Wywrota

felieton

strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »
alfabetycznie chronologicznie

Jakie korzyści nie wynikają z abstynencji nikotynowej?

Czy jesteś świadomy wszystkich aspektów swojego uzależnienia? Co zyskujesz rezygnując z palenia? Czy potrafisz wyobrazić sobie świat bez tytoniu?

Rzuciłem palenie cztery miesiące temu i cały czas jestem zaskoczony faktem, że uzależniłem się znacznie bardziej, niż mi się wydawało. Naprawdę myślałem, że koniec palenia to tylko…

nF · 7 kwietnia 2008 · felieton · 2 komentarze

Jara Cimrman, nieznany czeski geniusz

Sylwetka Járy (da) Cimrmana, wszechstronnego czeskiego myśliciela i twórcy, do dziś inspiruje naukowców i artystów. Jest doskonałym przykładem na to, jak historia narodu może kształtować jego kulturę.
nonFelix · 22 maja 2009 · felieton · 5 komentarzy

Jaromir Nohavica, Kometa

Taki mógłby być Kaczmarski, gdyby był kimś zupełnie innym. Nohavica - pozbawiony polskiego patriotyzmu, pełen rubaszności, knajpiany, ludzki.

Jaromir Nohavica to największy czeski bard drugiej połowy XX wieku. Można go śmiało porównać do Kaczmarskiego i będzie to tak samo sensowne, jak porównanie Polaków do Czechów. Z zewnątrz …

nonFelix · 12 maja 2008 · felieton · 12 komentarzy

Jeśli chcesz być szefem licz się z tym, że możesz wpaść w niezłe kłopoty

Grupa jako jednostka społeczna zawsze posiadała przywódcę, szefa, króla, bossa, kogoś, kto rozdawał pożywienie, rozdzielał zadanie. Był sędzią, wszyscy się z nim liczyli.

Dowódcy zawsze kojarzą się z czymś bardziej lub mniej nieprzyjemnym. Zapewne jest to związane z faktem, że wbrew pozorom ludziom nigdy nie odpowiadało to, że ktoś sprawuje nad nimi władze. …

Ol-cykcyk · 12 lutego 2008 · felieton · 5 komentarzy

Jesteśmy wolni, zmieniamy świat

Z logicznego punktu widzenia, istnienie człowieka z pewnością ma jakąś wartość. Nie oznacza to jeszcze, że ma sens, ale każdy początek jest dobry.

Z logicznego punktu widzenia, istnienie człowieka we Wszechświecie może niekoniecznie ma cel, ale z pewnością ma jakąś wartość. I daleki byłbym tutaj od porównywania krótkiego życia z…

nonFelix · 24 pazdziernika 2008 · felieton · 2 komentarze

Jeszcze Polska nie zginęła póki my pijemy

Jestem patriotką bo przykro mi, że muszę się wstydzić za swoją ojczyznę.

Jestem patriotką, bo przykro mi, że muszę się wstydzić za swoją ojczyznę. Mówili, że kiedyś nie dało się oglądać telewizji. Bo wszystko było kłamstwem w tamtej szarej rzeczywistości. …

roozia · 23 listopada 2003 · felieton · 46 komentarzy

JoitFriend i Borsuk #2 : About a Girl

B: Miałeś zrobić pranie. JF: Zapomniałem.

Jointfriend i Borsuk są wypadkową mojej małej shizofremi i nie należy ich naśladować. B: Miałeś zrobić pranie. JF: Zapomniałem. B: Wyjechałem na dołownie kilka dni w rodzinne strony, a…

Maciej Dydo Fidomax · 19 września 2000 · felieton ·

Każda miłość jest pierwsza…

Dopiero co się urodził, dopiero nosiłaś go na rękach i tak bardzo płakał gdy szedł pierwszy raz do przedszkola. Byłaś całym jego światem i myślałaś, że będzie tak zawsze. A teraz…

Anna Jagoda · 3 września 2019 · felieton ·

Każdy człowiek na kuli ziemskiej ma skarb, który gdzieś na niego czeka.

Paulo Coelho to popularny i ceniony pisarz brazylijski. Jego książki prowokują do rozmyślań i skłaniają do innego spojrzenia na otaczający nas świat. W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie ma chwili, aby zatrzymać się i rozważać o Duszy Wszechświata , w którą jest wpisane wszystko, co było i jest. To, co będzie, ludzie dopiero tworzą. Jest to Legenda naszego życia.
Tłilianna · 29 pazdziernika 2007 · felieton · 1 komentarz

Każdy z nas wie jak jest w więzieniu

Każdy z nas wie jak jest w więzeniu to poprostu pare zdań o szkole. Propozuje przeczytać i skomentować!

Było ciepłe lato choć czasem padało, dużo wina się piło i mało się spało... - słowami tej piosenki mogłabym opisać moje wakacje. Wspaniałe dwa miesiące odpoczynku, teraz jednak przed…

Tigeraga · 7 września 2003 · felieton · 4 komentarze

Kochanie, zróbmy dziś coś zupełnie bez sensu

W czasie wycieczki przejdziemy się po buncie, psach liżących się po jajach i współczesnej kulturze. Życzę miłych autorefleksji.

Chwilę zastanawiałem się, czy nie zmienić tytułu na mniej medialny, ale za to lepiej przekazujący główną myśl artykułu. Stwierdziłem jednak w końcu, że najlepiej będzie rozpisać się …

nonFelix · 20 września 2008 · felieton · 5 komentarzy

Kolory książek

Powieści rewolucyjne i obrazoburcze powinny mieć kolor czerwony. Psychologiczne i obyczajowe niebieski. Żółte kartki - przepisy kulinarne. Czarne wszystkie niusy i informacje, które dezaktualizują się co godzinę. Czy tak kolorowo będzie wyglądać literatura i sztuka pierwszej połowy XXI wieku?
Agnieszka Kłos · 5 lutego 2008 · felieton ·

KONKURS NA PRZEŻYCIE!

Mam przyjemność ogłosić pierwszy, niezwykły, niezapomniany, niespotykany, najsuperekstrazejebisty...

Rozmawiałem nie tak dawno temu z Arkiem Janickim i innymi nieprzyzwoicie trzeźwymi członkami redakcji, o tym że wypadałoby ściągnąć trochę ludzi do działu publicystyki. Żeby przestał…

nonFelix · 11 maja 2008 · felieton · 7 komentarzy

Kopniak psychiczny...brutalny, ale orzeźwiający

Prawda o Wywrocie!

Ostatnio życie było całkiem znośne...Nie oglądałem telewizji, w ogóle nie używałem komputera (nawet na Wywrotę nie zaglądałem i nie odpisywałem na maile). Szkołę olałem już dawno…

sick · 26 czerwca 2000 · felieton · 3 komentarze

Krótka historia Pomarańczowej Alternatywy

Pomarańczowa Alternatywa to zjawisko wyjątkowe w skali europejskiej, a za Żelazną Kurtyną, z powodu cenzury, była często dużo bardziej znana niż w kraju (...)

Trudno jest jednoznacznie uchwycić ruch Pomarańczowej Alternatywy, który lawirował pomiędzy surrealizmem a działalnością opozycyjną. Potraktowanie go w pełni poważnie grozi wpadnięciem w …

nonFelix · 7 czerwca 2010 · felieton · 1 komentarz

Książka dobra w 73 procentach

Nie wiem tak naprawdę, czym był komunizm. Mogę się tylko domyślać, czym jest teraz, zarówno w praktyce, jak i w pamięci. Słyszałem wiele o polityce cenzury, jaką prowadziły niegdysiejsze władze. Czytałem także książki wydane w tamtych czasach.
Paweł Leszczyński · 7 listopada 2003 · felieton · 1 komentarz

Kto ty jesteś? Polak mały...

A co, jeśli mały Polak jest Żydem? Albo trochę Żydem, a trochę Polakiem? To całkiem możliwe. W końcu od dawna jesteśmy mieszańcami. Mieliśmy czas, żeby się dobrze pomieszać...

Patriotyczny wierszyk Władysława Bełzy wszyscy znają. Choć nie wszyscy pamiętają nazwisko autora. Chyba nie wypadł z lektur? Przecież tego uczą w przedszkolu. Albo w domu, mam nadzieję.…

Jacek Łaszcz · 16 kwietnia 2008 · felieton · 3 komentarze

Kultura obowiązkowa

Jak jednak sprawić, aby odbiorcy nie sięgali ponad swój poziom? Pani Zdzisława jeszcze umie dodać dwa do dwóch i doskonale wie, że bardziej opłaca się jej pójść do teatru na sztukę której nie zrozumie, niż przesiedzieć dwa razy dłużej w pobliskim kinie na mniej ambitnych projekcjach (a jeśli to film polski, to mamy nawet tych samych aktorów ;).
Paweł Leszczyński · 1 grudnia 2003 · felieton · 26 komentarzy

Kultura w Sieci

Czyli mały manifest poświęcony poszukiwaniu kultury w Internecie

Wyobraźmy sobie kulturę w Internecie jako luźny zbiór prac. Powyrywane z rzeczywistego świata dzieła pływają sobie w I-przestrzeni. Czyste bity zerojedynkowego kodu. Możemy na ślepo…

nonFelix · 4 czerwca 2009 · felieton ·

Kwestia smaku

Z truskawkami poszło najłatwiej, pożegnałem się z nimi kilka lat temu, choć bardzo je lubiłem, pewnie jak wszyscy rodacy. Coś się popsuło, przestały smakować, nie smak jednak mnie zwodził. Smak był ukryty w widoku, ale to właśnie się rozdzieliło. Były nadal piękne dla oka, nie psuły się, tylko nie szło ich jeść.
Jacek Łaszcz · 29 marca 2008 · felieton · 3 komentarze

Lepropolacy.

To dosłownie parę słów. Zima mięknie, ja razem z nią. Morko i slisko. Mało słońca. I rodacy na ulicach.

Tak sobie pomyślałem, że może nie "Lepropolacy", ale "Leprorodacy" - byłoby trafniej, bo boleśniej. Skojarzenie z hm... politykiem i leprą jest tu jak najbardziej na miejscu, a o tej zimowej…

jacek · 10 stycznia 2002 · felieton ·

List otwarty do Gazety Wyborczej

Redakcja Wywroty pozwoliła sobie na odrobinę polemiki z największym dziennikiem w Polsce. Wysłaliśmy Panom z Wyborczej list i mamy nadzieję, że ukaże się drukiem w ich gazecie.

Gazeta Wyborcza ul. Czerska 8/10 00-732 Warszawa Szanowni Państwo, W uzupełnieniu artykułu Pana Jarosława Lipszyca, w którym opisywał środowisko sieciowej kultury" ( Raczej Poświatowska",…

Wywrotowcy · 12 lipca 2002 · felieton · 4 komentarze

Literufka

Stalinizmu na szczęście nie doświadczyłem. Mało tego, urodziłem się równe 6 lat po śmierci Józefa Wissarionowicza Stalina. Tę pełną strachu i terroru epokę znam jedynie z przekazów:…

Krzysztof Żurawski · 14 marca 2016 · felieton ·

Mamo, mamo! Kultura zjadła mi psa!

Współczesną kulturę można rozumieć, próbować zrozumieć, tolerować lub bagatelizować. Można też jej nienawidzić, brzydzić się jej antropomorfizacją, cierpieć z powodu wszechobecności.
nonFelix · 4 lipca 2008 · felieton · 1 komentarz

Marzenia spiętej głowy. Felieton do walki z nachalnym szowinizmem braku

Marzenia spiętej głowy Walka z wieszakami jak walka z wiatrakami Felieton do walki z nachalnym szowinizmem braku Witold Gombrowicz pokazał Polakom pupę. Niestety, nie sprecyzował, jakiego…

Rafał Gawin · 28 listopada 2014 · felieton ·



strony: « 1 2 3 4 5 6 7 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca