Wywrota

15. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA

„Młode aktorki ubrane zaledwie w sznurki i strzępy materiałów, ciała w talku i ekspresja gwałtownych, ruchów” – to opis jednego z „tanecznych” spektakli jakie zobaczycie na tegorocznej KLAMRZE. 15. Alternatywne Spotkania Teatralne będą ucztą dla tych, którzy kochają taniec tak samo, jak teatr.
Na ekrany wjeżdża kolejna edycja „Tańca z gwiazdami”, ale tych, którzy chcieliby obejrzeć jej "wersję" bez Kasi Cichopęk zapraszamy do toruńskiego klubu Od Nowa. Podczas jubileuszowego festiwalu teatralnego KLAMRA taniec pojawiać się będzie w wielu formach i odsłonach.

Najmocniejszym akcentem, tanecznym będą prezentacje TEATRU AMAREYA oraz noc z japońskim tańcem Butoh [czwartek, 15.03]. „Młode aktorki ubrane zaledwie w sznurki i strzępy materiałów, ciała w talku i ekspresja gwałtownych, lecz zarazem zerwanych ruchów, przywołują na myśl katastrofę i czasy w przyszłości” – pisali recenzenci po obejrzeniu spektaklu Teatru Amareya. Tematem głównym spektaklu jest ciało – związane, cierpiące, poddawane codziennej przemocy i nienawiści: „Młodziutkie aktorki na scenie budują coś porażającego i zarazem przerażającego. Być może to wizja świata, do którego zmierzamy – okrutnego i bezwzględnego, być może to nasza rzeczywistość, której udajemy, że nie widzimy” pisała recenzentka. Spektakl Amareya pełen jest ruchu, emocji i… nienawiści oraz poszukiwania jakiegokolwiek odruchu miłości.

Zaraz po nim w Od Nowie pojawi się TANIEC BUTOH. Stworzony pół wieku temu przez Kazuo Ohno i Tatsumiego Hijikatę nurt był buntem przeciw tradycyjnemu teatrowi japońskiemu. Teraz przeżywa prawdziwy boom w Europie i jest jednym z najbardziej fascynujących nurtów japońskiej kultury. Teraz zawita do Torunia.

Z Japonii przenieśmy się do Chin, a ze świata tańca do świata AKADEMII RUCHU [piątek, 16.03]. Założona w 1973 przez Wojciecha Krukowskiego Akademia jest już dziś klasykiem teatru ulicznego. To interdyscyplinarna grupa twórcza działająca na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu. Jej język artystyczny łączy cechy teatru wizualnego, sztuki performance i akcji plastycznej. Do tej pory zespół ten stworzył ponad 200 spektakli, zdarzeń i akcji ulicznych. Mogli oglądać je widzowie wielu krajów Europy, obu Ameryk i Japonii. I Torunia. Prezentowana na KLAMRZE „Chińska lekcja” w reżyserii twórcy zespołu, to szereg performansów – które łączy jedność formalna wywodząca się z rozwijanych od trzydziestu lat poszukiwań Akademii w obszarze języka wizualnego teatru.

O tańcu, ale bardzo nietypowym opowiada też spektakl słynnego zespołu z dolnośląskich Michałowic – TEATRU CINEMA [12.03]. Spektakl „Mamo, chcę tańczyć Mahlera” powstał we współpracy z artystami z Czech, Krystyną Lhotakovą i Ladislavem Soukupem i w koprodukcji z teatrem LOFFT z Lipska. "Ten taniec odbywa się w najmniej tanecznym miejscu świata – 'korytarzu nieznanej instytucji'. Artyści każą nam domyślać się ważności miejsc, które korytarz łączy. Korytarz staje się świadkiem przeprowadzek, małych emigracji" - mówią o sztuce aktorzy Cinemy. W tym spektaklu, pojawia się charakteryzująca dzieła CINEMY stylistyka oparta na absurdalnym poczuciu humoru i inspiracjach twórczością dadaistów i surrealistów.

Ostatni, ale jakże mocny akcent taneczny, to oczywiscie zamykający KLAMRĘ spektakl "Bóg Niżyński" Teatru Wierszalin [17.03]. Kontrowersyjna i poruszająca sztuka o największym baletmistrzu świata.

Zapraszamy!

Konferencja prasowa odbędzie się w SKPT Od Nowa, 6 marca 2007, o g. 11.00

W czasie konferencji poinformujemy o największej zmianie w historii KLAMRY - podczas jubileuszowego festiwalu po raz pierwszy pojawi się na KLAMRZE... nagroda konkursowa! Szczegóły już we wtorek.

15. KLAMRA :: 10-17 marca 2007 :: TORUŃ

KONTAKT:

Karnety i bilety, biuro festiwalu: Studencki Klub Pracy Twórczej "Od Nowa", ul. Gagarina 37a, tel. 56 611-45-93, fax 56 654-29-63,

E-mail: klamra@umk.pl :: WWW.KLAMRA.UMK.PL

Szef artystyczny festiwalu: Justyna Bieluch, e-mail: klamra@umk.pl

Rzecznik prasowy: Jarek Jaworski, info@wordenmedia.pl +48602 73-14-11


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca