Wywrota
nF

Paweł Leszczyński nF premium

41 Warszawa
79 artykułów 90 tekstów 659 komentarzy
Wskaźnik aktywności: 28%. Czego szuka w internecie: 1) miłości: 0%; 2) przygotnych związków: 2%; 3) przyjaźni: 1%; 4) Zrozumienia: 69%. Wskaźnik rotacji należności: 3. Kryteria kwalifikujące: RZS, F1, WKN:15. animator kultury, filozof

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

Ekonomia dobra i zła

Książka stała się czeskim bestsellerem. W Polsce radzi sobie niewiele gorzej i na dzień dzisiejszy jest na 16 miejscu listy najlepiej sprzedających się tytułów w Empiku. Całkiem nieźle, jak na filozoficzną pracę naukową, prawda?
nonFelix · 31 stycznia 2012 · książka · 1 komentarz

Maria Skłodowska-Curie, Fotobiografia

Maria Skłodowska-Curie wpatruje się w obiektyw z dokładnie tą samą, mimo mijających lat, pozbawioną emocji, miną. Nieważne, czy pozuje z dzieckiem, mężem, Einsteinem czy rowerem.

Obchodzony właśnie rok Marii Skłodowskiej-Curie i Światowy Rok Chemii to dobry moment, aby wydać biografię słynnej polskiej uczonej, co też słusznie zauważyła Anna Komorowska, Pierwsza…

nonFelix · 5 grudnia 2011 · książka · 7 komentarzy

Biznes i prawa człowieka w cieniu świętej księgi.

W cieniu świętej księgi jest jednocześnie nazwą filmu dokumentalnego, opowiadającego o związkach turkmeńskiej dyktatury z ponadnarodowymi korporacjami. Symbolem tej współpracy jest właśnie Ruhnama, święta księga napisana przez dożywotniego prezydenta Turkmenistanu, Saparmyrata Nyýazowa.
nonFelix · 11 sierpnia 2010 · książka ·

Krótka historia Pomarańczowej Alternatywy

Pomarańczowa Alternatywa to zjawisko wyjątkowe w skali europejskiej, a za Żelazną Kurtyną, z powodu cenzury, była często dużo bardziej znana niż w kraju (...)

Trudno jest jednoznacznie uchwycić ruch Pomarańczowej Alternatywy, który lawirował pomiędzy surrealizmem a działalnością opozycyjną. Potraktowanie go w pełni poważnie grozi wpadnięciem w …

nonFelix · 7 czerwca 2010 · felieton · 1 komentarz

Myśli w mojej głowie myśli w mojej głowie

(...) nie ma recepty na dekodowanie tekstu. Tu powinna być najważniejsza świadomość, a właściwie nadświadomość. Rozumienie procesów pojmowania, przyłączania, skracania. Również wynajdywania znaczących elementów.
nonFelix · 6 kwietnia 2010 · felieton · 4 komentarze

Kultura w Sieci

Czyli mały manifest poświęcony poszukiwaniu kultury w Internecie

Wyobraźmy sobie kulturę w Internecie jako luźny zbiór prac. Powyrywane z rzeczywistego świata dzieła pływają sobie w I-przestrzeni. Czyste bity zerojedynkowego kodu. Możemy na ślepo…

nonFelix · 4 czerwca 2009 · felieton ·

Jara Cimrman, nieznany czeski geniusz

Sylwetka Járy (da) Cimrmana, wszechstronnego czeskiego myśliciela i twórcy, do dziś inspiruje naukowców i artystów. Jest doskonałym przykładem na to, jak historia narodu może kształtować jego kulturę.
nonFelix · 22 maja 2009 · felieton · 5 komentarzy

Badanie intuicji moralnych

Etyka tworzy szereg eksperymentów myślowych, które być może nigdy się nie wydarzą. Ponieważ nie często mamy do czynienia z Hitlerem przywiązanym do torów lub z dziesięcioma Indianinami, którzy właśnie mają zostać rozstrzelani.
nonFelix · 20 maja 2009 · felieton ·

Język nowych mediów

Książka Język nowych mediów, autorstwa Leva Manovicha, jest nie tylko pracą naukową uznaną za kultową zaraz po napisaniu, ale również fenomenalną inspiracją, docenioną przez specjalistów.
nonFelix · 10 marca 2009 · książka · 1 komentarz

Kultura masowa a kultura popularna

Po wielu latach opozycja kultury niskiej i kultury wysokiej odchodzi do lamusa. W takim razie co nam pozostaje?

Europa uwielbia dualizmy i wewnętrzne napięcia, tak więc gdy tylko stwierdzono pojawienie się kultury popularnej, potraktowano ją jako głupszą, sprzedającą się siostrę kultury wysokiej.…

Paweł Leszczyński · 5 marca 2009 · sztuka · 6 komentarzy

Życie to surfing, więc nie bój się fal

CouchSurfing jest projektem, który - jak pocztę elektroniczną - trudno posądzić o specjalne nowatorstwo. Prosty pomysł, który dopiero zaadoptowany przez Internet zmienił oblicze świata. Wkrótce będzie miał milion użytkowników.
nonFelix · 3 marca 2009 · podróże · 1 komentarz

Propedeutyka pisarstwa zawodowego cz. 2

Zanim zdecydujemy się poświęcić czas wolny pisaniu a nie - na przykład - graniu na komputerze czy oglądaniu filmów, zastanówmy się, co nam z tego przyjdzie.

Zastanawialiśmy się wcześniej, w jaki sposób, tworząc Tekst, powinniśmy odnieść się do ogólnie rozumianej kultury i jej historii. Dziś zajmiemy się kolejnym elementem, który każdy…

nonFelix · 20 stycznia 2009 · literatura · 5 komentarzy

Wikinomia - O globalnej współpracy, która sprawia, że żyje się trochę inaczej

Jeśli ... Internet fascynuje was jako zjawisko, bez konkretnych uzasadnień; jeśli na domiar lubicie specyficzny język marketingu, to jest to książka dla was!

Don Tapscott i Antony D. Willians będący myślakami pierwsza klasa postanowili napisać książkę o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą Internet i o tym, jak przyniesie koniec starym…

Paweł Leszczyński · 10 stycznia 2009 · finanse ·

Magia srebrnego ekranu

Georges Méliès zetknął się z kinem dokładnie 28 grudnia 1995 roku, kiedy to bracia Lumière po raz pierwszy zaprezentowali swój wynalazek - kinematograf.

Był wówczas praktykującym magikiem i dyrektorem teatru Robert-Houdin. Kilka miesięcy później zakupił projektor wraz z kamerą i założył pierwsze w Europie studio filmowe. Na początku…

nonFelix · 4 stycznia 2009 · kino · 2 komentarze

Zorro, mściciel bez twarzy

Szczwany lis, zamaskowany mściciel, wybawca dziewic i obrońca uciśnionych.

Szczwany lis, zamaskowany mściciel, wybawca dziewic i obrońca uciśnionych. Zorro. Postać tak znana i rozpoznawalna, jak Robin Hood, Superman czy Batman. Jeden z bohaterów, którzy skrywając…

nonFelix · 4 stycznia 2009 · kino ·

Wspólne zakupy na przestrzeni czasu

Skąd wziął się pomysł tanich zakupów? Kto na tym zyskuje, a kto traci? Wspólne zakupu w dobie Internetu.

Skąd w ogóle wziął się pomysł? Początków koncepcji wspólnych zakupów można znaleźć w czasach, kiedy powstawały pierwsze cechy i domy kupieckie. Zrzeszające miasta handlowe Hanzy…

nonFelix · 20 grudnia 2008 · finanse · 1 komentarz

O tym, jak to kultura masowa zamordowała nieme kino i jest jej teraz przykro

Kino w XIX wieku miało trzy następstwa: zakończyło wieloletnią manię zbierania pocztówek, spowodowało śmierć 125 wielbicieli nowego odkrycia i ostatecznie wywróciło nasz świat do góry nogami.
nonFelix · 30 listopada 2008 · felieton · 4 komentarze

Propedeutyka pisarstwa zawodowego

Jeśli tylko znamy podstawy języka polskiego i mamy trochę wolnego czasu, możemy zacząć pisać. Pisanie jest społecznie odbieranie jako coś pozytywnego i dużo bardziej produktywnego niż stanie w bramie lub picie piwa.
nonFelix · 13 listopada 2008 · felieton · 5 komentarzy

Festiwal Niemego Kina, Warszawa, 21-23 listopada

Serdecznie zapraszamy na największy w Polsce Festiwal Niemego Kina, który odbędzie się w Centralnym Basenie Artystycznym, w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy na największy w Polsce Festiwal Niemego Kina, który odbędzie się w Centralnym Basenie Artystycznym, w Warszawie. Program wydarzenia: PIĄTEK 21 listopada 17:00 "Podróż na …

nonFelix · 1 listopada 2008 · kino ·

Jesteśmy wolni, zmieniamy świat

Z logicznego punktu widzenia, istnienie człowieka z pewnością ma jakąś wartość. Nie oznacza to jeszcze, że ma sens, ale każdy początek jest dobry.

Z logicznego punktu widzenia, istnienie człowieka we Wszechświecie może niekoniecznie ma cel, ale z pewnością ma jakąś wartość. I daleki byłbym tutaj od porównywania krótkiego życia z…

nonFelix · 24 pazdziernika 2008 · felieton · 2 komentarze

Spokojnie, kultura da cyca

Właściwie zaraz po narodzinach dziecko, przytknięte do piersi matki, szuka ustami sutka. Mamy cię! To właśnie ten moment.

Właściwie zaraz po narodzinach dziecko, przytknięte do piersi matki, szuka ustami sutka. A kiedy już go odnajdzie, wiedzione instynktem zaczyna ssać. Oczywiście ten sam efekt można również…

nonFelix · 16 pazdziernika 2008 · felieton · 3 komentarze

Kochanie, zróbmy dziś coś zupełnie bez sensu

W czasie wycieczki przejdziemy się po buncie, psach liżących się po jajach i współczesnej kulturze. Życzę miłych autorefleksji.

Chwilę zastanawiałem się, czy nie zmienić tytułu na mniej medialny, ale za to lepiej przekazujący główną myśl artykułu. Stwierdziłem jednak w końcu, że najlepiej będzie rozpisać się …

nonFelix · 20 września 2008 · felieton · 5 komentarzy

Tam za górą leży Sarajewo

Aleja Snajperów, wszechobecne ślady po kulach i granatach. Zaminowane opłotki, miejsce śmierci bezpośredniej i semantycznej. Miejsce tajemnicy, której my – Europejczycy – nie jesteśmy w stanie zdeszyfrować.
nonFelix · 7 sierpnia 2008 · podróże · 4 komentarze

Mamo, mamo! Kultura zjadła mi psa!

Współczesną kulturę można rozumieć, próbować zrozumieć, tolerować lub bagatelizować. Można też jej nienawidzić, brzydzić się jej antropomorfizacją, cierpieć z powodu wszechobecności.
nonFelix · 4 lipca 2008 · felieton · 1 komentarz

Generacja Kultury Natychmiastowej

Kultura popularna w połączeniu z Internetem dały nam niespotykaną możliwość przygotowania nieskończonych zbiorów prezentacji, które nie dość, że zaspokajają nasze potrzeby estetyczne, to jeszcze całkiem nieźle radzą sobie z potrzebami intelektualnymi.
nonFelix · 27 czerwca 2008 · felieton ·



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca