Wywrota
Adrian Jaworek

Adrian Jaworek

36 Będzin
44 artykuły 2 komentarze
Jestem despotą czepiającym się szczegółów. Mało mówię, dużo piszę.
Zasłużeni dla serwisu

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

Nieautentyczna rozmowa Piotra Sendera (recenzja)

Z dużym dystansem podchodzę do książek opisywanych jako mocny głos młodego pokolenia. Uważam, że do dziś nie doczekaliśmy się takiego tytułu, mamy do czynienia z próbami opisania…

Adrian Jaworek · 28 czerwca 2016 · książka ·

Wyzysk, konsumpcja, technologia!

Książki Naomi Klein warto czytać, szczególnie gdy człowiek stroni od poglądów alterglobalistów. Każdy z tytułów tej autorki to starcie się z odmiennym sposobem myślenia, poznanie…

Adrian Jaworek · 15 czerwca 2016 · książka ·

Kwestia czytelnictwa ("Szwecja czyta. Polska czyta")

Dobrze jest zrobić sobie czasem taką czytelniczą konfrontację. Sprawdzić jak inni rozumieją literaturę, jak traktują książki. To bardzo dużo daje. W epoce Internetu wystarczy odnaleźć…

Adrian Jaworek · 7 lutego 2016 · książka ·

Odrażająca (nie)przyjemność (Irvine Welsh, Brud)

Czasem zastanawiam się nad stereotypowym postrzeganiem tekstów literackich. Jakie funkcje im przypisujemy? Czego od nich oczekujemy? Jak często jesteśmy w stanie przekroczyć pewne uproszczenia, …

Adrian Jaworek · 4 lutego 2016 · książka · 2 komentarze

Małe potknięcia (Mariusz Zielke, Formacja trójkąta)

Książki, które są nierówne, trudno się czyta. Nie mam na myśli samego kształtu, tylko narrację i konstrukcję fabularną. Czasem odnoszę wrażenie, że pewne fragmenty powinny zostać…

Adrian Jaworek · 25 stycznia 2016 · książka ·

Pozorowane szaleństwo (Thomas Pynchon, Vineland)

Istnieją na tym świecie książki, których recenzje bardzo trudno napisać. Problemem nie jest kiepska jakość napisanego tekstu, durne rozwiązania formalne lub rozwalona fabuła. Prawdziwym…

Adrian Jaworek · 1 grudnia 2015 · książka ·

Powieść pełna kontrastów

Moja miłość do kryminałów nie słabnie nawet na moment. Jednak lubię pozwolić sobie na małe odskocznie, na flirt z innym gatunkiem literatury popularnej, który z powieściami…

Adrian Jaworek · 3 grudnia 2015 · książka ·

Znany temat, nowe dekoracje (Andy Weir, Marsjanin)

Mam problem z Marsjaninem. Mam na myśli książkę, bo filmu nie widziałem. Nasłuchałem się pozytywnych opinii, naczytałem się recenzji wychwalających myśl autora oraz to, jak wspaniale…

Adrian Jaworek · 4 grudnia 2015 · książka ·

U Literata na biurku

Mała prezentacja obecnych zainteresowań lekturowych jednego z naszych recenzentów. Już nie długo recenzje i obiecane szkice krytyczno-literackie. Czyli mnóstwo ciekawych wiadomości prosto od Kolegi Literata. Zapraszamy do ich lektury, komentowania i dyskusji!
Adrian Jaworek · 8 pazdziernika 2015 · książka ·

Tożsamość serwitora w "Zabójczej sprawiedliwości" Ann Leckie

Przestaję czytać krótkie charakterystyki książek, które wydawcy wpisują na okładki. Koniec. Gdybym kierował się wyłącznie tym, to przeoczyłbym jedną z najciekawszych powieści fantastycznonaukowych.
Adrian Jaworek · 24 września 2015 · książka ·

W drodze do zrozumienia ("Ekonomia. Instrukcja obsługi", Ha Joon Chang)

Kryzysy finansowe, bankructwa – nowoczesny kapitalizm nas nie rozpieszcza!

Żyjemy w trudnych i specyficznych czasach. Okres kryzysu, ale nie tego dotyczącego nauk humanistycznych, dał nam porządnie popalić. Załamanie rynku finansowego doprowadziło do bankructwa…

Adrian Jaworek · 11 września 2015 · książka ·

Historia wielowątkowa („Okularnik”, Katarzyna Bonda)

Kryminał, który jest bardziej skomplikowany, niż niejedna powieść psychologiczna? To musi być...

O powieściach kryminalnych Katarzyny Bondy słyszałem wiele dobrego. Jakoś nigdy nie miałem czasu, aby się z nimi zapoznać. Trzeba było pisać coś innego, stos książek czekał na recenzje, …

Adrian Jaworek · 14 sierpnia 2015 · książka ·

Fantastycznonaukowa igraszka (WIDMOWA KRAINA, Patrick Lee)

Dziwne przedmioty i jeszcze bardziej niepokojące eksperymenty. Dobra intryga? A może tylko zabawna opowiastka?

Fantastyka naukowa to wymagający gatunek literatury popularnej. Szczególnie, gdy spojrzymy na nią od strony autora. Trzeba się przygotować z modelu nauki, zapoznać z najnowszymi odkryciami i…

Adrian Jaworek · 20 lipca 2015 · książka ·

Uwaga! Lektura wymagająca uwagi!

Do przeczytania W sieci potrzebne będą: notatnik, coś do pisania oraz cierpliwość. Thomas Pynchon po mistrzowsku demontuje strukturę fabuły.

W sieci to specyficzny tekst. Struktura tej książki może przyprawić o ból głowy, ponieważ Thomas Pynchon, co rusz, rozbiją ją za pomocą dygresji. A to dopiero początek tej fascynującej…

Adrian Jaworek · 9 lipca 2015 · książka ·

Struktura strachu. „Siskele” Bartłomieja Biesiekirskiego

Co może wydarzyć się małej rybackiej osadzie? Okazuje się, że wszystko to, co najgorsze i najbardziej przerażające.

Zdarza się, że określenie literacki horror nie niesie ze sobą niczego dobrego. Służy przygotowaniu czytelnika na zderzenie się z całkowitym beztalenciem, z produktem grafomana, z tekstem…

Adrian Jaworek · 2 kwietnia 2015 · książka ·

Krakowska konfrontacja. „Horror Show” Łukasza Orbitowskiego

W swoich literackich podróżach miałem moment, w którym trafiłem na prozę Łukasza Orbitowskiego. Był to zbiór opowiadań Nadchodzi i pamiętam, że nie wszystkie zawarte w nim teksty mnie zachwyciły. Na pewno rozbudziły moją ciekawość. Dlatego zacząłem poszukiwać, przeglądać katalogi biblioteczne i czytać.
Adrian Jaworek · 23 września 2014 · książka ·

Bohater z Opola. „Wilq Superbohater” nr 20

Kto nie boi się Trój Palczastej Dłoni z Ciasta? Kto pokonał rekina w trawie? Tak! To WILQ!

Po raz pierwszy Wilq pojawił się na mojej półce w 2007 roku. Do dziś pamiętam emocje, które towarzyszyły mi w trakcie lektury zeszytu o jakże dźwięcznej nazwie Jednogłowy pirat. Te dwa…

Adrian Jaworek · 19 maja 2014 · książka · 1 komentarz

Jak zabijają zwierzęta. „Zasługa nocy” Mateusza M. Lemberga

Od literatury popularnej zawsze oczekuję dobrze opowiedzianej historii. Szczególnie powieść kryminalna wymaga niezwykle precyzyjnie skonstruowanej fabuły. Czy właśnie taka jest Zasługa nocy?

Uwielbiam kryminały. Dlatego tym chętniej sięgnąłem po polskie teksty, które już wielokrotnie! zaskoczyły mnie różnymi, mniej lub bardziej udanymi, realizacjami tego gatunku. W przypadku…

Adrian Jaworek · 4 kwietnia 2014 · książka · 1 komentarz

Konfrontacje z tożsamością. „PL: Tożsamość wyobrażona” pod red. Joanny Tokarskiej-Bakir

Przyznam szczerze, że unikam tematów politycznych. Namiętnie ignoruję Wiadomości, Fakty i inne Wydarzenia. Ale bywa, że obok niektórych opinii lub czynów nie potrafię przejść obojętnie.

Zawsze wstrząsają mną obchody święta Niepodległości. Grupy ścierające się w różnych miejscach Warszawy. Sceny jak z wojny domowej, a nie z pokojowych manifestacji. Ostatnio ciśnienie…

Adrian Jaworek · 15 stycznia 2014 · książka ·

Książka do... czytania. „Uśpienie” Marty Zaborowskiej

Uśpienie to debiut Marty Zaborowskiej, o którym, w samych superlatywach, wypowiedział się Jakub Winiarski. W takim razie nie pozostało mi nic innego, jak przyjrzeć się temu dziełu i na własnej skórze przekonać się o jego wyjątkowości.
Adrian Jaworek · 23 września 2013 · książka · 1 komentarz

Nie tylko arcydzieła. „Ballada o kuternogach” Pawła Szlachetki

Choć Paweł Szlachetko nie zbudował zbyt skomplikowanej intrygi, można rzec nawet, że rozwój fabuły jest wręcz przewidywalny, to prawdziwym problemem jest otaczający bohaterów kapitalizm. Właśnie elementy krytyki współczesnego świata są w tej książce najciekawsze.
Adrian Jaworek · 1 sierpnia 2013 · książka · 2 komentarze

„Wiele demonów" – Jerzy Pilch

Spotkałem się ze stwierdzeniem, że nowa książka Jerzego Pilcha jest przegadana. Zgadzam się z tym. Całkowicie i w zupełności.

Jednak jest to typowe pilchowskie przegadanie. Charakterystyczny hipnotyzujący rytm narracji, który jest wyznacznikiem stylu Jerzego Pilcha. Za ten poszarpany styl, pełen słownych nowości i…

Adrian Jaworek · 14 maja 2013 · książka · 1 komentarz

Letnie rozmyślania - Václav Havel

Nie potrafię "Letnich rozmyślań" traktować inaczej jak dokumentu historycznego. Próbowałem przeczytać tę książkę jako traktat polityczny. Nie wyszło.

Autorem Letnich rozmyślań jest Václav Havel. Ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy prezydent Czech. Osoba, która na stałe zapisała się w historii Europy. Prezydentem Czechosłowacji…

Adrian Jaworek · 8 maja 2013 · książka ·

„Dowództwo Starka" – Jack Campbell

Sierżant Stark to odpowiedzialny za życie swoich żołnierzy buntownik. Nie ma zamiaru popełnić tych samych błędów, które stały się udziałem obalonej kadry oficerskiej. Dzięki swojemu podejściu staje się kimś innym, kimś wyjątkowym dla żołnierzy przebywających na Księżycu.
Adrian Jaworek · 11 maja 2013 · książka ·

„Wojna w blasku dnia" - Peter V. Brett

Wielowątkowa intryga. Wciągająca historia. Wyraziści bohaterowie. Tę książkę można opisać w trzech zadaniach.

Niestety, to za mało jak na recenzję i forma ta zmusza mnie do rozwinięcia swoich spostrzeżeń na temat książki pod tytułem Wojna w blasku dnia. Jest to piąta część cyklu zwanego…

Adrian Jaworek · 11 kwietnia 2013 · książka · 5 komentarzy



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca