Wywrota
Ania B.

Ania B.

36 Bytom
36 artykułów 5 komentarzy
...w trakcie poszukiwań.
Ministerstwo Literatury

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

W górach szaleństwa - Luca D’Andrea "Lissy"

Każdy z nas zna baśnie braci Grimm, jednak nie wszyscy pamiętamy, jak mroczne bywały zebrane przez nich historie. Oprócz opowieści o wilkach, zgubionych pantofelkach i zaklętych w zwierzęta…

Ania B. · 4 grudnia 2018 · książka ·

Dziewczyny z Wołynia – o raju, który zamienił się w piekło

Dziewczyny z Wołynia to zbiór opowieści dziewięciu kobiet, którym udało się przeżyć rzeź wołyńską. Każda z nich była w innym wieku, ale dla wszystkich był to moment, gdy skończyło…

Ania B. · 11 września 2018 · książka ·

Smak włoskiego życia - Marlena de Blasi „Wieczory w Umbrii”

Niniejsza opowieść spełnia podwójną rolę: relacjonuje szczegółowo, co gotowałyśmy, jadłyśmy i piłyśmy oraz co najmniej równie szczegółowo opowiada historie życia owych kobiet.…

Ania Baron · 2 marca 2017 · książka ·

Historia tajemniczego porwania - Kate Morton „Dom nad jeziorem”

Kornwalia czerwiec 1933 roku. W wiejskiej posiadłości odbywa się przyjęcie z okazji Nocy Świętojańskiej, którego sielską atmosferę przerywa rodzinny koszmar. Zniknięcie niespełna…

Ania Baron · 2 marca 2017 · książka ·

Wielki powrót króla kryminału! Jørn Lier Horst „Ślepy trop”

Ślepy trop to już czwarte spotkanie polskich czytelników ze śledczym Williamem Wistingiem. Najnowsza powieść Jørna Lier Horsta stanowi nie tylko dowód jego mistrzostwa w pisaniu powieści…

Ania Baron · 15 kwietnia 2016 · książka ·

Krwawe piętno (Alex Marwood „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, recenzja)

Nasze życie, ta zwiędła, gorzka egzystencja, musi się wreszcie skończyć. Cykl zemsty i kary, przekazywania tego następnemu pokoleniu, to musi się skończyć. Prestiżowa nagroda im. Edgara…

Ania Baron · 18 stycznia 2016 · książka ·

Sekrety przeszłości... (recenzja: Lucinda Riley „Tajemnice zamku”)

Zaparzcie filiżankę angielskiej herbaty, włączcie płytę z przebojami Edith Piaf i zanurzcie się w Tajemnicach zamku, którego mury skrywają kilka tragicznych historii. Autorką powieści…

Ania Baron · 22 stycznia 2016 · książka ·

Sezon na dobrą zbrodnię - Jørn Lier Horst „Poza sezonem”

Nic tak nie rozgrzewa i nie budzi naszej wyobraźni w długie, zimowe wieczory, jak wartka akcja, niebezpieczne sytuacje oraz zagadki, których rozwiązanie zostaje ujawnione dopiero na ostatniej…

Ania Baron · 16 stycznia 2016 · książka ·

Za siedmioma pustyniami, za siedmioma oazami... "28 bajek arabskich"

„28 bajek arabskich” zaskakuje nie tylko treścią, ale również swoim wyglądem. Od turkusowej oprawy z ozdobnym złotym tytułem, przez wysokiej jakości papier, po piękne ilustracje symbolicznie nawiązujące do opisanych historii. Książka ta stanowi prawdziwy okaz, zarówno dla miłośników bajek, jak i kolekcjonerów nietypowych egzemplarzy.
Ania Baron · 31 sierpnia 2015 · książka ·

Starsza pani postanawia umrzeć! (Joanna Szwechłowicz, „Ostatnia wola”)

Wyobraźcie sobie, że otrzymujecie list od bogatej krewnej z informacją, iż postanawia na własnych warunkach pożegnać się z życiem, a Wy możecie znaleźć się w gronie jej potencjalnych spadkobierców. Jedyne, co musicie zrobić, to pojawić się w odciętym od świata majątku i zawierzyć, że to właśnie Wam przepisała swoje bajońskie sumy pieniędzy.
Ania Baron · 27 sierpnia 2015 · książka ·

O malarstwie z pasją... - Cyprian Nocoń

Przemijanie, życiowe troski, agresja wobec bliźniego to tematy, które Cyprian Nocoń obrazuje niepokojąco trafnie. Nie są to dzieła powstałe od niechcenia, w przysłowiowe pięć minut. To obrazy przemyślane, nad którymi twórca spędził wiele godzin i w których widać jego oddanie oraz pasję dla tego, co robi.
Ania Baron · 23 czerwca 2015 · sztuka · 3 komentarze

W norweskiej krainie zbrodni - Jørn Lier Horst „Psy Gończe”

Szybka akcja „Psów gończych” wiedzie nas przez meandry pracy dziennikarzy śledczych oraz kulisy działań policji. Nastrój grozy i czekającego za rogiem niebezpieczeństwa dodatkowo podkręca tempo sprawiając, że czytelnik do końca jest trzymany w napięciu...
Ania Baron · 11 czerwca 2015 · książka ·

Siostry Brontë, czyli kolejna wielka teoria spiskowa

Wizja rodziny Brontë zobrazowana w "Charlotte Brontë i jej siostrach śpiących" jest mroczniejsza od tej, z którą spotykamy się w monografii Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej. Ona przedstawiła losy rodu rzetelnie, opierając się na zachowanych dokumentach, listach oraz wspomnieniach. Ostrowski postanowił pójść trochę dalej. Dotrzeć do psychiki członków rodziny, a przede wszystkim Charlotte, ukazując ją od intymnej strony. Tej, która budziła twórcze działania, ale również stanowiła jej mroczną część.
Ania Baron · 27 maja 2015 · książka · 1 komentarz

Kobieta epoki wachlarza i porcelany. „Jane Austen i jej racjonalne romanse”

Historia sukcesu Jane Austen obrazuje, jak przewrotnym potrafi być los. Początkowo jej książki cieszyły się dość dużym uznaniem, przyciągając uwagę samego bibliotekarza Księcia Regenta Jerzego IV, rządzącego Anglią początku XIX wieku. Jednak wraz z jej śmiercią sława autorki przygasła, by u schyłku epoki wiktoriańskiej rozbłysnąć ponownie ze zwiększoną siłą, która z dekady na dekadę potężniała, lokując ostatecznie Jane w gronie najsłynniejszych i najchętniej dziś czytanych pisarzy.
Ania Baron · 2 lutego 2015 · książka ·

W poszukiwaniu dobrej literatury popularnej: W krainie opowieści tysiąca i jednej nocy

Bajarz z Marrakeszu to książka niezwykła, która wyróżnia się na tle pozostałych powieści oczarowując przepięknym stylem, intrygującą fabułą i tym czymś, co sprawi, że nawet po zakończeniu będziemy wracać do niej myślami.
Ania Baron · 24 stycznia 2015 · książka ·

Życie jest kinem. „Pola Negri. Własnymi słowami” Mariusza Kotowskiego

Mariusz Kotowski jest mieszkającym w Stanach Zjednoczonych reżyserem i producentem polskiego pochodzenia, dla którego Pola Negri stanowi jedną z największych ikon złotej ery kina.

Przygodę z tą niezwykłą aktorką rozpoczął wraz ze swoim debiutanckim filmem pt. Życie jest snem w kinie, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach. W 2011 roku wydał biografię Negri, uznaną …

Ania Baron · 6 stycznia 2015 · książka ·

W poszukiwaniu dobrej literatury popularnej. Angielskie lato pełne tajemnic

Katherine Webb idealnie kontynuuje tradycję angielskiej powieści tajemnic. Książkę wypełniają toksyczne namiętności, z którymi bohaterowie nie potrafią walczyć i które przejmują kontrolę nad ich umysłami oraz życiem, przynosząc dramatyczne konsekwencje, odczuwane przez kolejne pokolenia.
Ania Baron · 8 grudnia 2014 · książka ·

Agentka 007. „Krystyna Skarbek – królowa podziemia czy zdrajczyni?” Jarosława Molendy

Czytając biografię Krystyny Skarbek odkrywamy nie tylko zasady funkcjonowania słynnego alianckiego podziemia, ale również poznajemy kobietę, która była oddana swojej sprawie. Wierzyła w to, co robiła i wykonywała wszystko z myślą o wyzwoleniu swojego kraju.
Ania Baron · 7 sierpnia 2014 · książka ·

Pośród wietrznych wrzosowisk. „Na plebanii w Haworth” Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej

Anna Przedpełska-Trzeciakowska stworzyła kompleksowe dzieło, w którym znajduje się wszystko, co powinien wiedzieć fan rodziny Brontё. To historia o czterech egzotycznych kwiatach, posiadających wspólny korzeń i żyjących w ścisłej symbiozie, napędzanej fantazją.
Ania Baron · 4 lipca 2014 · książka ·

Odkuwanie pani Marii K. „Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica” Iwony Kienzler

Maria Konopnicka cieszyła się w naszym kraju nieskalaną reputacją przykładnej matki, wielkiej patriotki, działaczki społecznej oraz wybitnej pisarki. Jej imię było niczym nowe prześcieradło – śnieżnobiałe i nieskalane złym słowem. Wychwalane nie tylko przez ludzi z branży, ale również Kościół, który upatrzył sobie w niej idealny przykład Matki Polki.
Ania Baron · 4 czerwca 2014 · książka · 2 komentarze

Rejs ku wolności. „Dama w bieli” Dörthe Binkert

Upalny lipiec 1904 roku. Na statek płynący do Nowego Jorku, wsiada bez biletu oraz bagażu kobieta, ubrana jedynie w białą, wieczorową suknię. Kim jest? Dokąd zmierza? Co sprawiło, że znalazła się na pokładzie? Te pytania nurtują wszystkich pasażerów od momentu wypłynięcia z portu. Rozpoczyna się długa podróż do kraju wolności...
Ania Baron · 22 kwietnia 2014 · książka · 1 komentarz

Usterka w rodzinie. „Zniknąć” Petry Soukupovej

„Zniknąć” jest zbiorem trzech nowel prezentujących współczesne historie rodzinne. Wspólny motyw dla wszystkich opowiadań to brak jakiejś osoby – jej chwilowe lub permanentne zniknięcie, które powoduje zamęt w poukładanym życiu bohaterów.
Ania Baron · 2 sierpnia 2013 · książka ·

Pewnego razu w Edynburgu…

„Książki McCall Smitha są jak gorące kakao w mroźny wieczór i powinny być zapisywane przez lekarzy jako lek na zimową chandrę."

Alexander McCall Smith to kolejna wyjątkowa postać w pisarskim panteonie. Profesor prawa medycznego, bioetyk oraz (oczywiście) pisarz, swoje dzieciństwo spędził w Afryce. Potem wybył do…

Ania Baron · 16 kwietnia 2013 · książka · 3 komentarze

Przeklęte dziedzictwo – „Dziedzictwo” Webb

Surowa zima, stary dom i rodzinne tajemnice, czyli angielska literatura popularna w swoim najlepszym wydaniu.

Katherine Webb to pisarka o bogatym życiorysie, której debiutancka powieść, Dziedzictwo, niedawno ukazała się na polskim rynku. Urodzona w 1977 roku na wiejskich terenach Hampshire,…

Ania Baron · 28 stycznia 2013 · książka · 1 komentarz

To nie jest poezja o przechodzeniu z punktu A do punktu B

Poetka nie przekracza granic kultury (jakby to chciał widzieć Dawid Jung), ba! nawet ich nie dotyka.

Poezja funeralna nigdy nie należała ani do przyjemnej, ani do lekkiej, a jednak jej obecność w literaturze jest dla nas jedną z najbardziej oczywistych. Motywy żalu, bólu oraz odnajdywania…

Ania Baron · 4 listopada 2012 · nisza krytycznoliteracka · 5 komentarzy



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca