Wywrota
Anna Balcerowska

Anna Balcerowska premium

37 Bydgoszcz
128 artykułów 30 komentarzy
Studentka politologii z typowo humanistycznym umysłem, miłośniczka literatury, recenzentka książek. ...
Zasłużeni dla serwisu

strony: 1 2 3 4 5 »
alfabetycznie chronologicznie

"Biblia skuteczności" - Bądź aktorem, nie statystą

Wizerunek to we współczesnych czasach bardzo ważny, by nie powiedzieć kluczowy składnik sukcesu. Patrząc na nakłady finansowe, jakie niektóre osoby przeznaczają właśnie na wizerunek trudno kwestionować jego znaczenie.
Anna Balcerowska · 3 lipca 2008 · książka ·

"Hawaikum", czyli zrób sobie raj w Polsce

Tak, świat jeszcze nigdy nie był taki mały, a egzotyka tak bliska. Marysia i Burek nie muszą już wyjeżdżać na Cejlon, bo oto teraz Cejlon przyjechał do nich i jest na wyciągnięcie ręki.

Zanim zaczęłam czytać tę książkę, musiałam oswoić się z jej tytułem. Ha-wa-i-kum powtarzałam sobie w myślach, szukałam w pamięci i wiem na pewno, że to słowo, którego dotąd nie…

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 14 września 2015 · książka ·

"Limeryki niepobożne i inne" (recenzja)

Limeryki niepobożne i inne autorstwa Jana Zamorskiego to zbiór wierszyków wydanych nakładem wydawnictwa Psychoskok. Ozdobę limeryków stanowią (nieliczne, niestety) rysunki mistrza Andrzeja…

Anna Balcerowska · 24 kwietnia 2016 · książka ·

"Nie każ mi tutaj umierać" - niezwyczajnie o zwyczajnym

We wszystkich opowiadaniach śmiech przeplata się ze łzami, radość z bólem, życie ze śmiercią, szczęście z utrapieniem. Każde opowiadanie ma jednak swoją niepowtarzalną aurę.

Tajlandia – pod tym słowem kryje się spełnienie wakacyjnych marzeń wielu Europejczyków i Amerykanów. To egzotyczne państwo jest turystycznym celem coraz większej liczby podróżujących.…

Anna Balcerowska · 18 lipca 2009 · książka · 2 komentarze

"Nie posiadamy się ze szczęścia" Karen Joy Fowler (recenzja)

Nie posiadamy się ze szczęścia to najnowsza powieść Karen Joy Fowler - autorki Klubu miłośników Jane Austen . To powieść o losach amerykańskiej rodziny. Narracja prowadzona jest z pozycji …

Anna Balcerowska · 10 sierpnia 2016 · książka ·

"Ritterowie. Rzecz o mazurskiej duszy" – recenzja

Mazury: jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie polskich regionów, ale też obszar naznaczony trudną historią zdominowaną skomplikowanymi relacjami polsko-niemieckimi,…

Anna Balcerowska · 30 marca 2016 · książka ·

"Łaskawszy niż samotność" – powieść pełna niedopowiedzeń

Proza Yiyun Li nie należy do najbardziej porywających. Jest jednak w tej surowej, chłodnej narracji jakiś magnetyzm, który powoduje, że trudno oderwać się od lektury, a po jej zakończeniu trudno zapomnieć o bohaterach i ich rozterkach.
Anna Balcerowska · 14 pazdziernika 2015 · książka ·

A oni wciąż mnie szukają (recenzja)

A oni wciąż mnie szukają to szczera, a przez to przerażająca opowieść kobiety, która przez lata należała do włoskiej mafii. Jako jedna z nielicznych podjęła decyzję o współpracy z…

Anna Balcerowska · 29 września 2016 · książka ·

Autostopem przez Kołymę

Opowieść o gadającym kamieniu, eliksirze młodości i oligarsze, który rozdaje pieniądze mogą powodować mylne wrażenie, że Kołyma to jakaś bajeczna, egzotyczna kraina.

Dzienniki kołymskie to kolejna już (po Białej gorączce i Rajskiej dolinie wśród zielska) relacja Jacka Hugo-Badera z podróży po Rosji. Tym razem dziennikarz GW wybrał się w podróż…

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 9 stycznia 2012 · literatura · 1 komentarz

Bambusowa klepsydra

W poszukiwaniu nowego życia. Wiesław Górnicki zaprasza w podróż po zniszczonej rewolucją i wojną Kambodży.

Historia zna bardzo dużo przypadków tyranii, okrucieństwa i ludobójstwa. Analizując dzieje świata co krok można się natknąć na bezwzględnych i despotycznych władców. Poświęcono im…

Anna Balcerowska · 29 czerwca 2009 · książka · 1 komentarz

Berlin - Moskwa. Podróż na piechotę

Urodzinowa fanaberia, podróż w głąb siebie, a może zwykła próba sił? Z ziemi niemieckiej do rosyjskiej: „Berlin – Moskwa. Podróż na piechotę”.

Zaskakujące, zadziwiające i intrygujące, no bo jak to: z Berlina do Moskwy na piechotę, samotnie? Przecież to szmat drogi, a jednak Wolfgang Buscher idzie... Idzie, idzie i idzie. Niby chce…

Anna Balcerowska · 10 listopada 2009 · książka ·

Bezkarni zbrodniarze (recenzja)

Książka Bezkarni zbrodniarze Stefanii Jagielnickiej od samego początku zapowiadała się bardzo interesująco. Czerpiąc z aktualnych niepokojów związanych z napływem do Europy kolejnych fal…

Anna Balcerowska · 1 czerwca 2016 · książka ·

Bezlitosne: rzecz o zbrodniach (nie)doskonałych

Bezlitosne autorstwa Agnieszki Haski i Jerzego Stachowicza to studium poświęcone najokrutniejszym kobietom dwudziestolecia międzywojennego. Punktem wyjścia do napisania tej książki jest…

Anna Balcerowska · 3 lutego 2016 · książka ·

Biali bogowie

Tajemnicza, pełna nieprzewidzianych zdarzeń opowieść o tym, jak zostać bogiem w amazońskiej dżungli.

„Biali bogowie” to owiana tajemniczością powieść przygodowa. Zagadką jest już samo nazwisko autora, Torstena Krola, który zarówno z agentem jak i wydawcami kontaktuje się wyłącznie…

Anna Balcerowska · 19 maja 2009 · książka ·

Bieguni

"Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczania świata, wobec jego chaosu..." Olga Tokarczuk

"Bieguni" to najnowsza powieść Olgi Tokarczuk, w której autorka prezentuje swój sposób widzenia świata. Jest to jednocześnie pierwsza książka tej pisarki, którą miałam przyjemność…

Anna Balcerowska · 25 lipca 2008 · książka · 1 komentarz

Bóg Chaosu

Zawiła historia morderstw i szpeigostw z historią i polityką w tle.

Pojawia się już w tytule, wkrada się na karty powieści i niepostrzeżenie zadomawia się w nich na dłużej. Chaos – to słowo, które najlepiej oddaje atmosferę powieści. Na miejsce akcji…

Anna Balcerowska · 23 sierpnia 2009 · książka · 1 komentarz

Bombel

Świat widziany oczyma wiejskiego pijaka, odludka, który patrzy na wszystko z dość nietypowej perspektywy.

Bombel to wiejski pijak, który zamglonymi oczyma patrzy na świat. Bohater siedzi sobie na przystanku, gdzieś w Beskidzie Niskim i opowiada. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat Cyganów.…

Anna Balcerowska · 9 września 2012 · książka · 2 komentarze

Brud, smród i rozpusta - XVII-wieczne Chiny od sypialni

Jose Freches może uwieść nie spoglądając nawet na swoją ofiarę, sprawnie za to używając słów, które wywołują przyjemne erotyczne napięcie.

Wdech. Przed przystąpieniem do tej lektury trzeba wziąć bardzo głęboki, by gdzieś w połowie zdania nie zabrakło tchu. Zwłaszcza, że często są to zdania bardzo pikantne, które wywołują …

Anna Balcerowska · 13 kwietnia 2011 · literatura · 4 komentarze

Busz po polsku

Wędrujący reporter z pasją, który opisuje przerażający i zadziwiający obraz polskiej prowincji lat 50 - 60 XX wieku, czyli "Busz po polsku"

Większości czytelników twórczość Kapuścińskiego kojarzy się przede wszystkim z daleką egzotyką, afrykańską pustynią i amerykańską dżunglą. Okazuje się jednak, że Polska też…

Anna Balcerowska · 27 sierpnia 2008 · książka ·

Chmurdalia Joanny Bator

„Coś dziwnego dzieje się w chmur dali...” Kilka słów o najnowszej powieści Joanny Bator.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Chmurdalia to najnowsza powieść Joanny Bator. Można ją odczytywać jako kontynuację Piaskowej Góry , ale równie dobrze można potraktować te…

Anna Balcerowska · 24 czerwca 2010 · książka ·

Chłód granitu

Seria morderstw w zimnym, szkockim miasteczku. Doskonały kryminał, który każdego przyprawi o dreszcze.

Bez złudzeń, bez sentymentów, bez skrupułów. Przekracza regulamin, nagina prawo, postępuje nieetycznie. Czyni to jednak w dobrej wierze. Tak najkrócej można scharakteryzować Logana -…

Anna Balcerowska · 29 lipca 2009 · książka ·

Ciemna strona kraju carów

Boris Reitschuster powraca z kolejną porcją ruskiego ekstremu.

Bardzo miło wspominam lekturę Ruskiego ekstremu (Carta Blanca 2010), dlatego chętnie sięgnęłam po drugą część Ruski ekstrem do kwadratu. Co zostało z mojej miłości do Moskwy? (Carta…

Anna Purczyńska (Balcerowska) · 20 pazdziernika 2012 · książka ·

Codzienność w powieściach Elżbiety Krzemińskiej

Powieści Elżbiety Krzemińskiej wyrażają apoteozę codzienności. W żadnym wypadku nie aspirują do rangi wielkich, ważnych czy przełomowych pozycji.

Zanim przejdę do meritum tego tekstu, czyli kilku słów na temat powieści Elżbiety Krzemińskiej, pozwolę sobie na pewną dygresję. Całkiem niedawno w Fabryce nostalgii. O fenomenie pamięci…

Anna Balcerowska · 29 marca 2011 · książka ·

Córka bajarza

W poszukiwaniu mitycznego Afganistanu...

Saira Shah, autorka Córki bajarza" to Angielka afgańskiego pochodzenia. Jej ojciec był znanym afgańskim pisarzem, matka wywodziła się z Pakistanu. Ze względu na trudną sytuację polityczną…

Anna Balcerowska · 21 stycznia 2009 · książka ·

Cukrowy Kreml

Władimir Sorokin to jeden z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych pisarzy rosyjskich. Politycznie niepoprawny, szczery do bólu i jednocześnie dowcipny.

Cechy te czynią Sorokina pisarzem z jednej strony poczytnym, z drugiej zaś niepożądanym, szczególnie w Rosji, gdzie jego twórczość wzbudza wiele negatywnych emocji. Jego przeciwnicy…

Anna Balcerowska · 14 lipca 2011 · książka · 1 komentarz



strony: 1 2 3 4 5 »

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca