Agnieszka Kłos

Agnieszka Kłos

19
52 artykuły 3 teksty 17 komentarzy
Dziennikarka, krytyk sztuki, performerka. Wykłada fotografię prasową i dziennikarstwo internetowe na wyższej uczelni. Wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego Rita Baum. Agnieszka Kłos - znana jako agniusza. Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach…
Zasłużeni dla serwisu

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

Cień wielkiego trendu

Tradycja nowoczesnego modelu pracy i zarządzania pochodzi z Ameryki. W wykonaniu Stanów Zjednoczonych nawet czyszczenie butów uchodzi za prawdziwy system zmierzający do bogactwa. Tylko czy dla wszystkich starczy butów do czyszczenia?
Agnieszka Kłos · 15 maja 2008 · ekonomia · 2 komentarze

Biesiada trwa

Przez kilkanaście lat funkcjonowania netu w świadomości przeciętnego Polaka wykluł się niebezpieczny obraz; oto siedząc przed monitorem uczestniczy w kulturze. Nic bardziej mylącego, a jednak właśnie tak określają swój udział w konsumpcji najbardziej wyrafinowanych dóbr Polacy. Kliknij na Titanic idący na dno.
Agnieszka Kłos · 25 kwietnia 2008 · kultura · 3 komentarze

Rozgrzane węgle

Kolejne rocznice udowadniają, że coś drgnęło w świadomości Polaków i chcąc nie chcąc przyswajają kawałek żydowskiej historii, coraz częściej traktując ją jak fragment własnej rozgrywki z Niemcami. Po raz pierwszy w tym roku pojawiły się w wielu polskich miastach plakaty informujące o okrągłej rocznicy wybuchu Powstania Żydowskiego w getcie.
Agnieszka Kłos · 23 kwietnia 2008 · obyczaje · 1 komentarz

Wymięta satyna

Stalinizm wymagał ofiar. Malowano trawę i czyszczono krowy, bo wielki wódz miał przejeżdżać obok zagród. W pewnym sensie namiastkę totalitaryzmu przeżyłam we Wrocławiu. Tuż przed wizytą Jana Pawła II wywieziono z Dworca Głównego wszystkich bezdomnych. To miejsce miało lśnić.
Agnieszka Kłos · 19 kwietnia 2008 · kultura ·

Moda na długie włosy

Opowieść Tadeusza Nalepy ma w sobie siłę jednoznacznej i nie znoszącej sprzeciwu narracji Marka Edelmana. Czytając jego wspomnienia nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Nalepa opowiada historię pewnego świata. Świata, który wraz z długimi włosami przeszedł do historii.
Agnieszka Kłos · 4 kwietnia 2008 · kultura · 4 komentarze

Samolocik, jowejek

Nigdy droga między dzieciństwem a artystami nie była krótsza. Dzięki coraz sprawniejszej nauce i wielkim odkryciom na miarę świata okazuje się, że w każdym z nas tkwi potencjalny odkrywca. Ostatecznie każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Prawda, że trudno w to uwierzyć?
Agnieszka Kłos · 5 kwietnia 2008 · kultura · 1 komentarz

Gross na paryskim bruku

Każdy pamięta doskonale powiedzenie zasłyszane w szkolnej ławce; ideał sięgnął bruku. Cytat z jednego z wierszy Norwida określa z grubsza sytuację kultury, która raz po raz rozbija się z hukiem o brukowaną ulicę. Spadając pod nogi przechodniów wcale nie realizuje jakiegoś romantycznego mitu, zgodnie z którym ideał zaczyna interesować przeciętnego odbiorcę. Wręcz przeciwnie. Kultura, która upada na ziemię zwykle w oczach ogółu jest mało warta.
Agnieszka Kłos · 2 kwietnia 2008 · kultura · 1 komentarz

Współczesny miks inteligencji i intuicji

Niezwykle popularna teoria Lacana, który wyróżnił w procesie rozwoju dziecka Fazę Lustra, spotyka się we współczesnym świecie z zadziwiającą kontynuacją. Niektórzy złośliwie komentują, że współczesny świat technologiczny redefiniuje lub aberruje jedynie jedną z najmądrzejszych myśli francuskiego filozofa. Media natomiast z zadowoleniem i pewną pychą donoszą, że lustra we współczesnym świecie zostały zastąpione przez komputery.
Agnieszka Kłos · 2 kwietnia 2008 · kultura · 6 komentarzy

Sieć podpowiedziała - fenomen samotości

Nikt już nie pamięta, a jednak to sieć jako pierwsza wprowadziła zasadę życia w oparciu o poczucie izolacji i samotność. Początkowo wydawało się użytkownikom, że rekompensuje je bogactwem przeżyć jakie oferuje. Nikt wtedy nie przypuszczał, że samotność w sieci okaże się druzgocącym zjawiskiem XXI wieku.
Agnieszka Kłos · 19 marca 2008 · cyberkultura · 1 komentarz

Zabawa w wojenki

Wojna to szybka informacja. Gdyby się dobrze zastanowić, w naszej głowie wojna zajmuje co najmniej dwie klisze; historyczną z zastrzeżeniem, że na tej wojnie się nie znamy, nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie faktów z nią związanych oraz jej wyniku. I współczesną, która opiera się wyłącznie na sztucznie generowanym obrazie. Wojna zatem istnieje w zbiorowej wyobraźni, ale owoców jej nie znamy.
Agnieszka Kłos · 14 marca 2008 · kultura · 4 komentarze

Głosowanie nogami

Kilka lat temu polskie feministki zainteresowały się fenomenem demokracji, nazywając ją "połową demokracji". Jaka to demokracja - pytały - do której ma dostęp jedynie połowa polskiego społeczeństwa? W najgorszych przepowiedniach nie udało im się jednak wywróżyć tego, co stało się w kilka lat potem. W Polsce, jak mawia Michał Zygmunt w swojej książce "New Romantic", nastała noc polityków - wampirów. Kiedy wstanie dzień?
Agnieszka Kłos · 10 marca 2008 · kultura · 1 komentarz

Wężowe plemię

Język to wędka, na którą możesz złapać dobrą pracę, premię i wyborców. Po wielkiej wygranej język udanego spotu chowa się po prostu do szafy, żeby wydobyć stamtąd umęczony, zanieczyszczony angielskimi zwrotami język nasz powszedni. Czy Europa Środkowa skazana jest na głęboką fascynację językiem angielskim i amerykańskim?
Agnieszka Kłos · 7 marca 2008 · kultura ·

Z kolankiem w ręku

Robotnicy wszystkich krajów przestali się łączyć. Od kilku lat konkurują ze sobą w coraz szybszym i wykańczającym rynek procesie podkradania sobie pracy. Im sprawniejsi i silniejsi, tym niższa cena. Robotnik nie marzy już o Międzynarodówce, ale dobrym wykształceniu dla swoich dzieci. Kradzież pracy to cena jaką płacimy za zjednoczoną Europę.
Agnieszka Kłos · 2 marca 2008 · ekonomia ·

Najwyższa determinacja

Co Waszym zdaniem najsilniej determinuje pojedynczego człowieka. Kasa, seks, ambicja czy niepowodzenia? Wydaje się, że pośród ludzi istnieje niepisane prawo, w ramach którego wygrywają nie tyle najsilniejsi, ile najszybsi. Również w myśleniu.
Agnieszka Kłos · 2 marca 2008 · sztuka ·

T-Shirt - logo do wyprania

Wybierasz się do Unii? Poszukaj odpowiedniej koszulki, na której napiszesz swoje hasło. Tylko dzięki niej możesz spotkać ludzi sobie podobnych i dowiedzieć się czegoś o świecie. Gruba przesada? Bawełna w połączeniu z siecią tworzą nową jakość. W pewnym sensie takich promocji jeszcze nie było.
Agnieszka Kłos · 23 lutego 2008 · kultura · 1 komentarz

Królowie światła

Nigdy nie zapomnę wrażenia jakie zrobił na mnie film nakręcony telefonem komórkowym. Powstał w więcej niż skromnych warunkach jako dzieło szkicowe, zapis chwili, fragment, na podstawie którego reżyser chciał nakręcić w pełni profesjonalny obraz. Pozostał jednak pod wpływem uroku zwykłych prześwietlonych kadrów, które opowiedziały jemu samemu historię jakiej nie znał. Tak objawił się film o królu i śmierci.
Agnieszka Kłos · 22 lutego 2008 · kino ·

Marketing Holokaustu

Kiedy po raz pierwszy słyszy się o marketingu Holokaustu człowieka wstrząsa mimowolny dreszcz. Jak to? A więc również tematy graniczne służą do tego, żeby zbić na nich interes życia? Historycy drugiej wojny światowej już dawno zaliczyli temat Zagłady do jednego z najlepiej opłacalnych tematów historycznych. Można go nie tylko dobrze sprzedać, ale i dostać na jego rzecz niejeden grand. Holokaust to dla niektórych temat życia.
Agnieszka Kłos · 22 lutego 2008 · kultura ·

Dźwięk pod progiem / podcast

Wszystko zaczęło się od hałasu i krzykliwie prezentowanej poezji. Najpierw w knajpach w Stanach Zjednoczonych, a potem coraz powszechniej w klubach w całym kraju zaczęto organizować wieczory literackie, które z samą literaturą miały niewiele wspólnego. Chodziło raczej o dym i poczucie, że oto uczestniczy się w niezwykłym misterium.
Agnieszka Kłos · 6 lutego 2008 · literatura ·

Czernobyt

Paul Fusco nie odkrywa przed nami żadnej prawdy, a jednak wierzy się jego kadrom. W kilku zaledwie obrazach pokazał wszystko, co kojarzy nam się ze słowem "Czernobyl". Stereotypowe wyobrażenie katastrofy ekologicznej znalazło swój wyraz w oszczędnych, ascetycznych kadrach.
Agnieszka Kłos · 6 lutego 2008 · sztuka · 2 komentarze

Na palcach

Pamiętacie parkour? Wdzierał się sukcesywnie niczym stalowe czołgi w tkankę miejską. Najpierw wylądował w Paryżu, mieście starym i zakurzonym jak drogocenny bibelot. Potem obleciał kawałek przestrzeni, żeby spokojnie ukazać się oczom warszawskich przechodniów.
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · kultura ·

Swobodne złodziejstwo

Internet to mózg współczesnego człowieka; nieco rozdrażnionego, niecierpliwego i skłonnego do impulsywnych zachowań. Wśród zachowań ryzykownych mogą znaleźć się obok siebie przygodny seks, próby okaleczania, sięganie po używki czy w końcu drobna kradzież.
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · felieton · 1 komentarz

Kolory książek

Powieści rewolucyjne i obrazoburcze powinny mieć kolor czerwony. Psychologiczne i obyczajowe niebieski. Żółte kartki - przepisy kulinarne. Czarne wszystkie niusy i informacje, które dezaktualizują się co godzinę. Czy tak kolorowo będzie wyglądać literatura i sztuka pierwszej połowy XXI wieku?
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · felieton ·

Historia w potrzasku

Największe tragedie rozbijają się zawsze o detale. Po kilku, kilkunastu latach już wiadomo, że zażegnany konflikt miał bardzo błahe przyczyny. Im większa katastrofa, tym jej przyczyny wydają nam się drobniejsze. Wszystko za sprawą ludzkiej pamięci, która jak nic na świecie potrafi selekcjonować i zapominać.
Agnieszka Kłos · 2 lutego 2008 · felieton ·

Syndrom Czerwonego Kapturka

Współczesna Rosja niczym nie odstaje od Zachodnich standardów obyczajowych. Znawcy mówią nawet, że bywa znacznie bardziej okrutna, odważna czy wyuzdana. I to w godzinach największej oglądalności.
Agnieszka Kłos · 21 stycznia 2008 · książka ·

Neonowa świnia

Rynek chiński rewolucjonizuje nasze pojęcie o towarze. Przekracza przede wszystkim szeroko rozumiane granice i przenika do najdalszych zakątków świata. Chińczycy lubią tendetę i niespodzianki. Wszystko wskazuje na to, że rok 2008 w dziedzinie genetyki należy do nich...
Agnieszka Kłos · 21 stycznia 2008 · kultura · 1 komentarzstrony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło