Literatura

Zapraszamy na warsztaty „Literatura i nowe media”

W piątek 18 listopada o godz. 18.00 w Tajnych Kompletach odbędą się otwarte warsztaty poświęcone literaturze hipertekstowej z okazji wydania elektronicznej książki Michaela Joyce`a „popołudnie. pewna historia” i przewodnika „Hiperteksty literackie. Literatura i nowe media” pod redakcją Mariusza Pisarskiego i Piotra Mareckiego. Prowadzenie: dr Dorota Sikora. Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Dla osób biorących udział w warsztatach wydawnictwo ha!art przygotuje zestaw nagród książkowych.

 

Wrocław - miasto spotkań. Umawiamy się popołudniu, opowiesz mi pewną historię. Owinięta ciepłym szalem błądzę po mieście szukając wyznaczonego miejsca. Zdaje się, że już je widzę, lecz po chwili tracę je z oczu. Skręcam w bramę, która moim zdaniem wychodzi na boczną uliczkę prowadzącą do celu, a trafiam na główną ulicę miasta. Zmęczona przysiadam na przystanku tramwajowym, zamykam oczy, zgrzyt kół i świst uświadamia mi, że znalazłam się na dworcu.

 

Takie doświadczenia - błądzenia, choć nie zagubienia, czekają czytelników hipertekstowej powieści „afternoon, a story” Michaela Joyce'a. Wybrana do podsumowującej dokonania XX wiecznej prozy amerykańskiej antologii Nortona „Postmodern American Fiction” (1998), teraz dostępna w doskonałym polskim tłumaczeniu Radosława Nowakowskiego i świetnej cyfrowej adaptacji Mariusza Pisarskiego. Zapraszamy do wspólnej lektury.

 

Podążymy szerokim, domyślnym traktem twórcy tekstowego miasta, po to, by zboczyć w jedną z uliczek prowadzących w zakamarki powieści. Będziemy błądzić po cyfrowych zaułkach. Dotrzemy do miejsc sekretnych - takich, których czytelnikowi nie chciał pokazać sam autor. Linki warunkowe poprowadzą przez różne lekturowe ścieżki. Nikt nie pozna tekstowego świata w taki sam sposób.

 

Umówmy się popołudniu, na pewną historię.

 

Od wydawcy: Jeśli wybitne narracje poznaje się po tym, że są dramatyzacją swojego działania, to „popołudnie, pewna historia” wzorowo wypełnia ten postulat. W labiryntowym świecie paranoi bohater, niczym Edyp, poszukuje odpowiedzi na pytanie „kto zabił?”. Czytelnik, który za nim podąża, wciągnięty zostaje przez tekst w ślepe odnogi, fabularne pętle i światy możliwe. Powieść staje się alegorią swojej własnej lektury, a jej nierozstrzygalność sprawia, że powraca się do niej latami.

 

Michael Joyce (ur. 1945) - amerykański pisarz, krytyk i eseista. Autor powieści „War outside Ireland” (1982) oraz powieści hipertekstowych „Twilight, a symphony” (1996) i „Twelve Blue” (1997). Nazywany Homerem hipertekstu, na całym świecie znany jest jako autor „afternoon, a story” (1987), pierwszego i najgłośniejszego hipertekstu literackiego. Fragmenty powieści zamieszczone zostały w antologii Nortona „Postmodern American Fiction” (1998). Wydanie polskie jest szczególnie bliskie autorowi, gdyż dorastał wśród polskiej społeczności w Buffalo. „Wychowałem się na Mickiewiczu i Miłoszu, a moja pierwsza miłość była Polką” - wyznaje Michael Joyce.

 

Dorota Sikora jest doktorem nauk humanistycznych, współpracownikiem magazynu internetowego „Techsty” poświęconego literaturze i nowym mediom, autorką tekstów krytycznych i recenzji cyfrowych projektów, redaktorem serwisów internetowych.

 

Więcej o książce Joyce'a:

http://ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/1962-michael-joyce-popoludnie-pewna-historia.html

 

Więcej o książce Hiperteksty literackie. Literatura i nowe media:

http://ha.art.pl/wydawnictwo/katalog-ksiazek/1977-hiperteksty-literackie-literatura-i-nowe-media.html

 

Więcej o spotkaniu:

http://fundacja-karpowicz.org/

 

Zapraszamy!

Wrocław, Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca