Literatura

Bardowie wielkich tęsknot

30 września, godz. 19:00, wstęp wolny

Wieczór poświęcony twórczości:
Włodzimierza Wysockiego,
Bułata Okudżawy,
Nowełły Matwiejewej, 
Jurija Wizbora
i innych poetów z gitarą 


Któż z miłośników poezji i muzyki nie zachwycał się pieśniami legendarnych bardów rosyjskich, któż choć raz nie wzruszył się przy dźwiękach nostalgicznych ballad, urzekających głębią filozoficzną i tęsknotą za czymś trudnym do zdefiniowania, ulotnym i nieuchwytnym, lecz przez to nie mniej upragnionym i pożądanym... 

A jednak nasza znajomość twórczości bardów rosyjskich ogranicza się w zasadzie do dwóch-trzech nazwisk. Każdy z nas bez wahania wymieni nazwiska Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Znawcy wspomną jeszcze o Aleksandrze Galiczu. O Juriju Wizborze, czy Nowelle Matwiejewej nie słyszał niemal nikt... 

Jak to możliwe, że tak wielu wybitnych przedstawiecieli plejady słynnych bardów rosyjskich to w naszym kraju postaci właściwie nieznane? 

Zapraszamy Państwa na wieczór, w ramach którego zaprezentowane zostaną unikatowe materiały filmowe z archiwum Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie. Na taśmie filmowej utrwalone zostały wyjątkowe spektakle i koncerty, w których utwory wybitnych rosyjskich poetów z gitarą wykonali tej miary artyści, co Edward Dziewoński, Jarema Stępowski, Janusz Gajos, Jan Kobuszewski, czy Barbara Rylska. Na ekranie nie zabraknie, oczywiście, utworów wielkich bardów w ich własnym autorskim wykonaniu. Wieczór zwieńczy przejmujący film młodych moskiewskich reżyserów Aleksandra Kowanowskiego i Igora Rachmanowa „Odejdę tego lata”, opowiadający o przedwczesnej śmierci Włodzimierza Wysockiego i niezwykłym pogrzebie legendarnego artysty. Pogrzebie, który stał się pierwszą w Moskwie manifestacją przeciw władzy radzieckiej. 

Wszystkie seanse poprzedzi prelekcja dr Marleny Zimnej (dyrektora Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie). Wieczór dedykowany będzie pamięci wielkiego polskiego aktora Edwarda Dziewońskiego – z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy urodzin artysty.

 

 

 

CK AGORA, Wrocław

www.ckagora.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca