Literatura

Piotra Sommera "Ucieczka w bok"


10 czerwca ukaże się zbiór rozmów z Piotrem Sommerem "Ucieczka w bok". Będzie to dwunasta książka tegorocznego laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości opublikowana przez Biuro Literackie. Wśród rozmówców poety znaleźli się: Stanisław Bereś, Wojciech Bonowicz, Jerzy Borowczyk i Michał Larek, Mariusz Grzebalski, Agnieszka Kołodyńska, Barbara Łopieńska, Zbigniew Machej, Joanna Orska, Magdalena Rybak oraz Krzysztof Siwczyk. 

 

"Pan mnie słucha, prawda? – mówi Piotr Sommer w jednym z wywiadów – Bo wie pan, ja mogę się już komunikować jak mam jednego słuchacza, chociaż wolę ze dwóch albo trzech. Koledzy mówią, że dopiero ta trzecia osoba, co patrzy na nas dwóch 'z zewnątrz', stwarza nam audytorium – pozwala na taką sytuację, w której możemy się wzajemnie komunikować i jednocześnie trochę bawić komunikacją i językiem." 

 

 

Tom, podzielony na dziesięć wywiadów, jest w istocie jednorodną wypowiedzią  i autokomentarzem do twórczości autora "Dni i nocy" –  jest żywą relacją jego poetyckiej drogi i wykładnią, czasem bardziej wprost, czasem mniej, jego myślenia o języku i poezji. Pytania i odpowiedzi ukazują złożoność dotychczasowego dorobku poetyckiego Piotra Sommera – bo nie jest to bynajmniej dzieło zamknięte. 

"[Oto] kocie ruchy języka, jego nadzwyczajna zwykłość, giętkość, niemająca nic wspólnego z popisywaniem się czy kokieterią, wymykanie się  konkluzjom, ruchliwość, niegotowość, rzec by można – niespożyta i lotna pracowitość mowy" – pisze Piotr Śliwiński we wstępie do książki o poezji Piotra Sommera. A Justyna Sobolewska w recenzji z "Dni i nocy" zauważa:  "W poezji Sommera wszystko jest dobrze wyważone: prostota wyrazu okazuje się skomplikowaną konstrukcją, zamiast prywatnych meandrów mamy opowieść o bliskości, o tym, co najważniejsze".  

Piotr Sommer (ur. 1948) jest autorem kilkunastu książek własnych i kilkunastu przekładowych. Tłumaczył poetów amerykańskich, angielskich, irlandzkich, szkockich i polskich. Jego wiersze przekładano na wiele języków. Od 1976 roku pracuje w redakcji "Literatury na Świecie". Mieszka pod Warszawą. 

Autor będzie 8 maja o godzinie 17:00 gościem księgarni Biura Literackiego. Spotkanie to, które poprzedzi galę wręczenia Silesiusa 2010, będzie ostatnim wydarzeniem w tym miejscu. Od jesieni imprezy organizatora Portu odbywać się będą w nowej siedzibie na wrocławskim rynku.    

"Ucieczka w bok" ukaże się jako piąty tom Biurowej serii Rozmowy. Wcześniej w tej serii ukazały się książki:  "Trop w trop. Rozmowy z Andrzejem Sosnowskim"; "Szare światło. Rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem"; "Rozbiórka. Wiersze, rozmowy i portrety 26 poetów" oraz "Wojaczek wielokrotny. Wspomnienia, relacje, świadectwa". 
 

Czytaj "Cztery pytania do Piotra Sommera (zadane przez Wojciecha Bonowicza)" >>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_2067   

Oglądaj etiudy filmowe do wierszy "Dni i noce" oraz "Przegięcie" >>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=avi_0148

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 kwietnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca