Wywrota

Antyszczyt G8

Kraje G8 zamieszkiwane są przez zaledwie 14% ludności świata, jednak dysponują 65% światowego bogactwa. Spotkania państw G8 wyznaczają kierunki polityki międzynarodowych instytucji, takich jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) czy Światowa Organizacja Handlu (WTO). Wiele decyzji z obszaru polityki i gospodarki podejmowanych na oficjalnych spotkaniach i forach międzynarodowych swój początek ma właśnie w trakcie szczytów G8. G8 nie posiada formalnego statusu i nie jest odpowiedzialne przed żadną instytucją międzynarodową. Więcej o krytyce G8 można przeczytać w tekście Czym jest grupa G8?.

Wszędzie, gdzie odbywają się szczyty G8, dochodzi do masowych protestów społecznych. Dlatego kolejne spotkania organizowane są w trudno dostępnych miejscach, z dala od dużych centrów miejskich. W tym roku na miejsce obrad wybrano zamek w maleńkiej miejscowości Heiligendamm (20 km od Rostocku) na północy Niemiec. Miejsce otoczone zostało naszpikowanym elektroniką płotem, mającym je zabezpieczyć od strony lądu i morza. W odpowiedzi na oficjalny szczyt od wielu miesięcy przygotowywane są masowe blokady i demonstracje aktywistów z całej Europy. Wszystko wskazuje na to, że będą to jedne z największych protestów w historii ruchu alterglobalistycznego w Europie. Nie zabraknie tam także aktywistów z Polski.

Pierwsze akcje i demonstracje odbywają się już teraz w Hamburgu i Berlinie. Antyszczyt rusza oficjalnie 2 czerwca wielką demonstracją w Rostocku. Tego samego dnia w Schwerin odbędą się akcje antyfaszystowska w odpowiedzi na demonstrację organizowaną przez faszystowską partię NPD.

Punkty zbiorcze zorganizowano w Berlinie, Hamburgu i Rostocku. Mają stanowić zaplecze koordynacyjne i informacyjne. Będzie tam można uzyskać potrzebne informacje, nawiązać kontakt z lokalnymi aktywistami, odbywać się będą dyskusje i warsztaty. Oprócz punktów zbiorczych wokół strefy Heiligendamm będą funkcjonowały trzy obozy dla przybyłych na protesty aktywistów: w Rostocku (przewidziany na 5-6 tys. osób), w Reddelich (3-5 tys. osób) oraz w Wichmannsdorf (1,5-3 tys. osób). Szczegółowe informacje na temat obozów można znaleźć na stronie Dissent!.

Głównym celem protestujących jest zakłócenie obrad. W ciągu wielu dni organizowane będą blokady, zarówno zdecentralizowane, jak i masowe. Obok blokad i akcji protestacyjnych w dniach 5-7 czerwca odbędzie się alternatywny szczyt – cykl wystąpień i warsztatów na tematy takie, jak globalizacja, zmiany klimatyczne, deregulacja rynku pracy, edukacja, wojna, migracje i inne. Program konferencji. Równolegle koło Heiligendamm odbędzie się RAF, czyli Resistant Art Festiwal. Głównym hasłem festiwalu jest: „Kultura alternatywna przeciwko ograniczaniu wolności i ujednolicaniu narodów i kultur. Sztuka jest naszą bronią". Informacje o festiwalu na stronie Free 4 alternatives. Kolejnym projektem są karawany rowerowe – ich uczestnicy na protesty przyjeżdżają na rowerach z różnych części Europy: z Węgier, Szwecji, Belgii czy Berlina.

Akcje solidarnościowe z protestami przeciwko G8 będą się odbywały w wielu miastach Europy. W Polsce akcja KosmoKlaunów organizowana jest w Krakowie i będzie zsynchronizowana z podobnymi akcjami we Francji, Włoszech i Belgii.

Przygotowujący protesty aktywiści już spotykają się z represjami. W maju policja ogłosiła zakaz wszelkich demonstracji, link: zakaz demonstracji 1, zakaz demonstracji 2 w wyznaczonych strefach, tj. w promieniu kilku kilometrów od płotu otaczającego miejsce obrad, na drogach dojazdowych do Heiligendamm i wokół lotniska Rostock Laage. Organizatorzy marszu gwiaździstego wystosowali apel przeciwko zakazowi demonstracji. Zakaz został unieważniony przez sąd w Schwerinie. 9 maja policja najechała na skłoty i mieszkania aktywistów w Berlinie i Hamburgu pod pretekstem szukania dowodów na działalność terrorystyczną. Kilka osób aresztowano, zarekwirowano sprzęt komputerowy. Od aktywistów policja pobierała próbki zapachowe. Wydarzenie to pociągnęło za sobą szereg protestów i akcji solidarnościowych w całej Europie. Na początku maja w Utrechcie zatrzymano karawanę rowerową jadącą na antyszczyt. Aresztowano około 115 osób pod zarzutem zbyt dużej liczebności grupy i tamowania ruchu drogowego. 25 maja zawieszony został układ Schengen, czyli przywrócono kontrole na granicach w krajach strefy Schengen. Sytuacja ta potrwa do 9 czerwca.

Organizatorzy protestów przygotowali poradniki prawne, dostępne również w polskiej wersji językowej, roszerzona wersja i PDF. Wersja angielskojęzyczna: [1], [2].


Szczegółowe informacje na temat antyszczytu można znaleźć na stronach: www.dissentnetwork.org; www.gipfelsoli.org; w biuletynie informacyjnym sieci Dissent!.
Materiały filmowe na temat G8 można obejrzeć na stronie G8 TV, a informacyjny slideshow na stronie gipfelsoli.

Oraz na stronach:

www.g8-2007.de | www.g8-germany.info | www.blockaid.org | www.hamburg.dissentnetzwerk.org | www.no-g8.tk | www.friedenskooperative.de | www.heiligendamm2007.de | www.g8-alternative-summit.org | www.antig8.tk | www.vision07.ne | http://www.nadir.org | http://www.iaf-ifa.org | www.irevolution.int.tc | www.lists.riseup.net | www.g8andwar.de | www.dissent.org.uk | www.wombles.org.uk | www.indymedia.org.uk

PROGRAM ANTYSZCZYTU:

Piątek, 1 czerwca
Dzień akcji antywojennych

Sobota, 2 czerwca
Otwarcie obozów. Wielka demonstracja w Rostocku.
Demonstracja antyfaszystowska w Schwerin, w odpowiedzi na organizowaną tego dnia przez nazistów manifestację w tym mieście
Koncert

Niedziela, 3 czerwca
Dzień akcji poświęconych Globalnemu Rolnictwu

Poniedziałek, 4 czerwca
Dzień poświęcony problemom migracji

Wtorek, 5 czerwca
Akcje przeciwko militaryzmowi, wojnie i torturom

Środa, 6 czerwca
Akcje przeciwko militaryzmowi. Blokada lotniska Rostock Laage
Od rana masowe oraz zdecentralizowane blokady wokół strefy Heiligendamm
Wieczorem obrady i ustalanie strategii

Czwartek, 7 czerwca
Marsz gwiaździsty
Zdecentralizowane blokady
Blokada lotniska Rostock Laage

Piątek, 8 czerwca
Międzynarodowy dzień akcji bezpośrednich przeciwko zmianom klimatu i G8
Zdecentralizowane blokady wymierzone w wyjeżdżających z Heiligendamm
Finałowa demonstracja w Rostocku


źródło: Indymedia PL

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 grudnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca