Literatura

Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Pyrkon

Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Pyrkon 2007 odbywa się na terenie Szkoły Podstawowej nr 21 przy ulicy Łozowej 77 w Poznaniu.
CO TO JEST PYRKON?

Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Pyrkon to nazwa odbywającego się corocznie w Poznaniu spotkania twórców i odbiorców szeroko rozumianej fantastyki. Pozwala on fanom literatury porozmawiać z pisarzami na licznych spotkaniach autorskich

czy panelach dyskusyjnych oraz zapoznać się z najnowszą ofertą prezentujących się na konwencie wydawnictw. Na Pyrkon przybywają zarówno miłośnicy jak i twórcy gier: RPG, planszowych, komputerowych oraz innych (karcianych, bitewnych) o tematyce fantastycznej, dając możliwość organizacji turniejów bądź prezentacji nowych produktów.

Dodatkowo na konwencie ma miejsce wiele atrakcji luźno związanych z fantastyką, takich jak prelekcje popularnonaukowe, blok mangi i anime czy koncerty.

Imprezy tego typu organizowane są na terenie całej Polski, ciesząc się dużą popularnością. Pozwalają one uczestnikowi nie tylko wysłuchać autora czy prelegenta, ale także samemu wyrazić swoje opinie na prelekcjach i dyskusjach panelowych, sprawdzić swoją wiedzę z danego zagadnienia oraz - co najważniejsze - poznać innych, podobnie

myślących ludzi. Pyrkon należy do jednego z największych konwentów, przyciągając corocznie około tysiąca uczestników i skupiając większość czołowych pisarzy polskiej fantastyki. Konwentowiecze nie mają szans na chwilę nudy, ponieważ ciągu trzech dni trwania imprezy odbywa się ponad 200 punktów programu przygotowywanych zarówno przez

pisarzy, pracowników naukowych poznańskich uczelni wyższych jak i młodych pasjonatów, którzy pragną podzielić się z innymi swoją wiedzą.

CO W TYM ROKU?

Wśród atrakcji konwentu przewidziane są:

• prelekcje tematyczne

• panele dyskusyje

• spotkania autorskie

• prezentacje nowych produktów (książek, gier, komiksów)

• konkursy z nagrodami

• LARPy (Live Action Role Playing)

• turnieje gier: planszowych, karcianych, bitewnych i innych

• pokazy: firedancing, walki wojów wczesnośredniowiecznych, koncerty

• księgarnie oraz stoiska z grami i akcesoriami fantastycznymi

Przewidujemy jak co roku ponad 200 punktów programu, trwających łącznie ponad 300 godzin, odbywających się w 10 równoległych salach przeznaczonych na bloki tematyczne. Swoje przybycie na konwent potwierdziło już ponad 20 pisarzy, publicystów i rysowników: Ewa Białołęcka, Piotr W. Cholewa, Jakub Ćwiek, Jarosław Grzędowicz,

Maciej Guzek, Marek S. Huberath, Witold Jabłoński, Lech Jęczmyk, Jacek Komuda, Rafał Kosik, Maja Lidia Kossakowska, Maciej Parowski, Andrzej Pilipiuk, Michał Protasiuk, Marcin Przybyłek, Wojciech Szyda, Szczepan Twardoch, Rafał Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak, Paweł Zych.

Jednymi z największych atrakcji Pyrkonu 2007 będą: premiera fabularnej gry komputerowej "Wiedźmin" oraz wysoce prawdopodobne pojawienie się Neila Geimana, jednego z najpopularniejszych na świecie pisarza fantastyki.

HISTORIA PYRKONU

Do tej pory Stowarzyszenie Klub Fantastyki "Druga Era", współpracując z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami miłośników fantastyki, zorganizował już osiem Pyrkonów oraz jubileuszowy, dwudziesty Polcon (najważniejszą imprezę w kalendarzu każdego polskiego konwentowicza). W poczet pyrkonowych gości w poprzednich latach wchodzili najbardziej poczytni i doceniani pisarze polskiej sceny fantastycznej tacy jak: Maciej Parowski, Lech Jęczmyk, Andrzej Sapkowski, Rafał Ziemkiewicz i wielu, wielu innych. Nasz konwent odwiedzają również regularnie przedstawiciele wydawnictw (Zysk i S-ka, Rebis) oraz pism fantastycznych (Nowa Fantastyka). W poprzednich latach gościliśmy również znanych rysowników komiksowych oraz producentów i wydawców gier – zarówno komputerowych, jak i związanych z fantastyką (gry RPG, karciane, bitewne).

Na Pyrkonie mają również miejsce inne wydarzenia kulturalne, jak koncerty (występ Jacka Kowalskiego, koncert gry na harfie), przedstawienia teatralne (współpracujemy z Teatrem U Przyjaciół), pokazy filmów amatorskich (swoje produkcje prezentuje grupa Plan 9), rekonstrukcje walk wczesnośredniowiecznych czy firedancing.

REGULAMIN:

 1. Pyrkon odbywa się na terenie Szkoły Podstawowej nr 21 przy ulicy Łozowej 77 w Poznaniu.

 2. Wejście na teren konwentu jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu. Dla własnego dobra należy się z nim zapoznać.

 3. Osoby nie przestrzegające regulaminu mogą zostać usunięte z terenu konwentu bez zwrotu akredytacji.

 4. Na terenie konwentu uczestnicy mogą przebywać od piątku godz.16 do niedzieli godz.16.

 5. Właściciele wejściówek jednodniowych mogą przebywać na terenie konwentu do godz.24 danego dnia, lub w przypadku wejściówek niedzielnych, do zakończenia konwentu.

 6. Na terenie konwentu mogą przebywać jedynie osoby posiadające ważny identyfikator.

 7. Każdy uczestnik zobowiązany jest nosić identyfikator w widocznym miejscu. Identyfikatory należy dla własnego dobra podpisać, aby w przypadku zgubienia nie było wątpliwości co do właściciela zguby. W przypadku zgubienia identyfikatora należy niezwłocznie zgłosić się do recepcji w celu zakupu następnego.

 8. Osobom nie posiadającym identyfikatora służby porządkowe wskażą najkrótszą drogę do wyjścia.

 9. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody poniesione przez uczestników na ciele, mieniu i umyśle.

 10. Osoby niepełnoletnie zobowiązane są przedstawić przy akredytacji zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konwencie wraz z jego kontaktowym numerem telefonu.

 11. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy pozostawione bez opieki lub zagubione. Na terenie konwentu działa szatnia, w której można bezpiecznie pozostawić okrycie wierzchnie i bagaże.

 12. Zabronione jest wnoszenie na teren konwentu przedmiotów niebezpiecznych, jak broń palna, biała czy materiały wybuchowe lub toksyczne.

 13. Na terenie konwentu uczestnicy są zobowiązani do zachowania czystości i porządku.

 14. Na terenie konwentu obowiązuje zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu. Osoby posiadające alkohol są zobowiązane pozostawić go w recepcji (zostanie im zwrócony przy opuszczaniu terenu konwentu) lub spożyć go poza terenem konwentu.

 15. Na terenie konwentu obowiązuje całkowity zakaz palenia. Palenie dozwolone jest poza budynkiem Szkoły.

 16. Na terenie konwentu obowiązuje całkowity zakaż zażywania wszelkich środków odurzających.

 17. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających mogą zostać usunięte z terenu kowentu.

 18. Każdy uczestnik konwentu zobowiązany jest do kulturalnego zachowania i podporządkowania się decyzjom organizatorów. Zastrzeżenia można zgłaszać koordynatorowi konwentu - jego decyzja jest ostateczna.

 19. Za wszelkie szkody odpowiedzialność ponoszą sprawcy.

 20. W przypadku konfliktu pomiędzy uczestnikami organem rozstrzygającym jest koordynator.

 21. Noclegi są dozwolone tylko w wyznaczonych salach noclegowych. W przypadku braku miejsca prosimy o kontakt z organizatorami.

 22. Na Sali Noclegowej Mniejszej obowiązuje cisza nocna od godz.24 do godz.7. W tych godzinach w Sali Noclegowej Mniejszej będzie gaszone światło. Osoby korzystające z niej proszone są o zachowanie szczególnie wysokiej kultury oraz czystości.

 23. Sale prelekcyjne dostępne są dla uczestników konwentu w godzinach: piątek 16-22, sobota 10-22, niedziela 10-16. Poza tymi godzinami sale prelekcyjne będą zamknięte. RPGralnie dostępne są dla uczestników przez cały czas trwania konwentu.

 24. Organizatorzy mają prawo brać udział w konkursach.

 25. Zniżki dla Mistrzów Gry przewiduje się w wysokości 20% (5 zł) od przeprowadzonej udokumentowanej sesji, lecz nie więcej niż 40% (10 zł). Sesję uznaje się za udokumentowaną, jeśli była zgłoszona odpowiednio wcześniej w recepcji (aby gracze mieli możliwość zapisać się na nią), oraz gracze potwierdzili pisemnie (imieniem, nazwiskiem i podpisem) swój w niej udział (minimum 3 graczy). Wzór potwierdzenia znajduje się na recepcji. W trakcie sesji może się zdarzyć kontrola przeprowadzona przez organizatorów, mająca na celu potwierdzenie odbycia się sesji. Zwrot pieniędzy dla MG następuje po zakończeniu konwentu za okazaniem potwierdzeń.

 26. Na terenie konwentu zabrania się powielania multimediów chronionych prawami autorskimi oraz handlu nielegalnymi ich kopiami.

więcej informacji: http://www.pyrkon.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca