Patrycja Badysiak

Patrycja Badysiak

28 lat Kraków
16 artykułów
Ministerstwo Muzyki

alfabetycznie chronologicznie

Najważniejsze na koncertach jest flow – wywiad z Curly Heads

Curly Heads to grupa młodych i zdolnych przyjaciół z Dąbrowy Górniczej, którzy wnoszą powiew świeżości na rodzimą scenę rockową. Dawid Podsiadło, Oskar Bała, Tomek Szuliński, Tomek Skuta i Damian Lis w ciągu dwóch lat wspólnej działalności zdążyli dojrzeć muzycznie, porzucić pierwsze kompozycje i stworzyć zupełnie nowy materiał, czego efektem jest wydana pod koniec zeszłego roku płyta „Ruby Dress Skinny Dog”. Grali między innymi w Jarocinie, Opolu i w ramach Męskiego Grania. Tuż przed ich koncertem z okazji krakowskich juwenaliów udało mi się porozmawiać z zespołem w pełnym, pięcioosobowym składzie.
Patrycja Badysiak · 2 lipca 2015 · muzyka ·

Konferencja naukowa "W kulturze dotyku?"

W dniach 28-29 września 2015 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa W kulturze dotyku? Dotyk i jego reprezentacje w tekstach kultury.
Patrycja Badysiak · 26 maja 2015 · sprawy organizacyjne ·

Czyżynalia 2015 – relacja

15 i 16 maja odbyły się w Krakowie Czyżynalia, czyli największy studencki festiwal w Polsce. Wystąpiły polskie gwiazdy rocka i alternatywy oraz szkocka grupa Mogwai.

Festiwal otworzył zwycięzca konkursu młodych kapel, krakowski zespół Ostatni W Raju. Po nim na scenie pojawiła się Luxtorpeda, która mimo wczesnej pory swoimi ciężkimi brzmieniami…

Patrycja Badysiak · 18 maja 2015 · muzyka ·

Ja sobie wolność wyrywam – rozmowa z Pablopavo

Paweł Sołtys, czyli Pablopavo, to muzyk, wokalista i jeden z najciekawszych autorów piosenek, znany z licznych kolaboracji muzycznych. Nagrywa i występuje solowo, z własnym zespołem (jako Pablopavo i Ludziki), z Vavamuffin, Praczasem i formacją Zjednoczenie Sound System. Tuż po swoim koncercie w Krakowie opowiedział nam między innymi o tym, dlaczego stare warszawskie szlagiery woli śpiewać prywatnie, co lubi w literaturze i jak traktuje swoich słuchaczy.
Patrycja Badysiak · 5 maja 2015 · muzyka ·

Słowo o... disco polo

Disco polo to fascynujące zjawisko, a zarazem fenomen kulturowo-społeczny o olbrzymim potencjale do wykorzystania i eksploracji w więcej niż jednym i nie wyłącznie filmowym medium. Dlatego dobrze, że film Macieja Bochniaka tej studni nie wyczerpuje, choć po tytule można by się spodziewać raczej kompleksowego ujęcia tematu, uwzględniającego między innymi historię rozwoju tego iście polskiego gatunku, obecnie królującego nie tylko na wschód od Wisły i nie tylko na wiejskich zabawach. „Disco polo” to jednak zaproszenie do dyskusji o naszym narodowym imaginarium, które od ćwierćwiecza na różne sposoby przejawia się w tworach spod szyldu disco polo i jednocześnie z niemałą siłą jest przez nie kształtowane. Można na to biadolić, można się (przy) tym bawić, ale szkoda ignorować, skoro wpływa to na mentalność tak dużej części naszego społeczeństwa.
Patrycja Badysiak · 4 marca 2015 · kino · 1 komentarz

Dzięki temu, że nie wiemy, co się wydarzy, jest ciekawiej na scenie. Wywiad z zespołem Tune

Tune to ambitny, określany jako art rockowy zespół, którego pierwsza, nagrana w 2011 roku we współpracy ze zdobywcą nagrody Grammy, Robertem Hadleyem, płyta „Lucid Momenst” została doceniona przez krytyków krajowych i zagranicznych. Dzięki autorskim kompozycjom w następnym roku zespół doszedł do finału 4. edycji programu Must Be The Music. Obecnie kończy trasę koncertową promującą drugi, wydany jesienią zeszłego roku album „Identity” i już planuje pracę nad nowym materiałem. Z założycielami grupy, gitarzystą Adamem Hajzerem i basistą Leszkiem Swobodą po styczniowym koncercie w Krakowie rozmawiała Patrycja Badysiak.
Patrycja Badysiak · 6 lutego 2015 · muzyka ·

Dobra piosenka sama się obroni. Rozmowa ze Skubasem

Choć wcześniej udzielał się w różnych muzycznych projektach, ze swoim autorskim materiałem zadebiutował dopiero dwa lata temu. Od razu zdobył jednak grono wiernych odbiorców. Teraz promuje swoją drugą płytę, „Brzask”, która także spotyka się z dobrym przyjęciem. O swojej twórczości i koncertach, o tym, że coraz bardziej lubi ludzi i że jest fanem swoich piosenek, tuż po swoim krakowskim występie w Rotundzie Patrycji Badysiak opowiadał Radek Skubaja, czyli SKUBAS.
Patrycja Badysiak · 26 stycznia 2015 · muzyka · 1 komentarz

Jest mi dobrze w mojej niszy. Wywiad z Anitą Lipnicką

Na scenie debiutowała w maturalnej klasie, zdobywając popularność jako wokalistka Varius Manx, a gdy odeszła z zespołu, zaczęła występować solo. Od 2003 roku zaczęła współpracę z Johnem Porterem, czym znów zyskała uznanie publiczności. Rok temu wydała pierwszy od 13 lat album w języku polskim pt. „Vena amoris”, nagrany z angielskimi muzykami. To z nimi promowała autorski materiał na trasie koncertowej w 20 polskich miastach. W Rotundzie, gdzie przed laty debiutowała, występując z Grupą Rafała Kmity, zagrała już w nowym składzie, z zespołem polskich muzyków. O tym, dlaczego woli kameralne koncerty, czy wzrusza się przy własnych utworach i dlaczego fascynuje ją amerykańska kultura tuż po krakowskim koncercie z Patrycją Badysiak rozmawiała Anita Lipnicka.
Patrycja Badysiak · 13 stycznia 2015 · muzyka ·

Siła piosenek tkwi w tekście. Rozmowa z Natalią Grosiak z Mikromusic

Mikromusic, zespół swobodnie łączący takie gatunki jak jazz, rock, pop i trip hop, już od 12 lat urzeka słuchaczy przede wszystkim oryginalnym wokalem, niebanalnymi tekstami oraz melodyjnymi utworami, które z czasem zyskują kolejne, nowe aranżacje. Wzbudza podziw konsekwencją w utrzymywaniu artystycznej niezależności, intryguje swoimi teledyskami. Szerszej publiczności dał się poznać dzięki przełomowej piosence Takiego chłopaka z zeszłorocznej płyty Piękny koniec. Obecnie grupa szykuje się do wydania drugiego już albumu koncertowego oraz piątego studyjnego. O koncercie w Krakowie, własnym i cudzym pisaniu tekstów, Wrocławiu oraz o najnowszych kompozycjach opowiada wokalistka Mikromusic, Natalia Grosiak.
Patrycja Badysiak · 25 listopada 2014 · muzyka ·

Cieszymy się byciem razem na scenie – wywiad z Paulą i Karolem

Paula i Karol to polski zespół folkowy, którego chyba nie da się nie lubić. Doceniani nie tylko w Polsce, ale i na świecie, grają zarówno koncerty kameralne, jak i te na większej scenie, występując na międzynarodowych festiwalach. Paula, „dziewczyna z Kanady”, równolegle z muzyczną robi karierę naukową, pracując jako socjolożka na uniwersytecie w Hamburgu. Karol znany jest też z takich formacji jak Stan Miłości i Zaufania oraz Naiv. Kilka lat temu tych dwoje ludzi stworzyło razem zespół, którego obecny skład liczy 6 osób. W ramach trasy koncertowej promującej ich nowy album, „Heartwash”, 11 października zagrali także w krakowskiej Rotundzie, a przed występem dali się namówić na krótką pogawędkę
Patrycja Badysiak · 31 pazdziernika 2014 · muzyka ·

Nie ma co z muzyki robić świętej krowy. Rozmowa z Pawłem Kaczmarczykiem

Paweł Kaczmarczyk to jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i twórców muzyki improwizowanej, lider zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band. O tym, co lubi, co go boli i dlaczego ludzie są dla niego tacy ważni, muzyk opowiada tuż po koncercie w krakowskiej Rotundzie. 8 czerwca Kaczmarczyk, Maciej Adamczak i Dawid Fortuna przedpremierowo zaprezentowali materiał ze swojej najnowszej płyty.
Patrycja Badysiak · 16 czerwca 2014 · muzyka · 2 komentarze

Koncert emocji. Występ Marka Whitfielda i AMC Trio w krakowskiej Rotundzie

29 kwietnia w Centrum Kultury Rotunda odbył się koncert, który z pewnością zostanie na długo w pamięci odbiorców. Światowej sławy muzyk, amerykański gitarzysta jazzowy, Mark Whitfield,…

Patrycja Badysiak · 3 maja 2014 · muzyka ·

Schulz, który kręci i podnieca. „Powszechna rozwiązłość” Michała Pawła Markowskiego

Markowski znosi Schulza z piedestału wzniosłości, zajmując się tym, co przez wielu innych badaczy pomijane i umyślnie przemilczane, mianowicie ciemną, przyziemną cielesnością i materialnością.
szaley · 24 września 2013 · książka · 1 komentarz

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło