Wywrota
Agnieszka Kłos

Agnieszka Kłos

24
52 artykuły 3 teksty 17 komentarzy
Dziennikarka, krytyk sztuki, performerka. Wykłada fotografię prasową i dziennikarstwo internetowe na wyższej uczelni. Wiceprezes Stowarzyszenia Artystycznego Rita Baum. Agnieszka Kłos - znana jako agniusza. Stypendystka Ministra Kultury na warsztatach…
Zasłużeni dla serwisu

strony: 1 2 »
alfabetycznie chronologicznie

Biesiada trwa

Przez kilkanaście lat funkcjonowania netu w świadomości przeciętnego Polaka wykluł się niebezpieczny obraz; oto siedząc przed monitorem uczestniczy w kulturze. Nic bardziej mylącego, a jednak właśnie tak określają swój udział w konsumpcji najbardziej wyrafinowanych dóbr Polacy. Kliknij na Titanic idący na dno.
Agnieszka Kłos · 25 kwietnia 2008 · kultura · 3 komentarze

Bonnie i Clyde w Sieci

Teraz banki stoją otworem nie przed gangsterami i szybkimi rabusiami, do których należeli zakochani w sobie Bonnie i Clyde, ale przed hakerami. To właśnie oni wykorzystują brak umiejętności zabezpieczania systemów komputerowych, na których pracuje cała bankowość.
Agnieszka Kłos · 25 grudnia 2007 · technologie ·

Cień wielkiego trendu

Tradycja nowoczesnego modelu pracy i zarządzania pochodzi z Ameryki. W wykonaniu Stanów Zjednoczonych nawet czyszczenie butów uchodzi za prawdziwy system zmierzający do bogactwa. Tylko czy dla wszystkich starczy butów do czyszczenia?
Agnieszka Kłos · 15 maja 2008 · finanse · 2 komentarze

Ciepło kosztem życia

Naukowcy odkryli, że najbardziej niebezpiecznym gatunkiem, który zdolny jest do największych okrucieństw, jest człowiek. Obojętnie jak wykształcony, syty, ubrany czy doświadczony. Z najnowszych badań wynika, że człowiek potrafi zabić dla przyjemności. Nie ludzi. Zwierzęta.
Agnieszka Kłos · 27 listopada 2007 · kultura · 9 komentarzy

Co nam zostało po Cyklonie B?

Czas w sztuce Tomka Bajera to wielkie "memento", które kieruje do nas przytomnie i inteligentnie. Tylko kto w dzisiejszych czasach potrafi za tym nadążyć?

Cyklon BWierzycie w stary podział sztuki na sztukę dobrą i złą? Ja nie. Od czasu, kiedy okazało się, że również w podziale biorą udział określeni politycznie krytycy, przestałam…

Agnieszka Kłos · 11 listopada 2007 · sztuka ·

Czernobyt

Paul Fusco nie odkrywa przed nami żadnej prawdy, a jednak wierzy się jego kadrom. W kilku zaledwie obrazach pokazał wszystko, co kojarzy nam się ze słowem "Czernobyl". Stereotypowe wyobrażenie katastrofy ekologicznej znalazło swój wyraz w oszczędnych, ascetycznych kadrach.
Agnieszka Kłos · 6 lutego 2008 · sztuka · 2 komentarze

Dźwięk pod progiem / podcast

Wszystko zaczęło się od hałasu i krzykliwie prezentowanej poezji. Najpierw w knajpach w Stanach Zjednoczonych, a potem coraz powszechniej w klubach w całym kraju zaczęto organizować wieczory literackie, które z samą literaturą miały niewiele wspólnego. Chodziło raczej o dym i poczucie, że oto uczestniczy się w niezwykłym misterium.
Agnieszka Kłos · 6 lutego 2008 · literatura ·

Gross na paryskim bruku

Każdy pamięta doskonale powiedzenie zasłyszane w szkolnej ławce; ideał sięgnął bruku. Cytat z jednego z wierszy Norwida określa z grubsza sytuację kultury, która raz po raz rozbija się z hukiem o brukowaną ulicę. Spadając pod nogi przechodniów wcale nie realizuje jakiegoś romantycznego mitu, zgodnie z którym ideał zaczyna interesować przeciętnego odbiorcę. Wręcz przeciwnie. Kultura, która upada na ziemię zwykle w oczach ogółu jest mało warta.
Agnieszka Kłos · 2 kwietnia 2008 · kultura · 1 komentarz

Głosowanie nogami

Kilka lat temu polskie feministki zainteresowały się fenomenem demokracji, nazywając ją "połową demokracji". Jaka to demokracja - pytały - do której ma dostęp jedynie połowa polskiego społeczeństwa? W najgorszych przepowiedniach nie udało im się jednak wywróżyć tego, co stało się w kilka lat potem. W Polsce, jak mawia Michał Zygmunt w swojej książce "New Romantic", nastała noc polityków - wampirów. Kiedy wstanie dzień?
Agnieszka Kłos · 10 marca 2008 · kultura · 1 komentarz

Historia w potrzasku

Największe tragedie rozbijają się zawsze o detale. Po kilku, kilkunastu latach już wiadomo, że zażegnany konflikt miał bardzo błahe przyczyny. Im większa katastrofa, tym jej przyczyny wydają nam się drobniejsze. Wszystko za sprawą ludzkiej pamięci, która jak nic na świecie potrafi selekcjonować i zapominać.
Agnieszka Kłos · 2 lutego 2008 · felieton ·

Jak być szczęśliwym na co dzień? Jak nie dać się depresji? Współczesna dezyderata

Według starej marksistowskiej zasady "byt kształtował świadomość", a współczesna psychologia społeczna mówi, że to właśnie nasza świadomość wpływa na kształt naszego bytu.

fot. yah Ludzie potrafią być szczęśliwi w optymalnych dla siebie warunkach. To znaczy wtedy, kiedy spełni się ich podstawowe potrzeby. Według najnowszych badań dotyczących poczucia…

Agnieszka Kłos · 18 listopada 2007 · kultura · 5 komentarzy

Każdy ma taki raj, na jaki zasłużył

"Świat jest dziewicą" to spowiedź geja, który pracuje w telewizji. Świat jego namiętności i natchnienia (młodzi chłopcy wyłapywani w barze), ma się nijak do stalowej konstrukcji wielkiej korporacji, dla której co wieczór ubiera marynarkę i pudruje nos. Telewizja go żywi i rozpieszcza. (...)
Agnieszka Kłos · 6 pazdziernika 2007 · książka ·

Kim jesteśmy, skąd przybywamy, dokąd idziemy?

Prawda o naszej cywilizacji brzmi twardo. Nie jesteśmy nikim unikalnym w skali Wszechświata i nie występujemy w nim w roli kogoś uprzywilejowanego.

Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie, mimo że wielu artystów i naukowców próbowało. Znane są wielkie płótna przedstawiające ludzi zatrzymanych w półgeście, którzy…

Agnieszka Kłos · 11 grudnia 2007 · technologie · 3 komentarze

Kolory książek

Powieści rewolucyjne i obrazoburcze powinny mieć kolor czerwony. Psychologiczne i obyczajowe niebieski. Żółte kartki - przepisy kulinarne. Czarne wszystkie niusy i informacje, które dezaktualizują się co godzinę. Czy tak kolorowo będzie wyglądać literatura i sztuka pierwszej połowy XXI wieku?
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · felieton ·

Kości zostały złamane

To ojcowie są sprawcami częstszych złamań kości u swoich dzieci niż matki. Mężczyźni znacznie silniej doświadczają frustracji, kiedy opiekują się noworodkami niż kobiety. Co gorsza, atakują coraz młodsze dzieci. Ich ofiarami padają najczęściej 4- miesięczne maluchy.
Agnieszka Kłos · 12 grudnia 2007 · kultura · 1 komentarz

Królowie światła

Nigdy nie zapomnę wrażenia jakie zrobił na mnie film nakręcony telefonem komórkowym. Powstał w więcej niż skromnych warunkach jako dzieło szkicowe, zapis chwili, fragment, na podstawie którego reżyser chciał nakręcić w pełni profesjonalny obraz. Pozostał jednak pod wpływem uroku zwykłych prześwietlonych kadrów, które opowiedziały jemu samemu historię jakiej nie znał. Tak objawił się film o królu i śmierci.
Agnieszka Kłos · 22 lutego 2008 · kino ·

Książka za kraty

Przejrzyjcie szafy i półki. Sprawdźcie swoje biblioteczki. Na pewno znajdziecie w nich książki, które przeczytaliście kilka razy, uznaliście za niepotrzebne, nieprzydatne i nieaktualne dla siebie. Wiem, ile książek można zgromadzić za życia i nigdy do nich nie powrócić. Więźniowie chcieliby czytać to, co my; książki fabularne, hity wydawnicze, podręczniki do współczesnej historii, komiksy, dobre gazety, książki do nauki języków obcych. Otwórzcie szafy w swoim domu, dzięki temu ktoś po drugiej stronie muru będzie mógł otworzyć swoją głowę.
Agnieszka Kłos · 5 grudnia 2006 · kultura · 2 komentarze

Lód kontra utopia

Nie kto inny jak Józef Stalin upatrywał w literaturze największą siłę i wroga jednocześnie. To właśnie dzięki jego lękom wielu utalentowanych pisarzy spędziło swoje życie w łagrach albo na wygnaniu. Jak krytyka współczesnych reżimów brzmi na tle gatunku science fiction?
Agnieszka Kłos · 29 pazdziernika 2007 · książka · 2 komentarze

Marketing Holokaustu

Kiedy po raz pierwszy słyszy się o marketingu Holokaustu człowieka wstrząsa mimowolny dreszcz. Jak to? A więc również tematy graniczne służą do tego, żeby zbić na nich interes życia? Historycy drugiej wojny światowej już dawno zaliczyli temat Zagłady do jednego z najlepiej opłacalnych tematów historycznych. Można go nie tylko dobrze sprzedać, ale i dostać na jego rzecz niejeden grand. Holokaust to dla niektórych temat życia.
Agnieszka Kłos · 22 lutego 2008 · kultura ·

Miasto rekwizyt

Polacy nie lubią niemieckich książek historycznych. Dlaczego? Bo pokazują one fakty historyczne z odległego, przeciwległego brzegu. Nie zawsze więc niemiecka historia pokrywa się z polską, opowiedzianą ustami naszych przodków. Historia Wrocławia rozciąga się między dwoma mostami; kłamstwem, zmyśleniem, propagandą a budowaniem kolejnej zmiennej tożsamości.
Agnieszka Kłos · 29 pazdziernika 2007 · książka ·

Między dokumentem a fabułą

Utarło się już przekonanie, że wrocławski festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty zmienia sposoby postrzegania współczesnego kina i wyrabia w widzach specyficznie pojętą modę na gutkowe filmy. Krytycy ubolewają, że Nowe Horyzonty idą w złym kierunku, proponując rozrywkę opartą na nic nie dzianiu się na ekranie. Widzą w tym duże zagrożenie dla tego ambitnego festiwalu. Czy nic nie dzianie na ekranie zdominowało tegoroczną edycję Ery?
Agnieszka Kłos · 7 listopada 2007 · kino ·

Moda na długie włosy

Opowieść Tadeusza Nalepy ma w sobie siłę jednoznacznej i nie znoszącej sprzeciwu narracji Marka Edelmana. Czytając jego wspomnienia nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Nalepa opowiada historię pewnego świata. Świata, który wraz z długimi włosami przeszedł do historii.
Agnieszka Kłos · 4 kwietnia 2008 · kultura · 4 komentarze

Na palcach

Pamiętacie parkour? Wdzierał się sukcesywnie niczym stalowe czołgi w tkankę miejską. Najpierw wylądował w Paryżu, mieście starym i zakurzonym jak drogocenny bibelot. Potem obleciał kawałek przestrzeni, żeby spokojnie ukazać się oczom warszawskich przechodniów.
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · kultura ·

Najwyższa determinacja

Co Waszym zdaniem najsilniej determinuje pojedynczego człowieka. Kasa, seks, ambicja czy niepowodzenia? Wydaje się, że pośród ludzi istnieje niepisane prawo, w ramach którego wygrywają nie tyle najsilniejsi, ile najszybsi. Również w myśleniu.
Agnieszka Kłos · 2 marca 2008 · sztuka ·

Neonowa świnia

Rynek chiński rewolucjonizuje nasze pojęcie o towarze. Przekracza przede wszystkim szeroko rozumiane granice i przenika do najdalszych zakątków świata. Chińczycy lubią tendetę i niespodzianki. Wszystko wskazuje na to, że rok 2008 w dziedzinie genetyki należy do nich...
Agnieszka Kłos · 21 stycznia 2008 · kultura · 1 komentarz



strony: 1 2 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca