Wywrota
Łukasz Wróblewski

Łukasz Wróblewski

34 Kraków
13 artykułów 2 komentarze
Filolog, kulturoznawca, autor książki "Masłowska: opowieść o wstręcie" (2016), współredaktor monografii: "Rozkosz w kulturze" (2016), "W kulturze dotyku? Dotyk i jego reprezentacje w tekstach kultury" (2016), "Nagość w kulturze" (2017) oraz "W…

alfabetycznie chronologicznie

Od świadectwa do poetyckiej dezynwoltury? Grzegorz Kwiatkowski, Sową

Najnowszy tomik Grzegorza Kwiatkowskiego Sową pozostaje w ścisłej relacji z poprzednimi zbiorami poety, takimi jak Radości (2013) czy Spalanie (2015). W składającym się z dwudziestu dwóch…

Łukasz Wróblewski · 21 listopada 2017 · literatura ·

Konferencja naukowa "Nagość w obiektywie nauk"

W dniach 15-17 kwietnia 2016 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa Nagość w obiektywie nauk. Celem …

Łukasz Wróblewski · 21 grudnia 2015 · sprawy organizacyjne ·

Rozbrajanie rzeczywistości. Szymon Słomczyński, "Dwupłat"

Poeta niestrudzenie rozmontowuje klisze, którymi zwykliśmy patrzeć na rzeczywistość. O sprawach zwyczajnych mówi w sposób nadzwyczajny, przykuwając tym samym uwagę czytelnika, przed którym stoi zadanie znalezienia i rozwikłania sensu rozkwitającego w utworach.
Łukasz Wróblewski · 1 września 2015 · literatura ·

(Nie)ludzka orgia zła. Grzegorz Kwiatkowski, Spalanie

"Spalanie" buduje seria mikroobrazów epatujących ludzką agresją, okrucieństwem i przemocą. Podkopują one wszelkie mity konstruujące jednostkową tożsamość, takie jak rodzina, przyjaźń czy miłość. Człowiek Kwiatkowskiego to istota pozbawiona uczuć, egoistycznie zaspokajająca swoje potrzeby, całkowicie zaprzedana Tanatosowi i bezwolnie podporządkowana darwinowskiemu prawu walki.
Łukasz Wróblewski · 17 sierpnia 2015 · literatura ·

Rząd rzeczy. Rafała Różewicza „Produkt placement”

Świat istot ujarzmionych, osamotnionych i ociężałych, przytłoczonych przez uwewnętrzniony przymus nabywania.

Z debiutanckiego tomiku Rafała Różewicza Produkt placement wyłania się wizja teraźniejszości, w której centrum stoi jednostka uwikłana w dyskurs medialny, reklamowy, historyczny i…

Łukasz Wróblewski · 4 maja 2015 · nisza krytycznoliteracka · 2 komentarze

Pajęcza sieć języka. „Pająki pana Roberta” Roberta Pucka

Nie jedynie miłość do pająków jest życiowym credo Pana Roberta – głównego bohatera powieści, a właściwie eseistycznego zbioru Roberta Pucka, który raczy czytelnika nad wyraz szczegółowymi opisami tych małych żyjątek.
Łukasz Wróblewski · 1 września 2014 · książka ·

Od symfonii wstrętności do miłości (z) wydzielin. „Wilgotne miejsca” Davida Wnendta

To, co wstrętne daje o sobie znać coraz mocniej we współczesnej sztuce, również filmowej. Wstręt Polańskiego, Wielkie żarcie Ferreriego czy Salò, czyli 120 dni Sodomy Passoliniego to jedne z ważniejszych, klasycznych już przykładów ożywiających myślenie o abiekcie.
Łukasz Wróblewski · 28 lipca 2014 · kino · 1 komentarz

Kapitalizowanie czystości – reanimacja brudu. „Pamiętnik z powstania” Rafała Krausego

Myśli krzepną, krew ciemnieje. Kapitał ma granice nieskończone. Poeci zostają w podziemiu, powierzchnia wody wytrąca garść odchodów. Pleśń obnaża. Farby. Rafał Krause, Farby, tapety,…

Łukasz Wróblewski · 18 sierpnia 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

W co Taranek gra? Od chłonożernego języka do resztek z „ja”

Zamiast trawić język, podmiot oddaje się dzikiej grze z językiem, w której stawką jest wolność. Język jako twór bez gotowego znaczenia, jako czysta potencja staje się przeznaczeniem podmiotu umykającemu gramatyce. Poezja to triumf krzyku – przejawu desperacji, ale i momentów pozornego zwycięstwa nad lingwalną opresją.
Łukasz Wróblewski · 4 marca 2014 · nisza krytycznoliteracka ·

Od fluktuacji światów do mnożenia języków. „Szybko przez wszystko” Justyny Bargielskiej

To przestrzeń posthumanistycznej jedni, którą autorka usiłuje opisać nie tylko fenomenalnym, ale i bezgranicznym językiem. Rozwarte nogi języka sprawiają, że może on nieustannie być zapładniany przez nowe zbiory słów, dając w rezultacie oszałamiające czytelnika metafory.
Łukasz Wróblewski · 9 stycznia 2014 · książka ·

Cielesna polityka Jerzego. „Jerzy Kosiński” Jerome'a Charyna

Portretowany przez Charyna Kosiński urasta do rangi fetyszysty ciała (co ważne ciała nie-naznaczonego innością, rozumianego jako jedność i gwarancja międzyludzkiego porozumienia). Ubóstwiane przez bohatera ciało nie funduje tożsamości, ponieważ ta je ogranicza, próbując ująć w szablon, blokując jego ekspresję.
Łukasz Wróblewski · 25 listopada 2013 · książka ·

Homoerotyczne niespełnienie w „Kochanie, zabiłam nasze koty”

Książka Masłowskiej, której blisko powieści lesbijskiej, to przede wszystkim wnikliwa analiza homoerotycznego uczucia jakiego doświadcza główna bohaterka - Farah.

W centrum Kochanie, zabiłam nasze koty umieszcza Masłowska bohaterów, budujących swoją egzystencję w oparciu o masowo reprodukowane dobra, bohaterów żądnych konsumpcji, uciekających w…

Łukasz Wróblewski · 19 lipca 2013 · książka ·

Małe lisy – między brakiem a samoświadomością

Mamy więc u Bargielskiej do czynienia z obrazem kobiecości wybrakowanej, która nie może zaistnieć w publicznym dyskursie? Nie do końca.

Małe lisy Bargielskiej sentymentalna powieść o miłości do gangstera, przełamującej rutynę życia Matce-Polce, broniącej się przed skostnieniem w przypisanej jej społecznie roli,…

Łukasz Wróblewski · 5 lipca 2013 · książka · 2 komentarze

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca