Wywrota

FUTURE SHORTS - wydanie majowe

Kinoteatr Projekt zaprasza 15 maja  o godz. 18.00 do Sali Nowej Centrum Kultury ul. Peowiaków 12 na majowe wydanie pokazów filmów krótkometrażowych FS.

Bilety: 5 pln / 7 pl

 

Future Shorts Wydanie majowe

 

Festiwal Future Shorts zadomowił się w Polsce na dobre. W maju obchodzi rocznicę rozpoczęcia regularnych pokazów w naszym kraju. Wydanie majowe w związku z tym będzie wyjątkowe. Po raz pierwszy krótkim filmom i teledyskom zebranym z całego świata towarzyszyć będzie polski aneks. Wybrane polskie filmy czeka wielka próba, zostaną bowiem skonfrontowane między innymi z klasykiem 'The Lunch Date' zdobywcą Oscara w kategorii krótkiego metrażu, autorstwa znanego amerykańskiego reżysera Adama Davidsona. Ponadto zobaczymy nominowany do Oscara 'The Last Farm' z Islandii, urokliwą animację z Chin 'Yi' i wideoklip 'Made Up Love Song' do fantastycznego kawałka Guillemots oraz dużo więcej pomysłowych i zabawnych filmowych opowieści.

Poczuj wyjątkową inspirację - obejrzyj Future Shorts!

 

Więcej informacji na stronach:

www.futureshorts.pl, www.myspace.com/futureshorts_poland 

Oglądaj nas na:

www.youtube.com/futureshorts

 

Program filmów:

 

O Som e o resto

Reż: André Lavaquial / Brazylia / 2007 / 21'         

Jair, wirtuoz perkusji, jest członkiem ewangelickiej kapeli. Pewnego razu, po sprzeciwieniu się swemu księdzu, zostaje wyrzucony z kościoła. Włóczęga po ulicach Rio De Janeiro staje się dla niego egzystencjalną podróżą w głąb swojej muzyki oraz refleksją na temat własnego miejsca w świecie. Film pokazany na festiwalu w Clermont-Ferrand w 2008 roku. Reżyser o sobie:

"z kamerą w ręku jestem na usługach czegoś, co mnie dopełnia, czegoś, co łączy mnie z podstawowymi siłami, które sprawiają, że kino miesza się z prawdziwym życiem. Kino to życie."    

 

Made Up Love Song (by The Guillemots)        

Reż: Nia Vaughan / Wielka Brytania / 2006 / 3'40

Zespół gra w ciasnym pokoju, obraz jest niemal czarno-biały. Sceneria jednak zmienia się błyskawicznie - przenosimy się na nasyconą kolorami plażę. Praktycznie bez budżetu i w bardzo krótkim czasie Nia Vaughn zdołała stworzyć dla Guillemots teledysk, którego podstawowym pomysłem jest prostota - zarówno lokacji, jak i pracy kamery. 

 

The Last Farm

Reż: Runar Runarsson  / Islandia /  2004 / 17'

W dalekiej dolinie w Islandii wszystkie farmy poza jedną zostały opuszczone. Krajobraz jest piękny, ale bezludny i opustoszały. Zbliża się zima. Stary farmer zmaga się z rzeczywistością, by utrzymać przy życiu swoje marzenia. Gdy jego córka decyduje, że powinien przenieść się do domu opieki w mieście, on postanawia że jego przeznaczenie i godność powinny pozostać w jego rękach. Wizualnie oszczędna opowieść; cicha i smutna. Film nominowany do Oscara 2006, zdobywca wielu nagród na międzynarodowych festiwalach (Winterthur International Short Film Festival 2005, Tehran Short Film Festival 2005, Nordisk Panorama 2004, Dresden Film Festival 2006).

 

Peter and Ben

Reż: Pinny Grylls / Wielka Brytania / 2007 / 10'

30 lat temu Peter postanowił "opuścić stado" i żyć samemu w małej, samowystarczalnej osadzie w Walii. Przed trzema laty znalazł nowo narodzonego baranka porzuconego w rowie i ocalił mu życie. Dzisiaj Ben to wyrośnięta owca z ambicjami przeniesienia się do domu Petera. Peter ma jednak inne plany. Wzruszająca opowieść o tym, jak dwójka wyrzutków tworzy niezwykłą i trwałą przyjaźń z dala od wrogiego świata. Film pokazano na London International Film Festival 2007 i na International Documentary Film Festival w Amsterdamie, gdzie był nominowany do prestiżowej Silver Cub Award. Zdobywca trzech nagród na 5th London Short Film Festival, ponadto wyświetlany na festiwalu w Clermont-Ferrand w 2008 roku.

 

Shadow of a Doubt

Reż: Esben Tønnesen / Dania / 2006 / 19'

Zdecydowanie na miłość do drugiej osoby, konfrontacja z własnymi wątpliwościami i obawami to samotne i przerażające zadanie. Czasem łatwiej jest po prostu uciec... Liv chce się zakochać. Tęskni do obecności ukochanej osoby w jej  życiu, ale głowę wypełniają jej obiekcje i niepewność. Film pokazany na festiwalu w Wenecji. Esben Tønnesen  to młody reżyser z alternatywnej szkoły filmowej Super16, asystent reżysera przy wielu filmach fabularnych, twórca reklam i teledysków.

 

Yi-1

Reż: Keyi Huang, Zhuo Chen / Chiny / 2006/ 5'   

Animowana adaptacja chińskiej opowieści ludowej.

 

Surprise

Reż.: Ben Dodd / Wielka Brytania / 2006 / 2'

Stylowy, krótki thriller w duchu Hitchcocka, w którym romantyczne morderstwo staje się powodem do opowiedzenia historii od końca. Mężczyzna leży bez życia w wannie, gdy nad nim majaczy sylwetka kobiety, u stóp której leży wielki nóż. Wraz z rozwojem akcji, cofając się w czasie, odkrywamy z zaskoczeniem, co tak naprawdę się stało. Ben Dodd to absolwent Plymouth College Of Art, którego krótkometrażowa twórczość obejmuje zarówno horrory, jak i komedie, dramaty czy science-fiction. Jego styl łączy pomysłowość z uwagą na szczegół.

 

The Lunch Date

Reż.: Adam Davidson / USA / 1989 / 12'

W kawiarni biała kobieta odchodzi od stolika by wziąć sztućce, których zapomniała. Gdy wraca, natyka się na czarnego mężczyznę jedzącego jej obiad... Złożona i przekonująca opowieść rozegrana w ciągu dziesięciu minut przy minimalnym użyciu dialogu. Film eksploruje temat strachu i stereotypów poprzez historię osoby, która jest zmuszona do konfrontacji ze swoimi uprzedzeniami. Zdobywca Złotej Palmy w Cannes w 1990 r. oraz Oscara za najlepszy film krótkometrażowy w 1991 r. Adam Davidson pracuje obecnie w telewizji, przykładał rękę m.in. do takich seriali jak: "Rzym", "Zagubieni", "Sześć stóp pod ziemią", "Prawo i porządek".   

 

Błękitna planeta

Reż.: Rafał Kotas / Polska / 2005 / 13'

Planeta: Ziemia. Kraj: Polska. Miasto: Łódź. Osoba: Łukasz Cieślak. Portret artysty, artystą jest Łukasz Cieślak, sam siebie z niezwykłą pewnością przedstawiający jako artystę totalnego. W monologu, w którym niemal w każdym zdaniu pada przerywnik "k...", opowiada o swoim życiu osobistym, stosunku do kobiet, przyjaciół, o swoich niezwykłych wierszach, których tomik ma wkrótce zostać wydany. Film m.in. został wyróżniony na przeglądzie „Łodzią po Wiśle".


od: 15 maja 2008
do: 15 maja 2008 CK Lublin

przysłano: 12 maja 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca