiekty, instalacje dźwiękowe, interwencje... 43 projekty i 54 artystów z całej Polski zostanie zaprezentowanych od 29 czerwca do 1 lipca we wrocławskiej Dzielnicy
Redakcja · 10 czerwca 2008 · sztuka ·

Wielka Parada Smoków w Krakowie

Teatr Groteska w Krakowie od ośmiu lat jest organizatorem i pomysłodawcą Wielkiej Parady Smoków. Jest to impreza plenerowa, o międzynarodowym zasięgu, dla rzeszy publiczności, gromadząca każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy widzów.
Redakcja · 5 czerwca 2008 · sztuka · 1 komentarz

Festival Of Fools 2008

Jeśli lubisz dobrze się bawić i teatry uliczne to coś co Cię kręci - to Wywrota.pl wspolnie z WAPnet.pl ma dla Ciebie fotorelacje z Festival Of Fools 2008, czyli czegoś co potrafi wywołać uśmiech na niejednej twarzy!
Łukasz Ludziejewski · 5 maja 2008 · sztuka · 2 komentarze

ImMEDIAte ART: Oliver Grau: Historie sztuki mediów.

CSW Łaźnia rozpoczęło projekt kuratorski pod nazwą ImMEDIAte ART. Kurator Katarzyna Woźniak postawiła sobie za zadanie przybliżyć świat sztuki najnowszej poprzez cykl spotkań z artystami przedstawiającymi swoją twórczość i naukowcami teoretykami prezentującymi spojrzenie głęboko zakorzenione w historii sztuki.
melunholy · 12 marca 2008 · sztuka ·

Najwyższa determinacja

Co Waszym zdaniem najsilniej determinuje pojedynczego człowieka. Kasa, seks, ambicja czy niepowodzenia? Wydaje się, że pośród ludzi istnieje niepisane prawo, w ramach którego wygrywają nie tyle najsilniejsi, ile najszybsi. Również w myśleniu.
Agnieszka Kłos · 2 marca 2008 · sztuka ·

Sexhibicja

Sex to jedna z podstawowych aktywności ludzkich. Źródło przyjemności, ale także narzędzie opresji i dominacji, nadal najpewniejszy sposób na prokreację. Może być prymitywny lub bardzo wyrafinowany. Naturalny dla starożytnych, demonizowany i ukrywany w tradycji chrześcijańskiej. Zaliczany raczej do niskich instynktów i wstydliwy dla współczesnych Polaków. Wypierany w czystej postaci" ze sfery oficjalnej, panoszący się w Internecie porno-prasie.
red · 1 marca 2008 · sztuka ·

Dialogi z przestrzenią - Coś optymistycznego

Czy rzeczywiście miasto wywołuje tylko złe emocje? Czy w jego przestrzeni nie odnajdziemy nic optymistycznego? - Interdyscyplinarny projekt dla młodych twórców.

Zwyczajny dzień w miejskiej przestrzeń. Łódź, Warszawa, Kraków ... trud, brud i smród. Poczucie zapadania się w paranoję. Anonimowy tłum poruszający się w nieokreślonym kierunku.…

red · 1 marca 2008 · sztuka ·

Czy sztuka powinna być zaangażowana?

Abramowski właściwe zadanie artysty widział w wyzwalaniu rzeczy od umysłowości, pozarozumowa natura piękna zakładać musiała indywidualizm jego przeżywania, bowiem wyzwolenie od intelektu, od apercepcji, jest zarazem wyzwoleniem indywiuum od społeczeństwa.
Recykling Idei · 15 lutego 2008 · sztuka ·

Czernobyt

Paul Fusco nie odkrywa przed nami żadnej prawdy, a jednak wierzy się jego kadrom. W kilku zaledwie obrazach pokazał wszystko, co kojarzy nam się ze słowem "Czernobyl". Stereotypowe wyobrażenie katastrofy ekologicznej znalazło swój wyraz w oszczędnych, ascetycznych kadrach.
Agnieszka Kłos · 6 lutego 2008 · sztuka · 2 komentarze

Republika Bananowa

Byli odważni, dowcipni i wyluzowani, skłonni do ryzyka, prowokacyjni, niepokorni. Polscy 'dzicy', bo o nich tutaj mowa, stanowili 'cr me de la creme' polskiej sztuki lat 80-tych, sztuki, która po próbach czasu nie odeszła do lamusa historii zachwycając do dziś swoją bezkompromisowością, perwersyjnością, nowatorstwem osiągnięć formalnych.
red · 30 stycznia 2008 · sztuka ·

Szósta edycja Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL

Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL to przedsięwzięcie artystyczne realizowane w przestrzeniach wychodzących poza tradycyjne instytucje wystawiennicze, nastawione na maksimum konfrontacji z widzem.
red · 23 stycznia 2008 · sztuka ·

Sasnal. Przewodnik Krytyki Politycznej

Wilhelm Sasnal to obecnie najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta, tymczasem w Polsce paradoksalnie jego twórczość jest mało znana.

Obok reprodukcji najważniejszych prac Wilhelma Sasnala (m.in. fragmentów niewydanego dotychczas komiksu Diamond Sea), w przewodniku zebraliśmy najciekawsze zagraniczne i polskie teksty o jego…

red · 27 grudnia 2007 · sztuka ·

Mr Emnezz

Marcin Szambelan Emnezz" - człowiek o tysiącu min, niebanalnym poczuciu humoru, a przede wszystkim plastycznej wyobraźni tak potrzebnej w pracy fotografa.

Jego zdjęcia można zobaczyć dosłownie wszędzie - od magazynów hiphopowych, poprzez witryny internetowe na książkowych publikacjach skończywszy. Robił zdjęcia do okładek płyt: 2Cztery7,…

Meg · 10 grudnia 2007 · sztuka · 2 komentarze

Jego świętobliwość Fuss

Papieże sprzedają się najlepiej nie tylko na odpustowych jarmarkach pod świątyniami, ale także jako temat funkcjonujący w sztuce współczesnej. Każda artystyczna ingerencja, podejmująca papieski wątek, niechybnie zostanie zauważona w kraju, gdzie według oficjalnych danych ponad 90 procent obywateli to katolicy. Każda z nich jest bowiem potencjalnym zarzewiem konfliktu na tle obrazy uczuć religijnych.
Piotr Stasiowski · 29 listopada 2007 · sztuka ·

Co nam zostało po Cyklonie B?

Czas w sztuce Tomka Bajera to wielkie "memento", które kieruje do nas przytomnie i inteligentnie. Tylko kto w dzisiejszych czasach potrafi za tym nadążyć?

Cyklon BWierzycie w stary podział sztuki na sztukę dobrą i złą? Ja nie. Od czasu, kiedy okazało się, że również w podziale biorą udział określeni politycznie krytycy, przestałam…

Agnieszka Kłos · 11 listopada 2007 · sztuka ·

Miękkie chłopaki Oiko Petersena

"(...) Ciotki, pedały, geje i homoseksualiści, w stereotypowych ujęciach prezentują swoją odmienność od szarego, styranego robotą i codziennością polskiego mężczyzny."

Oiko Petersen, o swych zdjęciach umieszczonych w light boxach mówi, że tak naprawdę wcale nie muszą być odczytywane jako portrety homoseksualistów. Szuka w nich raczej różnorodności w…

Piotr Stasiowski · 31 pazdziernika 2007 · sztuka ·

Konkurs im. E. Gepperta - fotoreportaż

Ogłoszenie wyników najważniejszego konkursu młodego polskiego malarstwa. BWA Wrocław, 10.10.2007 r.

wyniki 8 Konkursu im. E. GeppertaWojciech Doroszuk - Nagroda BWA i Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Anna Kołodziejczyk - Nagroda Prezydenta Miasta Wrocławia Łukasz Rayski i Zorka…

Arkadiusz Janicki · 11 pazdziernika 2007 · sztuka ·

Malarstwo! prąd zmienny

Tym razem nie spytamy, czy malarstwo ma jeszcze siłę przebicia w sztuce zdominowanej przez najróżniejsze, przechodzące płynnie jedne w drugie techniki i media. Ponieważ wiemy, że ma i nie można mówić o jakimkolwiek kryzysie tej dziedziny. Tradycyjny, nabożny blejtram jest uprzywilejowany na równi z innymi nośnikami idei (...)
Redakcja · 3 pazdziernika 2007 · sztuka ·

Wszechświat pomiędzy zerem a jedynką

Nie tworzymy typowego portalu społecznościowego. To komuna, w której ludzie z pasją odgrywają najważniejszą rolę, a technologia – Internet, stanowi tylko ich dopełnienie, medium niezbędne do komunikacji, alternatywną wersję starej, dobrej rzeczywistości.
Arkadiusz Janicki · 19 września 2007 · sprawy organizacyjne · 3 komentarze

Ołtarz Zeusa z Pergamonu

To opowieść o jednej z najciekawszych przygód w historii archeologii

W poniedziałek, 9 września 1878r. o godzinie 6 rano, procesja osobliwych postaci powoli posuwała się pod górę wąską dróżką prowadzącą na górę zamkową w Bergama (Turcja).Mężczyzna…

Madzia · 24 czerwca 2004 · sztuka · 1 komentarz

O sztuce intelektualnej

Rozważania nad sztuką, a zwłaszcza próba jej intelektualizacji są niezwykle trudne i zwiodły już niejednego na bagna bełkotu. Mam nadzieję, że narzuciwszy sobie pewien rygor myślowy i formalny, uda mi się powiedzieć coś ciekawego, nie zanudzając przy tym czytelnika na śmierć.
Grzegorz Czemiel · 6 czerwca 2004 · sztuka · 1 komentarzstrony: « 1 2 3 4 5 6 7 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło