Literatura

Laureaci Silesiusa na początek Portu po godzinach

Rusza nowy sezon czytań. "Port Literacki po godzinach" zainauguruje spotkanie z laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Urszula Kozioł zaprezentuje tom "Fuga 1955-2010", a Bohdan Zadura zbiór rozmów pod wspólnym tytułem "Klasyk na luzie". W roli prowadzących wystąpią Jarosław Borowiec i Jacek Łukasiewicz

 

Tomem "Fuga 1955-2010" Urszula Kozioł (1931) - poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka dramatów, sztuk dla dzieci oraz słuchowisk, od lat 70. kierowniczka działu literackiego "Odry" - rozpoczyna swoją przygodę z Biurem Literackim. Wiersze zebrane będą pierwszą książką autorki wydaną przez wrocławską oficynę.

 

Przekrojowa konstrukcja "Fugi" pozwala przyjrzeć się obranej przed laty drodze i konsekwentnie realizowanych założeń wrocławskiej poetki, autorki kilkunastu tomów poetyckich, w tym "Suplik", "Przelotem" i "Horrendum". "Od początku prowadzi Kozioł grę z tradycją, przemyślną strategię nawiązań i odrzuceń" - pisze o jej poezji Jacek Łukasiewicz.

 

Drugi z gości pierwszego w tym sezonie "Portu Literackiego po godzinach", Bohdan Zadura (1945), poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki, zadebiutował w 1962 roku. Dekadę później rozpoczął stałą współpracę z "Literaturą na świecie". Od 2004 roku jest redaktorem naczelnym "Twórczości". Mieszka w Warszawie i w Puławach. Z Biurem Literackim związany jest od 1996 roku.

 

W "Klasyku na luzie" - obszernym tomie rozmów - autor "Ciszy" odpowiada na pytania m.in. Stanisława Beresia, Darka Foksa, Pawła Marcinkiewicza, Jacka Podsiadły, Andrzeja Sosnowskiego i Adama Wiedemanna. Odpowiada interesująco, z dowcipem, a do tego chętnie i dużo, mimo że - jak sam przyznaje - nie zawsze był do tego skory.

 

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 22 września, w redakcji Biura Literackiego w Przejściu Garncarskim 2 na wrocławskim Rynku - początek o godzinie 18. Towarzyszyć mu będzie otwarcie wystawy "Silesius w obiektywie" autorstwa Tomasza Walkowa. Wstęp na wydarzenie jest wolny.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca