Wywrota
Krzysztof Mroczko

Krzysztof Mroczko

44 Wroclaw, Poland
8 artykułów 3 komentarze

alfabetycznie chronologicznie

Samotny mściciel. „Wykolejony” Michaela Katza Krefelda

Starszy, na oko mniej więcej pięćdziesięcioletni mężczyzna, żyjący samotnie na starej łodzi, wyrzucony z policji za jakieś przewinienia, powoli zapijający swoją rozpacz po śmierci ukochanej kobiety. Znacie? No to posłuchajcie.
Krzysztof Mroczko · 3 listopada 2014 · książka ·

Wesołe życie gangstera. „Fartowny pech” Olgi Rudnickiej

Dwadzieścia sześć lat. Dziewiąta powieść. Dziesiątki pozytywnych recenzji. Tysiące sprzedanych egzemplarzy. O co chodzi z tą popularnością Olgi Rudnickiej? Postanowiłem sprawdzić to osobiście, bo autorka coraz bardziej odciska swoje piętno na tym, czym polska literatura popularna jest. Odpowiedź wcale nie jest oczywista.
Krzysztof Mroczko · 19 września 2014 · książka ·

Show must go on. „Kultura karaoke” Dubravki Ugrešić

Niegdyś braliśmy udział w przedstawieniach szkolnych po to, by sprawić przyjemność sobie, rodzicom i pani. Dziś nie mamy tego luksusu, bo hasłem nowego wieku stało się - „przedstawiaj albo giń!”. Rezultaty tej zmiany możemy poznać nieco lepiej dzięki niewielkiej książeczce Dubravki Ugrešić.
Krzysztof Mroczko · 7 lipca 2014 · książka ·

Wytrącenie drobnomieszczańskich gustów z kapci. „Sztuka jako pozór?” Ewy Majewskiej

Cenzura? Zaraz, zaraz, jaka cenzura, przecież cenzura nie istnieje od 1989 roku! Tak mówi wielu, na czele z ministrem Zdrojewskim. Wydawałoby się więc, że można spać spokojnie. Po lekturze książki Ewy Majewskiej ten spokojny sen może już nigdy do was nie powrócić.
Krzysztof Mroczko · 18 marca 2014 · książka ·

Obywatel Piszczyk nowych czasów. „Dziewięćdziesiąte” Sławomira Shutego

Kiedy ma się lat czterdzieści, nadchodzi pora podsumowań życia. Znamy to dobrze z różnych tekstów kultury, ale „Dziewięćdziesiąte” Sławomira Shutego to coś więcej niż wspominki kombatanta ciężkich czasów. To zapis stanu ducha.
Krzysztof Mroczko · 28 lutego 2014 · książka ·

Zróbmy sobie potwora. „Seryjny morderca Thomas Quick” Hannesa Råstama,

Skandynawskie zbrodnie opanowały cały świat. Nikt nie rozumie jeszcze tego fenomenu, teorii jest wiele. Jedną z nich można zobaczyć na przykładzie książki, która opisuje prawdziwe zdarzenia. Czy aby jednak to wszystko wydarzyło się naprawdę?
Krzysztof Mroczko · 14 lutego 2014 · książka ·

Genialny przywódca czy prowokator? „Jak Lech Wałęsa przechytrzył komunistów” Vettera

Lider? Wizjoner? Trybun ludowy? Agent? Hochsztapler? Idiota? Ilu Polaków tyle odpowiedzi na pytanie o to, kim jest Lech Wałęsa. Książka napisana przez Niemca może wyłamać się z tego schematu. I dać nam odpowiedź ostateczną. Czy to się autorowi udało?
Krzysztof Mroczko · 16 stycznia 2014 · książka · 5 komentarzy

Ciemna strona Jugosławii. „Naga Wyspa. Gułag Tity” Božidara Jezernika

Božidar Jezernik napisał książkę o tym, o czym nie mówiło się głośno w Jugosławii. Jej lektura sprawi, że obraz kraju szczęśliwego i otwartego komunizmu zmieni się. Oczy zyskają inną, szerszą perspektywę. A czyż nie po to czyta się książki?
Krzysztof Mroczko · 30 grudnia 2013 · książka ·

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca