Wywrota

Trawersem przez Atlas Wysoki

Spotkanie z cyklu: Dookoła Świata

 Mariusz Sagan i Michał Kolasa MAROKO „Trawersem przez Atlas Wysoki”

Dookoła Świata to comiesięczny cykl spotkań z obcymi kulturami widzianymi oczami podróżników. Podczas wieczorów autorskich globtroterzy prezentują kraje bliskie i dalekie, znane i zupełnie zapomniane. Dzięki zdjęciom, filmom i pamiątkom przywiezionym przez zaproszonych gości można poznać kulturę obcych narodów, ich zwyczaje i życie codzienne.

„Trawersem przez Atlas Wysoki”
mail.google.com_03_26_2009.jpeg
Maroko - kraj z fantastycznymi górami jest coraz częściej odwiedzany przez polskich podróżników i poszukiwaczy przygód. Większość jednak wypraw wiąże się z wejściem na najwyższy szczyt - Jebel Toubkal. W opisach eskapad Polaków bardzo rzadko poja
wiają się relacje z innych miejsc górskich, a przecież samo tylko pasmo Atlasu Wysokiego rozciąga się na długości ponad 800 kilometrów.
W pokazie i opowieści towarzyszącej prezentacji zdjęć z wyprawy zaprezentujemy 6 dniowe samotne, wiosenne przejście przez niewyobrażalnie piękne góry Atlasu Wysokiego (z południa na północ). Nasza wędrówka rozpoczęła się od pustynnej strony w miejscowości Boumalne Dades, a dokładniej rzec biorąc w górskiej miejscowości Bou Thararar. Trasa wiodła początkowo przez najbardziej spektakularną dolinę kanionu Asif M’Goun. Jest to emocjonujące przejście przez wypełnioną wodą dolinę, która w najwęższych miejscach osiąga niecałe 2 metry. Przejście jest możliwe wyłącznie w porze suchej, a my próbowaliśmy przebić się w porze, gdy woda wciąż spływa z gór (topniejący śnieg). Było to jedno z najbardziej wymagających przejść, rekompensowanych przez istny krajobrazowy zawrót głowy. Powiemy także o pustynnych dolinach Draa i Dades południa kraju oraz jak samodzielnie zorganizować bezpieczny trekking przez Atlas Wysoki.

Mariusz Sagan: podróżnik i nauczyciel akademicki. Mieszka w Lublinie. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na świecie, od kilkunastu lat eksploruje zwłaszcza Azję i Afrykę. Dwa lata temu zrealizował w grupie przyjaciół wyjazd dookoła Azji. Uwielbia wyprawy górskie i pustynne (np. eksploracja kanionów wokół Petry w Jordanii, wyjazdy na Gobi w Mongolii oraz pustynię Thar w Indiach, trekking w górach Tień-Szań w Kirgistanie). Kilkukrotnie był w Maroku, realizując m. in. przejścia przez masyw Atlasu Wysokiego. W styczniu 2007 roku zaprezentował relację w ramach cyklu „Dookoła Świata” z wyjazdu do Azji Centralnej.

Michał Kolasa: Lublinianin, obecnie w Warszawie, podczas studiów mieszkał i pracował w USA, finansista z wykształcenia, zawodowo zajmuje się doradztwem gospodarczym i finansowym jako partner w wiodącej krajowej firmie doradztwa strategicznego.
W przeciągu ostatnich 15 lat odbył szereg podroży do wielu zakątków świata, trasami będącymi zwykle z dala od uczęszczanych, popularnych szlaków turystycznych, m.in.: Ameryka Północna (południowe stany USA, północny i centralny Meksyk, Karaiby), Azja Centralna (Syberia, Mongolia) i Południowo-Wschodnia (Wietnam, Malezja, Tajlandia, Singapur) oraz Afryka Północna.

Kiedy: 18.00
Gdzie: Sala Nowa
Bilety: wstęp wolny

Kontakt:

Anna Krawczyk
Kierownik Działu Edukacji Kulturalnej
e-mail: a.krawczyk@ck.lublin.pl

2 kwietnia 2009, 18:00 Sala Nowa Lublin

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 kwietnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca