Wywrota
Paweł Kaczorowski

Paweł Kaczorowski

Polska
77 artykułów 18 tekstów 492 komentarze
Paweł Kaczorowski (PiK), rocznik 1975; studiował filozofię na UWr. Absolwent coachingu i doradztwa filozoficznego UZ. Absolwent Studium Terapii Uzależnień w IPZ PTP. Pracuje jako terapeuta uzależnień. Mieszka w Reykjaviku. Redaktor prowadzący serwisu …
Współpraca
Zasłużeni dla serwisu

strony: « 1 2
alfabetycznie chronologicznie

Gra o różnicę. O osobliwościach wszystkiego w tomie Panoptikon Aleksandry Zbierskiej

Oto pełna wersja recenzji tomu "Panoptikon" Oli Zbierskiej, którą napisałem kilka lat temu i opublikowałem w piśmie Tygiel Kultury 1-3 (167 -171) 2010. Za ten artykuł otrzymałem główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Krytycznoliterackim Puls Literatury 2009' (Tzw. krytycznoliteracki Bierezin). P.K.
Paweł Kaczorowski - Ivo · 12 sierpnia 2015 · literatura ·

Po „Burzy” – o teatrze Krzysztofa Garbaczewskiego

Krzysztof Garbaczewski to jedna z najciekawszych i najbardziej irytujących osobowości współczesnej sztuki. Paweł Kaczorowski

Burza zaczyna się świetnie. Wideo z dialogiem Stefano (Wojciech Ziemiański) i Trinkulo (Andrzej Szeremeta), a właściwie ich absurdalną gadaniną okraszoną finezyjnym pokazem namiętnego…

Paweł Kaczorowski · 12 lutego 2015 · teatr · 1 komentarz

Kołowanie nad Bagatelą. O premierze „Lotu...” w reż. Ingmara Villqista

Myślałem, że o tym jest ta historia, o walce wolności, afektów młodości, radości życia i spontaniczności z wszechogarniającą nas represją cywilizacji i terrorem społecznych schematów...
Paweł Kaczorowski · 4 lutego 2015 · teatr ·

Odpaść od siebie. „Podróż zimowa” w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Po spektaklu „Podróż Zimowa” w reżyserii Pawła Miśkiewicza, wystawianym w Teatrze Polskim we Wrocławiu, nie można nie poczuć się innym niż wcześniej…

Po obejrzeniu znakomitego obrazu Hanekego Pianistka na podstawie powieści Elfriede Jelinek można doznać szoku albo perwersyjnej satysfakcji estetycznej i emocjonalnej; zależy ku czemu skłoni…

Paweł Kaczorowski · 25 stycznia 2015 · teatr · 3 komentarze

Kronos pod pretekstem „Kronosa” - reżyseria K. Garbaczewski, Teatr Polski Wrocław

Kronos – to przelot przez nieskończone przestrzenie pamięci; skok między niedokończone frazy czasu w nas; wreszcie: pomieszanie i obłęd; kumulacja i frustracja; pytania, głupawe miny, gęby.

Ile zostaje w głowie widza po tym spektaklu? Nie spytam co? , bo to byłby nietakt, nieporozumienie przecież ta sztuka nie jest o czymś, ani nawet na temat, bardziej jest to sztuka pod pretekstem …

Paweł Kaczorowski · 21 grudnia 2013 · teatr · 2 komentarze

Adama Borowskiego demoniczny realizm i estetyka bezdomności

Esej ten napisany został z myślą o Antologii Literatury Dolnośląskiej lat 1990 - 2010. Być może książka ta ukaże się jeszcze w tym roku nakładem Fundacji im. Karpowicza.

Rzeczywistość nigdy nie będzie bardziej atrakcyjna niż legenda, okaże się nawet, że rzeczywistość z czasem stanie się mniej prawdopodobna niż legenda... Pisanie o twórczości Adama…

Paweł Kaczorowski · 20 marca 2012 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Tajemniczy spektakl: „Stazione Termini”

Stazione Termini to tajemniczy świat wskrzeszony i przywołany gestem mima. (...) Świat, który wydobywa się przed naszymi oczami gdzieś spod podłóg, z piwnic starego Dworca Świebodzkiego, niczym karczma Rzym, w której czeka nas spotkanie z Diabłem albo Panem Bogiem...
Paweł Kaczorowski · 1 listopada 2010 · teatr · 3 komentarze

Dać się pożreć poezji Grzegorza Kwiatkowskiego.

Jestem tu sam, w tej lekturze, nic mi po krytycznych kompetencjach, i pogodzenie się z tą myślą jest wydaniem się na pożarcie.

Poezja Grzegorza Kwiatkowskiego jest trudna do zniesienia. To zdanie oddaje podwójny, dialektyczny wymiar lektury wierszy gdańszczanina. O ile bowiem trud czytania i refleksji, przeżywania…

PiK · 9 września 2010 · nisza krytycznoliteracka ·

O żywotności literatury

Wspomnienie o Andrzeju Falkiewiczu w lekturze „Klauzury w kuszetce” Jerzego Łukosza.

Komentowanie wypowiedzi krytycznych takich osobistości literatury polskiej jak Andrzej Falkiewicz czy Jerzy Łukosz jest o tyle możliwe, o ile przez nich samych umożliwione. W przeciwnym razie…

PiK · 31 pazdziernika 2010 · literatura · 4 komentarze

O tym, że zostałem kierowcą Wywroty nie mając prawa jazdy…

„Literatura to wyraz całego życia.” - [Fiodor Michajłowicz Dostojewski] „Artystą zostaje się w samotności.” - [Jacek Bierut]

O tym, że zostałem kierowcą (redaktorem prowadzącym) Portalu Wywrota.pl niektórzy Wywrotowicze już wiedzą, niniejszym ogłaszam to Wszystkim. Wiele miesięcy temu rozmawialiśmy o tym z…

Paweł Kaczorowski · 5 lipca 2010 · sprawy organizacyjne · 17 komentarzy

Pierwsza płyta Pasi Mi To! i konkurs Wywroty: „Wakacje z Falami…”

Na końcu tekstu znajdują się trzy pytania. Spośród poprawnych odpowiedzi, które należy nadsyłać na adres: pik@wywrota.pl zostaną wylosowane trzy zwycięskie! Szczęściarze otrzymają egzemplarze płyty „Rumi” zespołu Pasi Mi To! ufundowane przez Wydawnictwo Falami. Konkurs trwa do dnia 10 lipca br. (do godziny 24.00)
Paweł Kaczorowski · 1 lipca 2010 · muzyka ·

Komu w drogę, temu czas. Impresja o „Taksim” Andrzeja Stasiuka.

NLG 2010 w kategorii proza została przyznana Andrzejowi Stasiukowi za powieść „Taksim” (Wydawnictwo Czarne)

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE…

Paweł Kaczorowski · 21 czerwca 2010 · książka · 16 komentarzy

Rozmowa z Krzysztofem Garbaczewskim – reżyserem Biesów.

Obcowanie z przestrzenią Biesów jest w jakimś wymiarze… niebezpieczne. Jest to jakby prowokowanie pewnych wydarzeń, pewnej energii…

Z Krzysztofem Garbaczewskim, reżyserem Biesów wg powieści Fiodora Michajłowicza Dostojewskiego rozmawia Paweł Kaczorowski Paweł Kaczorowski Biesy to jedna z najtrudniejszych i najcięższych…

Paweł Kaczorowski · 17 czerwca 2010 · kultura · 1 komentarz

Preparowane wiersze, czyli o twórczości Przemysława Witkowskiego. Esej z elementami recenzji

„(...)chwiejna to konstrukcja, smutna elokwencja, zbyt mało składników i za wiele przypraw.” [ z wiersza: „struktura naprężeń”]

* Tytuł książki poetyckiej Przemysława Witkowskiego Preparaty przywodzi na myśl, laboratoryjne eksponaty, specyfiki z pracowni chemicznej, albo towary z aptecznej półki. To oczywisty,…

Paweł Kaczorowski · 9 czerwca 2010 · literatura ·

Historia świata w obrazkach, czyli o arkuszu „Lekkie czasy...” Przemka Witkowskiego.

Arkusz Witkowskiego to dziełko może nie wybitne, ale interesujące, niepokojące, stymulujące do refleksji nad naszym postrzeganiem świata, własnej przeszłości, która okazuje się nierozdzielna z przyszłością i zaskakująco szybko nadchodzącym teraz; tym wszystkim, co tak nieoczekiwanie już jest, i tym, jak trudno owo „jest” opisać i pomieścić w języku…
Paweł Kaczorowski · 7 czerwca 2010 · książka · 6 komentarzy

Pokłosie VI edycji Turnieju Jednego Wiersza im. Christiana Belwita i kilka spostrzeżeń o życiu literackim Wrocławia.

Pierwszeństwo w Turnieju uzyskuje jego Zwycięzca, jednak zanim Turniej zacznie skutkować jego wyłonieniem prawa obecności lub jej znaczącego braku podlegają dictum agonu. (PiK)

Aktualnie we Wrocławiu odbywa się kilkadziesiąt imprez literackich rocznie, w których swoje miejsce odnajduje turniej, konkurs, slam lub bitwa, czyli jedna z form konfrontacji literackich…

Paweł Kaczorowski · 19 stycznia 2010 · konkurs literacki ·

Komu w drogę, temu czas. Impresja o „Taksim” Andrzeja Stasiuka.

„Prawdziwa wolność jest samotnością. Bez poglądów, bez niczego. Pustka. I definiujesz swoją samotność wobec świata, wobec śmierci.” Andrzej Stasiuk

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Czytam opowiastki zamieszczone w Internecie pod…

pik · 3 grudnia 2009 · książka ·

Janusz Styczeń – Zamarznięty łabędź. Opowieść o czasie, który przybiera ciało.

Wywiad z poetą i dramaturgiem, autorem czternastu tomów poetyckich, niezwykłą osobowością Wrocławia, żywą legendą.

Janusz Styczeń, fot. Arkadiusz Janicki Janusz Styczeń Zamarznięty łabędź. Opowieść o czasie, który przybiera ciało. (...) natura czasami utożsamia się ze sztuką, dając sztuce…

Paweł Kaczorowski · 28 listopada 2009 · literatura ·

A kto umarł ten nie żyje. O synchronii zdarzeń i narracji Jacka Bieruta w powieści PiT (esej z elementami recenzji)

Chociaż czas jest jedną z niewielu rzeczy, które mamy zupełnie za darmo, jest paradoksalnie najcenniejszy na świecie. [Jacek Bierut] Synchronia jest zjawiskiem czasowym. Coś, co się dzieje w…

pik · 8 czerwca 2009 · książka ·

Klucz do krainy dziecięcości. Recenzja "Tajemniczego Ogrodu" Cezarego Domagały.

Paweł Ivo Kaczorowski Klucz do krainy dziecięcości. O sztuce Cezarego Domagały Tajemniczy Ogród, wg powieści Frances Hodgson Burnet. 16 maja 2009. Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.…

pik · 23 maja 2009 · sztuka ·

„O tym, co w głowie się nie mieści.”

Nas tu wrzucono w nowe, inne i nieznane, a to kim jesteśmy, jest w dużym stopniu wypadkową historycznych zdarzeń i zderzeń z rzeczywistością, które bywały i wciąż bywają niezwykle bolesne.
Paweł Ivo Kaczorowski · 7 maja 2009 · książka ·

Język nadziei. Recenzja książki Martina Pollacka „Dlaczego rozstrzelali Stanisławów”.

Mamy wiedzę i potrafimy rozmawiać. Wiedza przynosi spokój i dystans, również autorowi książki. Język Pollacka jest językiem szacunku dla Innego. To jest język nadziei.

Wydawnictwo Czarne opublikowało kolejną pozycję książkową, która wyraźnie wpisuje się w coraz silniejszy nurt rozważań i refleksji na temat historycznych losów i dzisiejszego sposobu…

Paweł Ivo Kaczorowski · 7 maja 2009 · książka ·



strony: « 1 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca