Wywrota

felieton

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »
alfabetycznie chronologicznie

Kto ty jesteś? Polak mały...

A co, jeśli mały Polak jest Żydem? Albo trochę Żydem, a trochę Polakiem? To całkiem możliwe. W końcu od dawna jesteśmy mieszańcami. Mieliśmy czas, żeby się dobrze pomieszać...

Patriotyczny wierszyk Władysława Bełzy wszyscy znają. Choć nie wszyscy pamiętają nazwisko autora. Chyba nie wypadł z lektur? Przecież tego uczą w przedszkolu. Albo w domu, mam nadzieję.…

Jacek Łaszcz · 16 kwietnia 2008 · felieton · 3 komentarze

Jakie korzyści nie wynikają z abstynencji nikotynowej?

Czy jesteś świadomy wszystkich aspektów swojego uzależnienia? Co zyskujesz rezygnując z palenia? Czy potrafisz wyobrazić sobie świat bez tytoniu?

Rzuciłem palenie cztery miesiące temu i cały czas jestem zaskoczony faktem, że uzależniłem się znacznie bardziej, niż mi się wydawało. Naprawdę myślałem, że koniec palenia to tylko…

nF · 7 kwietnia 2008 · felieton · 2 komentarze

Zbrodnia i kara

Zbrodnia była. Małolat Piotruś zapotrzebował w trybie nagłym trochę kasy na wino na sylwestrową imprezę. Sam nie miał, ale wiedział, kto ma. Starucha Marynia z Komorowa poznała chłopczyka po głosie i wpuściła go, gdy prosił.
Jacek Łaszcz · 1 kwietnia 2008 · felieton ·

Kwestia smaku

Z truskawkami poszło najłatwiej, pożegnałem się z nimi kilka lat temu, choć bardzo je lubiłem, pewnie jak wszyscy rodacy. Coś się popsuło, przestały smakować, nie smak jednak mnie zwodził. Smak był ukryty w widoku, ale to właśnie się rozdzieliło. Były nadal piękne dla oka, nie psuły się, tylko nie szło ich jeść.
Jacek Łaszcz · 29 marca 2008 · felieton · 3 komentarze

Precz z godnością, niech żyje hańba!

Zapożyczam się u Bu uela, w nadziei że mi odpuści. On sam brał chętnie od innych, gdy tylko było trzeba. Tak naprawdę za bardzo nie wiem, co jest godnością, a co hańbą; gdzie kończy…

Jacek Łaszcz · 26 marca 2008 · felieton ·

Centrum Brudu Za Paznokciem

Są słowa supermodne. Centrum; kosmos; świat; salon; w ostateczności nawet dom obleci. Stare rupiecie coraz szybciej odchodzą w niepamięć. Taki ośrodek (zdrowia, kultury, Bóg jeden wie, czego jeszcze). Po co mówić: ośrodek, skoro jest centrum. Centrum, to brzmi dumnie!
Jacek Łaszcz · 20 marca 2008 · felieton · 2 komentarze

Wielka miłość do babci klozetowej

Znacie piosenkę Skiby? Nie? Nie uwierzę. Włączcie sobie zaraz na youtubie, to jeden z bardziej jurnych, przewrotnych i wyzwalających hitów jego kapeli. Znam wiele wersji tego natchnionego tekstu. Mniej lub bardziej nieprzyzwoitych, także politycznie. Wielu z was je śpiewa, pewnie nawet niejeden to osobliwe a piękne i liryczne uczucie praktykuje. Kto wie? Ja też kocham babcię klozetową...
Jacek Łaszcz · 13 marca 2008 · felieton ·

Mleko matki z kartonu - o reklamie społecznej w Polsce

Czy picie mleka rzeczywiście przekłada się na sukcesy w dorosłym życiu? Śmiem w to wątpić. Potencjał do sukcesu w pewnym sensie wysysa się z mlekiem matki, ale chodzi tu raczej o genetczne predyspozycje (...)
Arkadiusz Janicki · 9 marca 2008 · felieton · 2 komentarze

Odstaję!

Coraz bardziej odstaję. Haniebnie i ostentacyjne, na całej linii. Pewne rzeczy można od biedy wybaczyć. Nie prowadzę wozu, to jeszcze ujdzie. Wielu nie ma auta. Najwyżej nie będę się modlił w korkach do Pana Boga, żeby mnie wypuścił i wskazał właściwą drogę.
Jacek Łaszcz · 6 marca 2008 · felieton · 13 komentarzy

Jeśli chcesz być szefem licz się z tym, że możesz wpaść w niezłe kłopoty

Grupa jako jednostka społeczna zawsze posiadała przywódcę, szefa, króla, bossa, kogoś, kto rozdawał pożywienie, rozdzielał zadanie. Był sędzią, wszyscy się z nim liczyli.

Dowódcy zawsze kojarzą się z czymś bardziej lub mniej nieprzyjemnym. Zapewne jest to związane z faktem, że wbrew pozorom ludziom nigdy nie odpowiadało to, że ktoś sprawuje nad nimi władze. …

Ol-cykcyk · 12 lutego 2008 · felieton · 5 komentarzy

Kolory książek

Powieści rewolucyjne i obrazoburcze powinny mieć kolor czerwony. Psychologiczne i obyczajowe niebieski. Żółte kartki - przepisy kulinarne. Czarne wszystkie niusy i informacje, które dezaktualizują się co godzinę. Czy tak kolorowo będzie wyglądać literatura i sztuka pierwszej połowy XXI wieku?
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · felieton ·

Swobodne złodziejstwo

Internet to mózg współczesnego człowieka; nieco rozdrażnionego, niecierpliwego i skłonnego do impulsywnych zachowań. Wśród zachowań ryzykownych mogą znaleźć się obok siebie przygodny seks, próby okaleczania, sięganie po używki czy w końcu drobna kradzież.
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · felieton · 1 komentarz

O sztucznym społeczeństwie

Rozmyślania o stworzeniu sztucznego społeczeństwa opartego na internecie sprowadziły mnie znowu do podstaw. Czy społeczeństwo takie winno być wspólnotą, czy stowarzyszeniem? I czym się powinno zajmować?
nonFelix · 5 lutego 2008 · felieton · 1 komentarz

Historia w potrzasku

Największe tragedie rozbijają się zawsze o detale. Po kilku, kilkunastu latach już wiadomo, że zażegnany konflikt miał bardzo błahe przyczyny. Im większa katastrofa, tym jej przyczyny wydają nam się drobniejsze. Wszystko za sprawą ludzkiej pamięci, która jak nic na świecie potrafi selekcjonować i zapominać.
Agnieszka Kłos · 2 lutego 2008 · felieton ·

Wszystko czyli nic - trudne początki dziennikarstwa

Co trzecia moja koleżanka i co czwarty kolega chce zostać psychologiem. Taka moda? Zawód z przyszłością? Dobra płaca? A może jeszcze jakiś inny powód, dla którego akurat ten zawód ma takie wzięcie...
Ol-cykcyk · 29 stycznia 2008 · felieton · 4 komentarze

QWERTYnizm

Światu chyba coraz bardziej wychodzi pogodzenie jednostki ze społeczeństwem. Internet się porządkuje. Trochę na zasadzie komunikatora: teoretycznie mogę skontaktować się z każdą osobą go używającą, ale w praktyce po co miałbym to robić?
nonFelix · 26 stycznia 2008 · felieton · 7 komentarzy

Świąteczne spłukanie

Ile wydaliście w tym roku na świąteczne prezenty? Suma jaką Polacy wydają na święta oraz Sylwestra zwiększa się z roku na rok. Co ciekawe sprzedaż w Internecie nie zmniejsza obrotów w największych sklepach. Polacy wydają pieniądze i tu, i tu. Póki co nie dotarła do naszego kraju moda na recykling prezentów niechcianych.
Agnieszka Kłos · 6 stycznia 2008 · felieton ·

Bądź sobą kolego!

taki artykuł był dodawany na mojego photobloga. tutaj tylko ostrzegam przed modnymi subkulturami! pamiętajcie, najlepiej jest byc sobą :)

od zawsze byłam sobą, nie pamiętam żebym kiedykolwiek udawała kogoś kim nie jestem. nigdy nie należałam do parady przebierańców, którzy myślą, że są inni niż wszyscy inni - tworząc…

Sophie Doll · 12 grudnia 2007 · felieton · 5 komentarzy

Każdy człowiek na kuli ziemskiej ma skarb, który gdzieś na niego czeka.

Paulo Coelho to popularny i ceniony pisarz brazylijski. Jego książki prowokują do rozmyślań i skłaniają do innego spojrzenia na otaczający nas świat. W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie ma chwili, aby zatrzymać się i rozważać o Duszy Wszechświata , w którą jest wpisane wszystko, co było i jest. To, co będzie, ludzie dopiero tworzą. Jest to Legenda naszego życia.
Tłilianna · 29 pazdziernika 2007 · felieton · 1 komentarz

Nieistnienie. Co zrobić, gdy cię nagle dopadnie?

Od początku ludzkiej egzystencji, a raczej od narodzin filozofii, myśl boryka się z problemem nieistnienia. Można sformułować go w dwóch zdaniach: "Co istnieje?": "Nie mam pojęcia (ew. oglądu)". Ale ta odpowiedź - na pierwszy rzut oka prosta i przejrzysta - stwierdza tylko, że nie wiemy co istnieje, cały czas nie wypowiadając się bezpośrednio w kwestii nieistnienia.
nonFelix · 19 lipca 2007 · felieton ·

Moda i styl kontra kultura masowa

Dlaczego moda tak bardzo różni nastolatków ? Co jest tego przyczyną ? Jaką rolę odgrywa kultura masowa w życiu młodych ludzi? Walka pomiędzy kulturą masową a indywidualnością ludzką.

Co ma wspólnego moda i styl młodych ludzi z podaną w temacie kulturą masową? Otóż faktem jest, że jedno ma bardzo duży, o ile nie decydujący wpływ na drugie. Na czym opiera się kultura…

Annia · 17 lipca 2007 · felieton ·

Reklamy telewizyjne w Ameryce lat 50-tych.

Telewizja lat 50-ych to "dekadentyzm, poszukiwanie utopii i izolacji od rzeczywistego świata w którym żyjemy. Telewizja służy rozpraszaniu uwagi, zwodzeniu, zabawianiu i izolacji".

HISTORIA Lata 50. w Ameryce, to czas dobrej koniunktury gospodarczej, duży wzrost technologiczny, opanowanie techniki, która mogła zachwycić współczesnego człowieka. A z drugiej strony bardzo…

nonFelix · 15 maja 2007 · felieton · 4 komentarze

W obronie Naszego języka!

Szesnastowieczna Europa. Tam coraz więcej pisarzy zaczynało tworzyć w językach narodowych, nie po łacinie. W Polsce jednym z pierwszych był Mikołaj Rej, który twierdził, że język polski nie jest gorszy od łaciny ani innych języków obcych, wyraził to w słynnych słowach : Niechaj to narodowie, wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.
Apple Green (Nika) · 4 marca 2007 · felieton · 6 komentarzy

Dzięki Bogu już piątek.

Popatrz na ulice naszego miasta w piątkowy wieczór. Zobacz grupy wyczesanych dziewczyn poubieranych w bardziej wyjazdowe ciuchy, chłopaków na nowych rowerach, usłyszysz pisk opon poloneza na światłach i bębnienie młotów z czerwonego cinquecento.
ooops · 11 czerwca 2004 · felieton · 9 komentarzy

O upadku znaczenia człowieka i słowa.

(...)I to mnie boli. To, że nikt nie walczy z umysłowym letargiem, nikt nie tępi głupoty. Bezpłciowość intelektualna. To nas ogarnęło. Staliśmy się pachołkami demokracji. Wszyscy równi, wszystko dobrze. Bo lepiej być nie może. (Spóźnione słowa na nowy rok.)
sader · 21 stycznia 2004 · felieton · 15 komentarzy



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca