Film

Refugee Review - Dzień Uchodźcy 2011

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz szósty organizuje przegląd filmów o tematyce uchodźczej - REFUGEE REVIEW, który odbędzie się między 17 a 22 czerwca w pięciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie oraz Wrocławiu.


Temat przewodni tegorocznego Dnia Uchodźcy brzmi "Prawdziwi ludzie, prawdziwe potrzeby". W obliczu wzrostu liczby uchodźców, próbującychprzedostać się do Europy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, dzień ten nabiera szczególnego znaczenia. Został on ustanowiony jako okazja do tego, aby przypominać o sile i odwadze ludzi, którzy ze względu na prześladowania są zmuszeni opuścić swój kraj.

 

Uroczyste otwarcie REFUGEE REVIEW odbędzie się 17 czerwca o godzinie 19.00 w Kinotece w Warszawie. Zaproszeni goście obejrzą przedpremierowy pokaz filmu nagrodzonego na tegorocznym Berlinale: "Jutro będzie lepiej" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Film zostanie powtórzony dla szerokiej publiczności już w sobotę 18 maja. Kolejną atrakcją przeglądu będzie także znakomity dokument “Szpital Gaza” w reżyserii Marco Pasquini, opowiadający w niezwykle poruszający sposób historie ludzi skupionych wokół budynku szpitala podczas izraelskiej inwazji na Bejrut w 1982 r. oraz masakry w obozach Sabra i Szatila. Film nie był wcześniej pokazywany w Polsce.

 

Ciekawostką jest seria dokumentów wyreżyserowanych i wyprodukowanych przez meksykańską gwiazdę Gaela Garcìę Bernala, ukazujących trudne położenie nielegalnych emigrantów w Meksyku. Filmy "Niewidzialni" obnażają prawdę o jednej z najbardziej niebezpiecznych podróży na świecie i ujawniają nieznane wcześniej losy ludzi, którzy odbyli tę podróż przez Meksyk ku północy. Przypomnimy również ważne obrazy poruszające tematykę uchodźców takie jak “Spotkanie” reż. Thomas McCarthy, z muzyką Jana A. P. Kaczmarka, czy “Ajami” reż. Scandar Copti,Yaron Shan, pierwszy film fabularny nakręcony wspólnie przez Palestyńczyka i Żyda.

 

Szczegółowy program REFUGEE REVIEW oraz wydarzeń towarzyszących obchodom Dnia Uchodźcy znajduje się na stronie: www.refugee.pl. Jedną z atrakcji będzie prezentowana we foyer Kinoteki wystawa zdjęć "Droga" poświęcona obecności uchodźców w polskim społeczeństwie, ich codzienne zajęcia, warunki, w których żyją, pracują, uczą się i odpoczywają. Wystawa prezentuje indywidualne osoby spośród kilkutysięcznej grupy osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce bądź też osób, które w pewien sposób zalegalizowały już na stałe swój pobyt w Polsce. Wszystkie wydarzenia organizowane przez PAH oraz inne instytucje zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego (www.prezydent.pl). 

 

Poprzez akcję informacyjną i organizację cyklu imprez, w tym przeglądu filmowego REFUGEE REVIEW, Polska Akcja Humanitarna pragnie przyczynić się do zwiększenia otwartości i tolerancji w stosunku do osób wywodzących się innych kultur. Uchodźcy to nie odlegli nam ludzie, o których słyszymy tylko w mediach przy okazji kolejnych łodzi docierających do brzegów Europy. To często nasi sąsiedzi, koledzy ze szkoły naszych dzieci, współpasażerowie autobusu. Obchody Światowego Dnia Uchodźcy dają nam szansę na zrozumienie sytuacji, w jakiej znaleźli się ci ludzie. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca