Wywrota
nF

Paweł Leszczyński nF premium

41 Warszawa
79 artykułów 90 tekstów 659 komentarzy
Wskaźnik aktywności: 28%. Czego szuka w internecie: 1) miłości: 0%; 2) przygotnych związków: 2%; 3) przyjaźni: 1%; 4) Zrozumienia: 69%. Wskaźnik rotacji należności: 3. Kryteria kwalifikujące: RZS, F1, WKN:15. animator kultury, filozof

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

Badanie intuicji moralnych

Etyka tworzy szereg eksperymentów myślowych, które być może nigdy się nie wydarzą. Ponieważ nie często mamy do czynienia z Hitlerem przywiązanym do torów lub z dziesięcioma Indianinami, którzy właśnie mają zostać rozstrzelani.
nonFelix · 20 maja 2009 · felieton ·

Biznes i prawa człowieka w cieniu świętej księgi.

W cieniu świętej księgi jest jednocześnie nazwą filmu dokumentalnego, opowiadającego o związkach turkmeńskiej dyktatury z ponadnarodowymi korporacjami. Symbolem tej współpracy jest właśnie Ruhnama, święta księga napisana przez dożywotniego prezydenta Turkmenistanu, Saparmyrata Nyýazowa.
nonFelix · 11 sierpnia 2010 · książka ·

Czy źli ludzie sprawiają, że dobre mózgi robią złe rzeczy?

Rozważmy następujące zagadnienie: Na Bliźniaczej Ziemi mózg w naczyniu znajduje się na rozpędzonej kolejce. Istnieją tylko dwie opcje, z których mózg może wybierać: na rozgałęzieniu torów skręcić w lewo lub w prawo. Nie ma możliwości wykolejenia czy zatrzymania kolejki i mózg zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ zna kolejki. Mózg jest związany ze sterami kolejki i w ten sposób może wpływać na kurs, jakim pojedzie.
Michael F. Patton, Jr. · 7 czerwca 2007 · kultura · 3 komentarze

DES MOINES i Dekolt w klubie Pretekst

Koncert Legendarnego Zespołu Des Moines w Warszawie

Interaktywna Nieformalna Grupa Artystyczna Ingai ma zaszczyt zaprosić na koncert LEGENDARNEGO ZESPOŁU DES MOINES. I wszystko powinno być jasne. Jeśli nie, to oznacza, że przespaliście jakieś…

nonFelix · 24 pazdziernika 2007 · muzyka ·

Ekonomia dobra i zła

Książka stała się czeskim bestsellerem. W Polsce radzi sobie niewiele gorzej i na dzień dzisiejszy jest na 16 miejscu listy najlepiej sprzedających się tytułów w Empiku. Całkiem nieźle, jak na filozoficzną pracę naukową, prawda?
nonFelix · 31 stycznia 2012 · książka · 1 komentarz

EKSPRESJA - IMPRESJA. Nieme filmy z muzyką na żywo. Gabinet dr. Caligari.

We współpracy z klubokawiarnią Naparstek i Centralnym Basenem Artystycznym powracamy z jednym z naszych ciekawszych projektów: imprezą Ekspresja - Impresja. Osią wydarzenia są filmy nieme z muzyką na żywo, a towarzyszą im koncerty i profesjonalna oprawa merytoryczna.
nonFelix · 22 lutego 2008 · kino ·

EKSPRESJA-IMPRESJA. Nieme filmy z muzyką na żywo

Nieme kino z muzyką na żywo. Zapraszamy. Niepowtarzalny klimat, niepowtarzalne wydarzenie.

Nieme kino z muzyką na żywo. Zapraszamy. Niepowtarzalny klimat, niepowtarzalne wydarzenie. 20 kwietnia (niedziela) EKSPRESJA-IMPRESJA - nieme kino z muzyką na żywo Centralny BASEN Artystyczny /…

nonFelix · 24 marca 2008 · kino · 1 komentarz

Festiwal Niemego Kina, Warszawa, 21-23 listopada

Serdecznie zapraszamy na największy w Polsce Festiwal Niemego Kina, który odbędzie się w Centralnym Basenie Artystycznym, w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy na największy w Polsce Festiwal Niemego Kina, który odbędzie się w Centralnym Basenie Artystycznym, w Warszawie. Program wydarzenia: PIĄTEK 21 listopada 17:00 "Podróż na …

nonFelix · 1 listopada 2008 · kino ·

Generacja Google

Kolejne pokolenia karłów stojąc na ramionach gigantów zakreślały wzrokiem coraz szerszy krąg. W końcu opowieść o historii świata stała się tak długa, że zaczęto opowiadać ją od końca.
nonFelix · 5 czerwca 2008 · felieton · 6 komentarzy

Generacja Kultury Natychmiastowej

Kultura popularna w połączeniu z Internetem dały nam niespotykaną możliwość przygotowania nieskończonych zbiorów prezentacji, które nie dość, że zaspokajają nasze potrzeby estetyczne, to jeszcze całkiem nieźle radzą sobie z potrzebami intelektualnymi.
nonFelix · 27 czerwca 2008 · felieton ·

Jakie korzyści nie wynikają z abstynencji nikotynowej?

Czy jesteś świadomy wszystkich aspektów swojego uzależnienia? Co zyskujesz rezygnując z palenia? Czy potrafisz wyobrazić sobie świat bez tytoniu?

Rzuciłem palenie cztery miesiące temu i cały czas jestem zaskoczony faktem, że uzależniłem się znacznie bardziej, niż mi się wydawało. Naprawdę myślałem, że koniec palenia to tylko…

nF · 7 kwietnia 2008 · felieton · 2 komentarze

Jara Cimrman, nieznany czeski geniusz

Sylwetka Járy (da) Cimrmana, wszechstronnego czeskiego myśliciela i twórcy, do dziś inspiruje naukowców i artystów. Jest doskonałym przykładem na to, jak historia narodu może kształtować jego kulturę.
nonFelix · 22 maja 2009 · felieton · 5 komentarzy

Jaromir Nohavica, Kometa

Taki mógłby być Kaczmarski, gdyby był kimś zupełnie innym. Nohavica - pozbawiony polskiego patriotyzmu, pełen rubaszności, knajpiany, ludzki.

Jaromir Nohavica to największy czeski bard drugiej połowy XX wieku. Można go śmiało porównać do Kaczmarskiego i będzie to tak samo sensowne, jak porównanie Polaków do Czechów. Z zewnątrz …

nonFelix · 12 maja 2008 · felieton · 12 komentarzy

Jesteśmy wolni, zmieniamy świat

Z logicznego punktu widzenia, istnienie człowieka z pewnością ma jakąś wartość. Nie oznacza to jeszcze, że ma sens, ale każdy początek jest dobry.

Z logicznego punktu widzenia, istnienie człowieka we Wszechświecie może niekoniecznie ma cel, ale z pewnością ma jakąś wartość. I daleki byłbym tutaj od porównywania krótkiego życia z…

nonFelix · 24 pazdziernika 2008 · felieton · 2 komentarze

Język nowych mediów

Książka Język nowych mediów, autorstwa Leva Manovicha, jest nie tylko pracą naukową uznaną za kultową zaraz po napisaniu, ale również fenomenalną inspiracją, docenioną przez specjalistów.
nonFelix · 10 marca 2009 · książka · 1 komentarz

Kochanie, zróbmy dziś coś zupełnie bez sensu

W czasie wycieczki przejdziemy się po buncie, psach liżących się po jajach i współczesnej kulturze. Życzę miłych autorefleksji.

Chwilę zastanawiałem się, czy nie zmienić tytułu na mniej medialny, ale za to lepiej przekazujący główną myśl artykułu. Stwierdziłem jednak w końcu, że najlepiej będzie rozpisać się …

nonFelix · 20 września 2008 · felieton · 5 komentarzy

KONCERT PRZYJAŹNI dla Zygmunta Garlika

Zapraszamy na KONCERTY PRZYJAŹNI które odbędą się w kwietniowy weekend w całej Polsce. DOCHÓD Z KONCERTÓW W CAŁOŚCI PRZEZNACZONY BĘDZIE NA POMOC NASZEMU PRZYACIELOWI, ZYGMUNTOWI GARLIKOWI.

Idąc za przykładem koncertu nazwanego PIERWSZYM KONCERTEM PRZYJAŹNI w Ostrowie Wielkopolskim www.blues.com.pl/viewtopic.php?t=9592 i dzięki otwartości Zespołów oraz pojedynczych Muzyków,…

nonFelix · 5 kwietnia 2008 · muzyka ·

KONKURS NA PRZEŻYCIE!

Mam przyjemność ogłosić pierwszy, niezwykły, niezapomniany, niespotykany, najsuperekstrazejebisty...

Rozmawiałem nie tak dawno temu z Arkiem Janickim i innymi nieprzyzwoicie trzeźwymi członkami redakcji, o tym że wypadałoby ściągnąć trochę ludzi do działu publicystyki. Żeby przestał…

nonFelix · 11 maja 2008 · felieton · 7 komentarzy

Krótka historia Pomarańczowej Alternatywy

Pomarańczowa Alternatywa to zjawisko wyjątkowe w skali europejskiej, a za Żelazną Kurtyną, z powodu cenzury, była często dużo bardziej znana niż w kraju (...)

Trudno jest jednoznacznie uchwycić ruch Pomarańczowej Alternatywy, który lawirował pomiędzy surrealizmem a działalnością opozycyjną. Potraktowanie go w pełni poważnie grozi wpadnięciem w …

nonFelix · 7 czerwca 2010 · felieton · 1 komentarz

Książka dobra w 73 procentach

Nie wiem tak naprawdę, czym był komunizm. Mogę się tylko domyślać, czym jest teraz, zarówno w praktyce, jak i w pamięci. Słyszałem wiele o polityce cenzury, jaką prowadziły niegdysiejsze władze. Czytałem także książki wydane w tamtych czasach.
Paweł Leszczyński · 7 listopada 2003 · felieton · 1 komentarz

Kultura masowa a kultura popularna

Po wielu latach opozycja kultury niskiej i kultury wysokiej odchodzi do lamusa. W takim razie co nam pozostaje?

Europa uwielbia dualizmy i wewnętrzne napięcia, tak więc gdy tylko stwierdzono pojawienie się kultury popularnej, potraktowano ją jako głupszą, sprzedającą się siostrę kultury wysokiej.…

Paweł Leszczyński · 5 marca 2009 · sztuka · 6 komentarzy

Kultura obowiązkowa

Jak jednak sprawić, aby odbiorcy nie sięgali ponad swój poziom? Pani Zdzisława jeszcze umie dodać dwa do dwóch i doskonale wie, że bardziej opłaca się jej pójść do teatru na sztukę której nie zrozumie, niż przesiedzieć dwa razy dłużej w pobliskim kinie na mniej ambitnych projekcjach (a jeśli to film polski, to mamy nawet tych samych aktorów ;).
Paweł Leszczyński · 1 grudnia 2003 · felieton · 26 komentarzy

Kultura w Sieci

Czyli mały manifest poświęcony poszukiwaniu kultury w Internecie

Wyobraźmy sobie kulturę w Internecie jako luźny zbiór prac. Powyrywane z rzeczywistego świata dzieła pływają sobie w I-przestrzeni. Czyste bity zerojedynkowego kodu. Możemy na ślepo…

nonFelix · 4 czerwca 2009 · felieton ·

Magia srebrnego ekranu

Georges Méliès zetknął się z kinem dokładnie 28 grudnia 1995 roku, kiedy to bracia Lumière po raz pierwszy zaprezentowali swój wynalazek - kinematograf.

Był wówczas praktykującym magikiem i dyrektorem teatru Robert-Houdin. Kilka miesięcy później zakupił projektor wraz z kamerą i założył pierwsze w Europie studio filmowe. Na początku…

nonFelix · 4 stycznia 2009 · kino · 2 komentarze

Mamo, mamo! Kultura zjadła mi psa!

Współczesną kulturę można rozumieć, próbować zrozumieć, tolerować lub bagatelizować. Można też jej nienawidzić, brzydzić się jej antropomorfizacją, cierpieć z powodu wszechobecności.
nonFelix · 4 lipca 2008 · felieton · 1 komentarz



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca