Sztuka

Halo Introjekcja 2008

Jan Sebastian Wieczorek · 31 sierpnia 2008, 11:02
Introjekcja jest mechanizmem obronnym, który pojawia się w celu obrony ego przed uświadomieniem nieakceptowanych, wrogich impulsów.
wyśmienity 2 głosy

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować i oceniać teksty
Zaloguj się Nie masz konta?   Zarejestruj się
Jan Sebastian Wieczorek
Jan Sebastian Wieczorek 31 sierpnia 2008, 11:08
O introjekcji czytamy w cyberkulturze:
"Ciało
Zatrzymajmy się jednak na razie przy zasadniczej opozycji, którą znoszą hybrydyczne monstra: naturalne/sztuczne. Logika powoływania do istnienia cyborga opiera się na introjekcji i absorpcji, gdzie znoszona jest granica między tym, co naturalne a tym, co sztuczne, między tym co wewnętrzne a tym, co znajduje się na zewnątrz. Cybernetyczny organizm – już z samego założenia – nie może więc być “rozebrany” na część naturalną i mechaniczną. Nie można zedrzeć sztuczności bez naruszenia całości, bowiem w akcie introjekcji chodzi właśnie o otoczenie jednego ciała, np. maszyny, przez drugie (dosłownie chodzi o wrzucenie = introiectio), a następnie ich zmieszanie. Technologia nie odgrywa tu roli “innego” wobec człowieka, lecz po prostu w nim egzystuje.
Z tak rozumianą metodą konstruowania cyborgów mamy do czynienia już od dawna. Co więcej, podoba nam się ta introjekcja i szeroka skala absorpcji, która jest jej wynikiem, bowiem jesteśmy piękniejsi (zabiegi plastyczne) i sprawniejsi (operacje, dzięki którym władamy organami niefunkcjonującymi naturalnie). Maszyny nie należą już do krajobrazu zewnętrznego, jak niegdyś samochody, telefony, czy odkurzacze, lecz stały się częścią nas. Postęp technologiczny nabrał takiego tempa, że przekroczone zostało także tabu narodzin (sztuczne zapładnianie) i śmierci (podtrzymywanie procesów życiowych przez maszyny). Wysoko wyspecjalizowana nauka zaczyna dorównywać science fiction. Cyborg nie jest więc już postacią ze szklanego ekranu. Coraz częściej traktujemy go jako byt realny.
Podane wyżej przykłady ujawniają olbrzymią troskę współczesnej kultury o ciało, jego dobrą kondycję, sprawność, zdrowie i młodość. Techniczno-ludzka introjekcja w dużej mierze jest podporządkowana tej trosce. Witalność ciała jest bez wątpienia jedną z obsesji współczesności."
To mnie inspirowało :)
electricdog
electricdog 31 sierpnia 2008, 21:47
mhm :)
1 146 wyświetleń
przysłano: 31 sierpnia 2008 (historia)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca