Wywrota
Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

42 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
alfabetycznie chronologicznie

„Miłość” na DVD – recenzja

„Miłość” ukazała się właśnie na DVD i muszę przyznać, że jest filmem, który według mnie zasługuje na ponowną lekturę. Na ponowne lektury.

Miłość jest jednym z najczęściej podejmowanych przez artystów tematów. Można nawet odnieść wrażenie, że dzięki częstemu mieleniu jej przez kulturę popularną tak w kiepskiej jakości…

Michał Domagalski · 23 maja 2013 · kino ·

„Krasnoludki nie przyjdą” – recenzja

Sara Shilo napisała powieść osadzoną mocno w języku. Nie język tutaj jest jednak najważniejszy, ale ludzkie dramaty, o których można przy jego pomocy opowiedzieć.

Krasnoludki nie przyjdą to powieść gęsta językowo, ale i fizycznie. Brnie się przez kolejne strony, z przyjemnym trudem zanurzając w świat przedstawiony, na którym pobrzmiewa niczym smutne…

Michał Domagalski · 7 maja 2013 · książka ·

„Wampir”, Władysław St. Reymont – recenzja

„Wampir” to gęsta opowieść. Tak w swoim klimacie, mrocznym nastroju, jak i w samej warstwie językowej. To nie „Chłopi” ani „Ziemia obiecana”. Zamiast tamtego epickiego rozmachu dostajemy skondensowaną powieść grozy.
Michał Domagalski · 10 kwietnia 2013 · książka · 2 komentarze

„COŚ NA PROGU” – o 4. i 5. numerze

Omawiane numery „Coś na Progu” to szukanie w tematach wiodących ciekawostek. Zresztą nie tylko w tematach wiodących. Czasopismo obowiązkowe dla fanów fantastyki, horroru, kryminału i wszelkich zjawisk pokrewnych.
Michał Domagalski · 27 marca 2013 · literatura · 3 komentarze

Siostra Twojej Siostry na DVD – recenzja

Lekka opowieść o trzech osobach, których losy splatają się w wyjątkowo zawiły supeł. Może nie jest to komedia, na której przez cały czas parskamy śmiechem, ale delikatnie podana opowieść o trudnym świecie związków międzyludzkich. Uśmiechniemy się na pewno, ale też zastanowimy.
Michał Domagalski · 21 marca 2013 · kino ·

„Władca szczurów”, Rafał A. Ziemkiewicz - recenzja

Wybiórcza kompilacja trzech tomów opowiadań SF. The Best Of z pierwszych dziesięciu lat działalności Rafała A. Ziemkiewicza. Dla fanów gratką będzie „Posłowie” autora.

Pozorne wznowienie Władcy szczurów stanowi tak naprawdę wybiórczą kompilację trzech tomów opowiadań SF. Dla fanów gratką więc będzie co najwyżej Posłowie autora. Dostajemy The Best Of…

Michał Domagalski · 13 marca 2013 · książka ·

„Policjant 2”, Marcin Erlin (recenzja)

Mocna, wulgarna kontynuacja debiutu. Co tak naprawdę dzieje się w policji?

W Policjancie nie dostaniemy obrazu panów w mundurach rodem z amerykańskiego kina sensacyjnego lat osiemdziesiątych/dziewięćdziesiątych. Żadnych graniczących z poczynaniami superbohaterów…

Michał Domagalski · 1 marca 2013 · książka ·

„!TO!”, Strachy Na Lachy (recenzja)

Omijam „I can’t get no gratisfaction”. Cała reszta „!TO!” bardzo dobry rockowy album.

Po dwóch promujących album singlach można było spodziewać się tak naprawdę wszystkiego. Z jednej strony radosny, rozśpiewany, lekko zbudowany tekst z rewelacyjnymi chórkami, oprawiony…

Michał Domagalski · 3 marca 2013 · album muzyczny · 7 komentarzy

„Sugar Man” - recenzja filmu

Dokument, jakiego wcześniej nie widziałem. Urzekająco opowiedziana historia. Nie tylko o muzyce.

Nieufnie podchodzę do oglądania dokumentów. Dostaję jako widz miazgę rodem z popularnonaukowych telewizji, w których trwający bez mała godzinę program daje niewiele wiedzy ubranej w…

Michał Domagalski · 2 marca 2013 · kino ·

„W otchłani Imatry”, Aleksander Ławrow (recenzja)

Kryminał osadzony w dziewiętnastowiecznej Rosji. Opowieść ocalona od zapomnienia przez Dobre Historie. Detektyw Metody Kobyłkin w akcji.

Pamiętacie Aleksandra Ławrowa? Nie, to źle postawione pytanie. Czy znacie Aleksandra Ławrowa? To zresztą równie niefortunne. Czy słyszeliście kiedykolwiek o Aleksandrze Ławrowie? Bo na…

Michał Domagalski · 28 lutego 2013 · książka · 3 komentarze

Z potrzeby przekazania emocji (wywiad z Olą Rzepką z zespołu Drekoty)

...dzisiejsza popkultura cierpi na chroniczny deficyt oryginalności...

Michał Domagalski: Koncerty, koncerty i powroty. Jak materiał z Persentyny Drekotów sprawdza się na salach np. podczas ostatniego występu w Żaku? Ola Rzepka: Ponieważ z doświadczenia wiem,…

Michał Domagalski · 20 lutego 2013 · muzyka ·

„Turyści” (recenzja filmu)

Mit Bonnie i Clyde’a sprowadzony do parteru szarej codzienności? Czarna komedia o parze na wakacjach.

Urocze i makabryczne. Para świeżych, choć już nie najmłodszych, kochanków wyrusza w wakacyjną podróż, aby zwiedzać iście urokliwe zakątki angielskich prowincji. Mają w planach…

Michał Domagalski · 17 lutego 2013 · kino ·

Banksy „Wojna na ściany” (recenzja)

Zgrywa, żart, młodzieńcza artystyczna wirtuozeria? Czy zmuszanie przechodniów do rozmyślań?

Banksy swoimi dziełami nie tyle śle w świat idee, przesłania czy traktaty moralne, co staje się przyczynkiem do ruchu myśli w głowie przypadkowego przechodnia, który spotyka jego dzieło na…

Michał Domagalski · 14 lutego 2013 · książka · 3 komentarze

Farben Lehre „Achtung 2012” (recenzja)

Płyta Achtung 2012 nie jest zaskoczeniem. I dobrze. Farben Lehre cały czas w formie. Miejscami z silnym punkrockowym przytupem, miejscami liryczni. Co prawda udało się na wypracowanej poetyce zbudować kilka nowych smaczków.
Michał Domagalski · 3 lutego 2013 · album muzyczny ·

(Nie)Kowbojskie klimaty

Pojedziecie kabrioletem po amerykańskiej autostradzie prosto na festiwal country. Zawitacie jednak także w zupełnie inne regiony muzycznego świata.

Na When The Sun s Risin Over The Town dostajemy kowbojski przytup rodem z Islandii. Och, przepraszam z Wołowa mieściny gdzieś na Dolnym Śląsku. A właściwie to przytup z całego świata.…

Michał Domagalski · 24 stycznia 2013 · album muzyczny ·

Harmonia chaosu

Słuchanie „Persentyny” Drekotów to poszukiwanie zamysłu w pozornie przypadkowym gąszczu. On tam jest. I to nadzwyczaj oryginalny.

Persentyna to płyta, do której będę jeszcze niejednokrotnie wracał, nie dlatego że jest nieprzebraną skarbnicą hiciorów, ale dlatego, że za każdym dźwiękiem i frazą czuje się…

Michał Domagalski · 18 stycznia 2013 · album muzyczny · 4 komentarze

Daj nam życie wieczne

Nawet wiedząc, że „nieśmiertelność zabije nas wszystkich” i tak będziemy jej pożądać.

Nieśmiertelny mit nieśmiertelności Nieśmiertelność towarzyszy nam, ludziom No, jeżeli nie od zawsze, to na pewno od bardzo dawna. Wystarczy przyjrzeć się mitom stworzonym przez…

Michał Domagalski · 8 stycznia 2013 · literatura · 1 komentarz

Byle do maja! – Grudniowie

„Siła strachu” nie słabnie, nawet po apokalipsie grudniowej. Marzymy o końcu.

Zainspirowany właśnie ukończoną lekturową przygodą z Siłą strachu Piotra Jezierskiego piszę (zaczynam) ten tekst przed 21 grudnia, ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeżeli to…

Michał Domagalski · 1 stycznia 2013 · literatura ·

„Burza” ciągle aktualna

Po raz kolejny połączenie umiejętności translatorskich Piotra Kamińskiego z szczegółowym acz przystępnym komentarzem Anny Cetery dało świetny efekt. „Burza” Shakespeare'a w tym wydaniu to nowe, pogłębione doświadczenie.
Michał Domagalski · 16 grudnia 2012 · literatura · 2 komentarze

Czeska alternatywa po angielsku

Na trzeciej płycie Please The Trees ocieramy się o surową tkankę muzyczną. Zresztą nie tylko muzyczną.

Please The Trees, znane polskiemu odbiorcy głównie z licznych koncertów w nadwiślańskim kraju, zwykło wkładać się w dość pojemną rubrykę z dumnie brzmiącym napisem muzyka alternatywna…

Michał Domagalski · 19 grudnia 2012 · album muzyczny ·

Muzyczny kosmos

Psychodeliczna podróż przez bezmiar (wszech)świata dźwięków. Rozmach, który urzeka.

Pod płaszczykiem muzycznego spokoju ukrywa się burza dźwięków. To właściwie jednorazowe szaleństwo, zapis koncertu z okazji SpaceFest w 2011 roku. Z jednej strony pobrzmiewają na płycie…

Michał Domagalski · 10 grudnia 2012 · album muzyczny ·

Sensacyjna przeszłość w teraźniejszości

Fińska powieść kryminalna o zabarwieniu sensacyjnym. Inteligentnie podana i brawurowa.

W literaturze nastały dobre czasy dla kryminału. Niby nie ma już wielkich detektywów, ale przecież Poirot i Holmes znaleźli świetnych zastępców. Zastępców na miarę czasów. W różnych…

Michał Domagalski · 7 grudnia 2012 · książka ·

Szlagiery nie tylko na koniec lata

„Szlagiery” potwierdzają, w czym Muzyka Końca Lata jest najlepsza. W śpiewaniu lekkich piosenek o miłości. Takich niby to zabawowych, ale jednocześnie refleksyjnych.

Muzyka Końca Lata grana już jest przez dziesięć lat, a nawet wiosen. Przez ten czas zebrało jej się tyle, że wystarczyło na trzy pełne longplaye (plus jedno demo) oraz składankę, którą…

Michał Domagalski · 6 grudnia 2012 · album muzyczny ·

Komedia z wyższej półki

Uśmiech i lekkość. Zderzenie dwóch światów dało świetną komedię. Nadszedł czas „Nietykalnych” na DVD.

Właściwie różni ich wszystko. Od pochodzenia, koloru skóry. Przez stan majątkowy, sprawność fizyczną. Na znajomości kultury i postrzeganiu świata kończąc. Są dla siebie opozycją,…

Michał Domagalski · 3 grudnia 2012 · kino · 9 komentarzy

Kontynuacja „Piotrusia Pana”

„Chłopcy” to bajeczka dla dużych... chłopców. O zakapiorach, że do rany przyłóż. Lektura prosta, łatwa i – przede wszystkim – przyjemna, w której makabra miesza się z dowcipem.

Bajeczka dla dużych chłopców. Dla dużych, a niekoniecznie dorosłych. Dla takich, co to cierpią na syndrom Piotrusia Pana. Może właściwie nie cierpią, ale po prostu go mają. I to nie…

Michał Domagalski · 27 listopada 2012 · książka · 2 komentarze



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca