Wywrota
Jacek

Jacek Podgórski Jacek

34 Warszawa/ Iława
18 artykułów 62 teksty 2276 komentarzy
Pierwszy redaktor działów Teatr i Kino. Były opiekun sekcji prozatorskiej i poetyckiej. Lubię klopsy. Naprawdę.
Zasłużeni dla serwisu

alfabetycznie chronologicznie

Dramat, komedia i teatr – słowo przed prapremierą „Dziękuję tatusiu”

Z Sylwestrem Biragą (aktorem), Fredem Apkem (reżyserem) i Martą Klubowicz (tłumaczką) rozmawia Jacek Podgórski.

Jacek Podgórski: Jest Pan jedynym aktorem spektaklu. Sylwester Biraga: Ja i widownia. J. P.: Tak, ale nie zmienia to faktu, że to właśnie Pan gra główną rolę. Rolę sprzedawcy mebli, czyli…

Jacek · 14 czerwca 2011 · teatr · 3 komentarze

Podłe Mankurty! „O Weselu w Besarabii” Napoleona Helmisa

PRZYSTANEK KINA RUMUŃSKIEGO. 28 maja, dzień pierwszy: Po takim pokazie wypada tylko zacierać ręce przed kolejnymi dniami festiwalu, który trwa w stolicy do samego czwartku i stanowi niezwykle interesujące wydarzenie.
Jacek · 29 maja 2011 · kino ·

Adam Wiedemann z ukosa, czyli „...Widoki są niejadalne..."

Książka pokazuje do jakiego słuchania/czytania zmusza nas twórczość Adama Wiedemanna, jakim obrazem operuje, jak każe na siebie patrzeć, byśmy usłyszeli, co chce nam pokazać/powiedzieć...

18 czerwca poznamy laureatów kolejnej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Nie ukrywam, że cenię sobie to przedsięwzięcie. W 2008 roku w kategorii poezja zwyciężył świetny tom Adama…

Jacek · 28 maja 2011 · książka · 3 komentarze

„Liczy się świadomość” – „Wiązka” Filipa Surowiaka

Surowiak robi to, co innym literatom przychodzi z niebywałym trudem – potrafi przesuwać granice kiczu, grać z banałem w taki sposób, aby wykorzystać go do swoich celów.

Literatura ma to do siebie, że raz na jakiś czas na jej horyzoncie pojawia się tsunami, które zalewa jej spokojne dotąd brzegi. Nieczęsto jednak spotyka się sytuację, w której o owej fali…

Jacek · 16 maja 2011 · nisza krytycznoliteracka · 3 komentarze

„Można latać tak, jak się oddycha” – „Ćwiczenia z Ionesco” w Teatrze Studio

Po części o tym właśnie jest sztuka Brala. Reżyser stara się wydobyć Ionesco z matni, w którą został wrzucony, a która znacznie ogranicza spectrum możliwości odbioru. Zaprezentowano serię etiud, odnoszących się, właściwie w każdym przypadku, do innego dzieła autora, którego, proszę mi wybaczyć, nie będę nazywać dalej absurdystą.
Jacek · 23 kwietnia 2011 · teatr ·

Gdyby Shakespeare... „Szukając Leara” w Teatrze Studio

Przyglądając się dorobkowi Teatru Pieśń Kozła, z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że będzie to duże wydarzenie dla warszawskiej sceny teatralnej i silny impuls dla wszelkich interpretacji dramatu elżbietańskiego, który, na szczęście, ma się w stolicy całkiem nieźle.
Jacek · 9 kwietnia 2011 · teatr ·

Let's dance albo „Pokojówka” w Teatrze Druga Strefa.

„Wymarły hotel na uboczu, wiatr, deszcz i gość z walizką w ręku składają się na pełną absurdu historię przedstawioną w sztuce Pokojówka w reżyserii Sylwestra Biragi”. Tak rozpoczyna się opis spektaklu na stronie internetowej warszawskiego Teatru Druga Strefa. To wszystko prawda, ale stanowiąca zaledwie uwerturę przed tym, co ma do zaoferowania spektakl.
Jacek · 7 marca 2011 · teatr ·

83. gala przyznania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej

Obawiam się, że jeśli Oscary nie otworzą się na nowe horyzonty, zwyczajnie utoną we własnej pysze. Niesłabnące głosy o coraz niższym z roku na rok poziomie nagradzanych filmów z całą pewnością nie robią dobrej reklamy tej, wydawałoby się, najbardziej znaczącej nagrodzie w świecie kina.
Jacek · 28 lutego 2011 · kino · 10 komentarzy

Ekshibicjonizm i perspektywa – „Wieloryb, czyli przypadek obiektywny”

Lektura to ciekawa, gdyż kryje w sobie wiele tajemnic. Książka stanowi także niewątpliwy impuls do spojrzenia na swoje życie pod kątem innym, niż zwykle. To zachęta do otworzenia oczu na świat pojmowany jako sieć symboli i konotacji. Cytując Michała Pawła Markowskiego powiem: „Bardzo mi się Wieloryb podoba”.
Jacek · 17 lutego 2011 · książka · 9 komentarzy

„Ale o tym później”, czyli obłędna pozorność w „Nienasyceniu” według S. I. Witkiewicza.

O twórczości Witkacego powiedzieć można wiele, ale na pewno nie to, że jest jednoznaczna. Wejście w istotę jego twórczości wymaga nie lada skupienia, odrobiny niekonwencjonalnego odbioru i elastycznej wyobraźni
Jacek · 16 stycznia 2011 · teatr ·

Studio Munka i Platige Image w Kinia Alchemia, czyli czwarty dzień festiwalu A!NIMACJI.

Reputację polskiego kina tworzą zdecydowanie nie te filmy, które powinny. Choć nie jest to wyłącznie „polski” problem, to skupmy się na naszym krajowym podwórku. Gdy chadzam warszawskimi ulicami, mijam niezliczoną ilość słupów ogłoszeniowych, na których dumnie piętrzą się kolejne plakaty takich produkcji jak „Ciacho”, „Randka w ciemno” czy, przyznam – ostatnio mój faworyt, „Weekend”.
Jacek · 16 stycznia 2011 · kino ·

„Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę.” – Panel dyskusyjny w Teatrze Studio.

Jak daleko sięga sztuka i czy jej obecność w pewnych kręgach jest wskazana – to bardzo ważne pytanie, na które jednak odpowiedź wcale nie jest oczywista. Ściślej: czy teatr powinien zajmować się polityką i czy w ogóle da się te kwestię rozstrzygnąć?
Jacek · 10 stycznia 2011 · teatr ·

Między literackim eksperymentem a reinkarnacją – „Sielanki i inne wiersze” Ernsta Jandla.

Znana jest miłość, którą Jandl żywił do jazzu. Uważał, że poezja ma z muzyką bardzo wiele wspólnego, co rzeczywiście łatwo zauważyć w jego utworach...

Po roku 1945 poezja niemieckojęzyczna pogrążona była w letargu spowodowanym wyrwą pozostawioną przez antykulturalną działalność II wojny światowej. Przed pokoleniem młodych twórców…

Jacek Podgórski · 28 grudnia 2010 · książka · 3 komentarze

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca