20 lat Wywroty
1998-2018

Wywrota.pl to jedna z pierwszych niezależnych inicjatyw kulturalnych w polskim Internecie. Początkowo serwis literacki, o charakterze anarchistyczno-wolnościowym założony przez grupę entuzjastów, z czasem przekształcił się w portal społecznościowy współtworzony przez ludzi z całej Polski i nową Polonię. Nagradzany w wielu konkursach (Złota Witryna, Teraz Internet, Papierowy Ekran) w niektórych kręgach zdobył reputację czołowego głosu pokolenia Internetu. Zapraszamy do zapoznania się z historią naszego serwisu!

1998 - Mr. J Web Page

Początki działalności Wywroty sięgają roku 1998. Internet był wtedy czymś obcym, nowym, czymś, co dopiero się rodziło i kształtowało. Nie było Googla ani Facebooka, nie było Wikipedii. Szczęśliwcy posiadający modem i odpowiedniej jakości łącze mogli wdzwonić się na numer dostępowy Telekomunikacji i surfować po sieci płacąc za każdą minutę.

W tym czasie licealista z małego miasteczka, ukrywający się pod pseudonimem "mr. J", założył stronę internetową, aby podzielić się ze światem swoją poezją, pracami z Photoshopa oraz praktycznymi poradami dotyczącymi hodowli marihuany.

1999 - Wywrota - serwis dla wywrotowców


W tym czasie czasopisma tematyczne udostępniały najciekawsze strony internetowe z Polskiego Internetu na płytach CD. Większość stron była wtedy czarno-biało-niebieska. "mr. J Web Page", wyróżnijąca się kolorystyką i treścią, znalazła się na płycie dołączonej do magazynu CYBER w styczniu 1999 roku. W kwietniu tego samego roku, już pod nazwą Wywrota, także na płycie dołączonej do Magazynu WWW.

Po publikacji zaczęły napływać maile od wywrotowców całej Polski, takie jak ten od Maćka z Torunia:

jestem czlowiekiem o przekonanich anarchistyczno-wolnosciowych i zobaczylem wasza strone na kompie cybera. ogolnie mysle, ze to poki co najbardziej wyjebista strona dla mlodziezy na necie. interesuje sie wieloma rzeczami, no, ale przede wszystkim literatura. z uwaga przeczytalem wasze opowiadania, lecz jako meczacy sie licealista z humana, musze powiedziec, ze te ktore czytalem to tylko gorne stany sfer dolnych no, ale trudno napisac cos naprawde dobrego. mnie sie tez to nie udaje, a zeby tym dobitniej wam to pokazac przesle wam cos.
Od tego rozpoczęła się współpraca - Maciek przysyłał artykuły i felietony, oraz pomysły na rozwój serwisu. Wkrótce potem dołączył Arek z Biłgoraja i ta trójca przez kilka najbliższych lat stanowiła trzon redakcji serwisu.2000 - Pierwszy Zjazd Wywroty

Twórcy serwisu nigdy nie spotkali się na żywo, aż do sierpnia 2000, kiedy zorganizowano pierwszy zjazd wywrotowców, na który zjechało się ponad 30 sympatyków serwisu z całej Polski.

W 2000 roku Wywrota zorganizowała pierwszy konkurs poetycki w Polskim Internecie.

2001 - Rewolucje

Serwis dynamicznie się rowzijał. Co kilka miesięcy wprowadzano znaczące zmiany technologiczne i ideologiczne, które określano mianem rewolucji.
Złota Witryna 5 kwietnia 2001 na Gali Website Festival serwis został uhonorowany statuetką Złota Witryna w kategorii „organizacja non-profit”.
W lipcu zorganizowano drugi zjazd Wywroty, który tym razem odbył się w Gdowie pod Krakowem.

2002


W roku 2002 odbyło się wiele mniejszych zjazdów wywrotowców, głównie w okolicach Wrocławia.
Na stronie znajnował się ukryty link, pod którym można było znaleźć niecenzurowane zdjęcia z tych imprez.


Kulminacyjnym momentem w historii serwisu był Trzeci Zjazd Wywroty, który zakończył się wieloma kontrowersjami. Chaos organizacyjny oraz nadmiar używek zainicjowały początek końca epoki świetności serwisu. Wkrótce po tym wydarzeniu rozpadła się pierwsza redakcja Wywroty i wiele osób odeszło z portalu.

«Tegoroczny zjazd miał się odbyć pod hasłem "czegoś takiego jeszcze nie było"... Straszliwe proroctwo spełniło się...» — Lisia

2003

2004

We wrześniu roku 2004 z powodu problemów technicznych, finansowych i kadrowych zapadła decyzja o zamknięciu serwisu.

2006

Po 575 dniach Wywrota zmartchwywstała.

«Po wielu miesiącach analizowania pustki, jaka nastała w polskim Internecie oraz w naszych sercach w wyniku zamknięcia największego niezależnego serwisu młodzieżowego - Wywrota.pl, po niekończących się namowach czytelników i przyjaciół podjęliśmy decyzję o reaktywacji serwisu.»

2007

W 2007 roku, wychodząc naprzeciw rosnącej popularności odtwarzaczy MP3 ruszył na Wywrocie podcast literacki. Użytkownicy przesyłali autorskie interpretacje swoich ulubionych wierszy, takich jak np. ten:

2008 - Dziesięciolecie serwisu

Z okazli 10-lecia serwisu zorganizowano 10 konkursów pod hasłem: «My! - tożsamość, świadomość i nieświadomość zbiorowa, wspólnota, w kontraście do pojedynczości, indywidualności, samotności.» Były to konkursy prozatorskie, poetyckie, malarskie, filmowe i muzyczne. Uczestnicy nadesłali w sumie 379 prac, z których 30 członków jury wyłoniło 33 najlepsze.

2009

21. stycznia 2009 roku zmarł Marek Dunat, aktywny członek wywrotowej społeczności oraz opiekun sekcji poetyckiej. Aby uczcić jego pamięć Wywrota wydała tomik jego wierszy pt. "im bardziej jestem, tym bardziej mnie nie ma...".

2010


W 2010 roku redaktorem prowadzącym serwisu został Paweł "Ivo" Kaczorowski - eseista, dziennikarz literacki i menedżer artystyczny. Z jego inicjatywy powstała "Nisza Literacka", której głównym założeniem była konstruktywna i twórcza praca krytyczna z tekstami współczesnych autorów.

W tym czasie trwały też prace nad nową wersją Pana Wywrotka - systemu zarządzania treścią, która miała upodobnić serwis do zyskującego coraz większą popularność Facebooka. Niestety z powodu trudności technicznych projekt nigdy nie został skończony.

2011


Justyna Barańska została redaktorem prowadzącym. Dział Literatura znów zaczął tętnić życiem. W maju zorganizowano Biwak Literatów w Międzybrodziu Bialskim.

2012

Coroczny zlot tym razem zorganizowano w miejscowości Złoty Potok.

2013

Redaktorem prowadzącym zostaje Marcin Sierszyński - wrocławski poeta i aktywista.

Zjazd Wywroty odbywa się w Ostrzeszowie.

2015

Redaktorem prowadzącym zostaje Michał Domagalski - poeta, publicysta oraz krytyk literacki.
Zjazd Wywroty odbywa się w Olsztynie koło Częstochowy.

2018Dwadzieścia lat później Wywrota nadal działa a najbardziej popularnym działem serwisu jest Wywrotowy Śpiewnik tworzony przez gitarzystów dla gitarzystów. Trwają pracę nad całkowitą modernizacją śpiewnika, a nowe otwarcie planowane jest już na wrzesień!