Wywrota
Agata Iżykowska

Agata Iżykowska

32 Wrocław
75 artykułów 1 komentarz

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

BRAVE FESTIVAL - Teatr 21

Tegoroczny Brave Festival we Wrocławiu skupia się wokół hasła WYKLUCZENI. Wszystkie festiwalowe wydarzenia kluczą wokół tego słowa, konfrontując się z nim mniej lub bardziej…

Agata Iżykowska · 6 lipca 2016 · teatr ·

Zakończenie festiwalu teatru otwartego w świdnicy

Festiwal Teatru Otwartego w Świdnicy obfitował w tym roku w niezwykłe wydarzenia. Grupy teatralne z Polski jak i z krajów wschodnich, dały pokaz niezwykłych umiejętności. W ostatni dzień…

Agata Iżykowska · 4 lipca 2016 · teatr ·

Jeleń zepsuł zabawę (recenzja Bachantek)

Spektakl długo nabiera rozpędu. Zupełnie jakby wstęp miał służyć oswojeniu się z postaciami, scenografią i muzyką. Powolne ruchy aktorów, niezwykle plastyczne i wyraziste mają u…

Agata Iżykowska · 12 czerwca 2016 · teatr ·

Estetyka ponad wszystko (recenzja spektaklu Oni)

Estetyczna kategoria kiczu jest fascynująca, a Oskar Sadowski w swoim reżyserskim debiucie Oni, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, niezwykle zręcznie ubrał dramat Witkacego w tę krzykliwą…

Agata Iżykowska · 12 maja 2016 · teatr ·

Cicho o traumie (recenzja filmu Głośniej od bomb)

Gdy chcemy mówić o fotografii wojennej, nie sposób nie wspomnieć o Susan Sontag - autorce, która zaprezentowała nowy punkt widzenia tego trudnego zagadnienia. Od kilku dekad największe…

Agata Iżykowska · 7 kwietnia 2016 · kino ·

Na moście przy silnym wietrze (recenzja dramatu)

Dramat jest żywą tkanką historii teatru. W zapisanych w nim słowach, zamyka się kwintesencję określonych tendencji czy nurtów w sztuce scenicznej. Ta literacka forma była przekleństwem jak …

Agata Iżykowska · 31 marca 2016 · literatura ·

Biały koszmar (recenzja filmu „Na skrzyżowaniu wichrów”)

W grudniu 1939 władze radzieckie podjęły decyzję o przystąpieniu do usuwania mieszkańców z zajętych przez siebie obszarów. Zdecydowano się na deportację zbędnej ludności w czterech…

Agata Iżykowska · 23 marca 2016 · kino ·

Marzenie o Dziadach spełnione („Dziady. Całość”)

Dziady. Całość z premierą 20-stego lutego 2016 roku to epokowe wydarzenie i żaden z uczestników temu nie zaprzeczy. Po raz pierwszy w całości ze sceny wybrzmiało najważniejsze dzieło w…

Agata Iżykowska · 27 lutego 2016 · teatr ·

Yona (recenzja filmu)

Film to dobrze zbudowana poetycka opowieść o pasji. O narodzinach Wallach jako twórcy, o jej buncie, eksperymentach, miłości, poszukiwaniu siebie jako artystki. Yona Wallach urodziła się 10…

Agata Iżykowska · 17 lutego 2016 · kino ·

Umrika (recenzja filmu)

American dream już od lat 30-stych spędza sen z powiek marzycielom śniącym o wielkim świecie. W 1931 roku James Truslow Adams powiedział: życie powinno być lepsze i bogatsze i pełniejsze…

Agata Iżykowska · 9 lutego 2016 · kino ·

Faszyści wkraczają do Danii (recenzja spektaklu „Hamlet”)

W swoim życiu spotkałam czterech Hamletów. Pięciu, jeżeli liczyć literackie wyobrażenie powstałe w trakcie lektury dramatu. Każdy był inny, mimo tego, że pochodzili od jednego ojca. Trzy…

Agata Iżykowska · 31 stycznia 2016 · teatr ·

Stare grzechy mają długie cienie (recenzja filmu)

Juan w poprzednim ustroju dokonał czegoś złego, co ciągle ciąży mu na sumieniu. Tłumaczenia filmowych tytułów na język polski znane są ze swojej niedoskonałości. Często odwołują się …

Agata Iżykowska · 12 stycznia 2016 · kino ·

Spotkanie z kreatywnością – Piotr Pasiewicz

Piotr Pasiewicz to niezwykły grafik, malarz i performer polskiego, młodego pokolenia. Urodzony w 1979 roku w Łodzi, z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa na Akademii…

Agata Iżykowska · 30 grudnia 2015 · sztuka · 3 komentarze

Kobiecy dramat (recenzja sztuki Nema)

Współczesny dramat francuski pióra Koffi Kwahule ma w sobie wiele cech dramatu należącego do nurtu brytyjskiego nowego brutalizmu. Podobnie jak angielscy pisarze, Kwahule buduje pełną…

Agata Iżykowska · 18 grudnia 2015 · książka ·

Art War (recenzja filmu)

Sztuka wizualna od wieków była uwikłana w konteksty społeczno-polityczne. Sztuka zaangażowana, a przede wszystkim sztuka krytyczna śmiało wypowiadała swoje zdanie, bądź sprzeciw, wobec…

Agata Iżykowska · 1 grudnia 2015 · kino ·

DIALOG-WROCŁAW: „Popioły, albo daj mi powód żeby się nie rozpaść” (recenzja spektaklu)

Figurka Matki Boskiej, ukwieconej i oświetlonej, na półpiętrze teatru Ad Spectatores mnie zaskoczyła. Pomyślałam, że może szykuje się jakiś manifest przeciwko hasłu przewodniemu Dialogu: …

Agata Iżykowska · 23 pazdziernika 2015 · teatr ·

DIALOG-WROCŁAW: „Szepty i krzyki” (recenzja spektaklu)

W programie festiwalu Dialog jest napisane, że po skończeniu spektaklu Szepty i krzyki widz czuje się tak, jakby dostał w twarz. Zdecydowanie nie doświadczyłam tak bezpośredniej reakcji…

Agata Iżykowska · 20 pazdziernika 2015 · teatr ·

Podsumowanie festiwalu Avant Art 2015

Avant Art festiwal, to przedsięwzięcie z wyraźnym stylem i konceptem. Muzyka awangardowa jest tym, czego nie usłyszymy na co dzień. Również koncerty na Avant Art Festival 2015 zdecydowanie…

Agata Iżykowska · 19 pazdziernika 2015 · muzyka ·

"Pod elektrycznymi chmurami" recenzja

Czy świat w 2017 roku może być pozbawiony wszelkich wartości? Przyszłość maluje się w szarych barwach. Być może nie dla wszystkich. Jednak Aleksey German w swoim najnowszym filmie

Globalizacja nas nie zjednoczyła. Historia się nie skończyła. Jest rok 2017. Czekamy na wielką wojnę. Pod elektrycznymi chmurami zaczyna się dość pesymistycznie. Od pierwszych minut będzie …

Agata Iżykowska · 12 pazdziernika 2015 · kino ·

Rozmowa z Dudkiem ("Konferencja ptaków" recenzja)

Historia może nie jest skomplikowana.

Hallo Dudku. Podobno wybieracie się na jakąś wyprawę, do jakiegoś króla.. pana.. macie Władcę ptaków? Możesz o tym opowiedzieć? Co się działo? Jak to długo trwało? Czy coś…

Agata Iżykowska · 2 pazdziernika 2015 · teatr ·

"Prawie jak matka" (recenzja film)

Jak często zdarza nam się nieświadomie naśladować zachowania swoich rodziców? Film "Prawie jak matka" w inteligentny sposób, pokazuje, że nie ważne jak bardzo uciekamy, charakter naszych rodziców gdzieś w nas pozostaje.
Agata Iżykowska · 17 września 2015 · kino ·

Czy cud równa się fałsz? Recenzja filmu „Anioł”

Film „Anioł” to produkcja wyjątkowa - uhonorowana nagrodą publiczności na 21-szym Festiwalu Wiosna Filmów. To libański film poruszający kwestie wiary i odmienności. Wszystko ubrane w komediowe szaty lekko oprószone nostalgią i melancholią. Zdecydowanie, film nie do przegapienia.
Agata Iżykowska · 21 sierpnia 2015 · kino ·

"Moja chuda siostra", recenzja filmu

Filmów o anoreksji jest pełno. "Moja chuda siostra" to kolejna tego typu produkcja. Tym razem problem choroby został ukazany w plastyczny i przejmujący sposób. Obraz przewyższył historię, a film pozostaje w pamięci.
Agata Iżykowska · 2 września 2015 · kino ·

Dokąd teraz? ("W rytmie marzeń", recenzja)

"W rytmie marzeń" Andrea Dresen to opowieść o straconym pokoleniu. Reżyser przybliża losy młodych chłopców, którzy zmagając się z nowym, starają się podążać za swoimi marzeniami.

Andrea Dresen przedstawia obraz straconego pokolenia. Opowiada historię o pustce i problemach jakie stawia nowa rzeczywistość. A jest to rzeczywistość lat 90 XX wieku, kiedy NRD staje się…

Agata Iżykowska · 28 lipca 2015 · kino ·

Brave Festival 2015 rozpoczęty!

We Wrocławiu rozpoczął się festiwal Brave 2015. W tym roku festiwal prezentuje muzyków, opowiadaczy, którzy w sposób unikatowy starają się zachować i prezentować swoją tradycję.

Jedenasta edycja Brave Festival została ujęta pod jednym, wspólnym dla wszystkich wykonawców hasłem, Griot. Dla ludzi wychowanych w kulturze zachodniej termin ten brzmi dość enigmatycznie. W…

Agata Iżykowska · 12 lipca 2015 · sztuka ·



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca