Teatr

Wznosi się kurtyna Krakowskich Reminiscencji Teatralnych

Znamy już cały program 36. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W tym roku festiwal odbywa się wyjątkowo w październiku, ponieważ stał się częścią programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE. Organizatorzy wybrali na tę okazję najciekawsze zjawiska kształtujące trendy we współczesnym teatrze, a także przygotowali kilka wydarzeń specjalnych.


Krakowskie Reminiscencje Teatralne to festiwal, który odbywa się od 1975 roku. Pomimo tego, że jest to jeden z najstarszych przeglądów teatralnych w Polsce, poszukuje tego, co w tej sztuce najbardziej odkrywcze i świeże. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy – odbywające się po raz pierwszy w Polsce – spotkania sieci IETM, która skupia ponad 400 organizacji z 45 państw świata, działających w obszarze sztuk performatywnych. Polskim i międzynarodowym odbiorcom zostanie zaprezentowana nasza rodzima scena teatralna, a także przedstawienia z krajów należących do Partnerstwa Wschodniego, Rosji, Wielkiej Brytanii i regionu Nadrenii i Westfalii.

 

 

Wyjątkowe przedstawienia


W tym roku na widzów KRT czekają spektakle teatru dramatycznego oraz tańca współczesnego, a także projekty specjalne, przygotowane z myślą o tegorocznej edycji. Przedstawieniem, którego nie można przegapić będzie Dwóch w twoim domu rosyjskiej grupy Teatr.doc. Ten wyjątkowy spektakl opowiada historię Uładzimira Niaklajeu – kandydata na prezydenta Białorusi, który został zatrzymany i dotkliwie pobity przez KGB. Przedstawienie pokazuje sytuację poddanego aresztowi domowemu polityka, którego przez kilka miesięcy pilnowało w jego własnym mieszkaniu dwóch agentów. Moskiewska grupa postara się ukazać naruszenie prywatności oraz przekształcenie domu w miejsce odosobnienia i prześladowania. Spektakl jest międzynarodową koprodukcją (jednym z producentów są Krakowskie Reminiscencje Teatralne), a jego światowa prapremiera (w wersji work-in-progress) odbędzie się 7 października w Teatrze Nowym (kolejne pokazy: 8 i 9 października).

 

 

Jedną z perełek tegorocznego festiwalu będzie grupa Forced Entertainment. Brytyjski zespół zaprezentuje dwa przedstawienia, w tym kultowy spektakl Quizoola!. To unikatowe przedstawienie jest grane od piętnastu lat na całym świecie. Jego bazę stanowi 2000 pytań, na które aktorzy starają się udzielić odpowiedzi. Wyjątkowość trwającego ponad 6 godzin przedstawienia polega na tym, że jest on w dużej mierze improwizacją, a widz może wyjść i wrócić w dowolnym jego momencie. Drugim spektaklem tej grupy będzie groteskowy, chaotyczny wodewil The Thrill of It All, podczas którego widzowie bawią się do łez. To nieprzewidywalne widowisko rozpada się na oczach widzów, obnażając przy tym własną teatralność, co jest największym atutem tego przedstawienia. Quizoola! odbędzie się w piątek, 7 października w Bunkrze Sztuki, natomiast drugi spektakl w niedzielę, 9 października w Łaźni Nowej.

Wśród licznych festiwalowych wydarzeń warto zwrócić uwagę także na spektakl Wojtka Ziemilskiego pt. Prolog przygotowywany specjalnie na 36. edycję KRT w koprodukcji z Teatrem Ochoty. Jest to kontynuacja poszukiwań artysty w zakresie choreografii społecznej. Ziemilski przyjrzy się zjawisku wspólnoty – jak ją tworzyć i negocjować. Punktem wyjścia dla tych rozważań są osobiste historie – niektóre prawdziwe, inne fikcyjne – związane z tożsamością jednostki i jej przynależnością do większej całości. Przedstawienie to stoi na granicy instalacji performatywnej oraz spektaklu i nie jest możliwe bez udziału publiczności. Widzowie stają się w nim aktorami. Prolog zostanie zagrany 18 razy (45-minutowe sety dla 15-osobowych grup widzów) – 6, 7 i 8 października w Centrum Kultury Rotunda.

 

 

Wydarzenia specjalne (własne produkcje)


Poza tymi wyjątkowymi spektaklami publiczność będzie miała okazję zobaczyć interesujący wybór propozycji polskich twórców tańca współczesnego oraz dwa projekty specjalne. Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie wystawa Tima Etchellsa (reżysera, współzałożyciela Forced Entertainment, a także wybitnego artysty wizualnego) pod tytułem Z oddali. Jest to artystyczny komentarz do relacji między twórczością a polityką. Projekt bazuje na pierwszej w życiu podróży brata artysty do państw Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja,

 

 

Mołdawia, Ukraina) oraz jego spotkaniach z mieszkańcami ich stolic. Zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy jest wystawa, której otwarcie nastąpi w pierwszy dzień festiwalu w krakowskim Bunkrze Sztuki.

Kolejnym wydarzeniem specjalnym będzie projekt Yanny Varbanovej z Bułgarii – Beating Lines. Jest to intrygujące przedsięwzięcie obejmujące działania w przestrzeni miejskiej Krakowa. Młoda kuratorka, przebywająca w Krakowie w ramach programu Festival Lab sieci FIT (Theatre/Festivals in Transition) zaprosiła do współpracy artystów z różnych krajów, w tym wielu lokalnych. Potraktują oni przestrzeń miejską jako czynnik wyzwalający skojarzenia, osobiste emocje czy wspomnienia. Owa intymna percepcja wybranych miejsc Krakowa zostanie wyrażona za pomocą wizualnych interpretacji oraz performance’ów. Wydarzenia będzie można oglądać w dniach 7-9 października.

 

 

Taniec po raz pierwszy na KRT


Spośród prezentacji tańca współczesnego, które odbędą się po raz pierwszy w takim wymiarze w historii festiwalu w ramach tegorocznej edycji KRT, warto zwrócić szczególną uwagę na przedstawienie Le Sacre w reżyserii Leszka Bzdyla. Uhonorowano je Nagrodą Miasta Gdańska dla najlepszego spektaklu 2010 oraz indywidualną nagrodą prezydenta Gdańska dla reżysera. Widowisko zrealizowane jest na kanwie Święta Wiosny Igora Strawińskiego. Łączy w sobie zarówno teatr tańca, elementy dramatyczne jak i charakterystyczną dla realizacji teatru Dada von Bzdülöw – szczyptę ironii. Przedstawienie odbędzie się w niedzielę 9 października w Studiu TVP Kraków Łęg.

 

To tylko kilka przykładów tego, czego możemy spodziewać się od 6 do 12 października w Krakowie. Warto zarezerwować sobie czas, bo podczas siedmiu dni festiwalowych czeka nas wiele spektakularnych i unikalnych wydarzeń. Więcej informacji na ten temat na stronie www.krt-festival.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca