Felietony

Każdy człowiek na kuli ziemskiej ma skarb, który gdzieś na niego czeka.

Paulo Coelho to popularny i ceniony pisarz brazylijski. Jego książki prowokują do rozmyślań i skłaniają do innego spojrzenia na otaczający nas świat. W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie ma chwili, aby zatrzymać się i rozważać o „Duszy Wszechświata”, w którą jest wpisane wszystko, co było i jest. To, co będzie, ludzie dopiero tworzą. Jest to Legenda naszego życia.
Skarb jest to coś cennego. Może być to dobro materialne lub niematerialne. W baśniach skarbem są najczęściej drogocenne klejnoty i złote monety. Dla starożytnych filozofów skarbem była wielka mądrość. Współcześnie skarbem określamy wiele zjawisk np.: matka swoje dzieci, biznesmen swój majątek, a człowiek, który kocha skarbem określa osobę, która gdzieś na niego czeka. Każdy na świecie ma jakiś skarb. Niektórzy nie są tego świadomi i żyją z dnia na dzień tylko dla siebie. Inni już go znaleźli i cieszą się jego obecnością. Jest jeszcze grupa, która jest świadoma, że istnieje jej/ jego skarb i czeka na odnalezienie. To właśnie każdy z tych ludzi podejmuje świadome działania w odnalezieniu go. Jednak nie każdy wie, że tym samym tworzy Swoją Legendę. Ludzie świadomi tego są bardziej odważni, gdyż wiedzą, że „cały Wszechświat sprzyja im w tym, by mogli do niego dotrzeć”. Jeżeli posiada się świadomość, że chroni nas „Ręka Opatrzności” (Bóg – określany też Wszechświatem) wszystko staje się prostsze. Znika wiele lęków, które wcześniej wydawały się niezwyciężone. Niebezpieczeństwa, które były dostrzegane nagle odpływają. Jest tylko człowiek, przygoda i skarb. Ludzie wierzący w teorię Własnej Legendy nie boja się podejmować ryzyka. Wychodzą naprzeciw wszystkim trudnościom i pokonując wszelkie przeszkody stają się „Wojownikami Światła”. Ci, którzy chcą tworzyć Własną Legendę podążają jej śladem nawet w najdalsze zakątki świata. Podróżując w poszukiwaniu skarbu przeżywają wielkie rozterki. Czasem dopada ich niepewność i zaczynają wątpić, lecz gdy wsłuchują się w Duszę Wszechświata zauważają znaki, które prowadzą ich dalej. Czasem poszukiwania trwają kilka tygodni, miesięcy a czasem całe lata czy nawet życie. Nikt z poszukujących nie może spodziewać się, kiedy i gdzie znajdzie swój skarb. Nie może nawet spodziewać się, co będzie jego skarbem. W książce pt.: „Alchemik” Paulo Coelho opisuje historie pasterza który wyrusza by znaleźć dobra materialne, jednak jego skarbem okazuje się miłość. Dlatego Ci, którzy chcą tworzyć Własną Legendę muszą medytować nad każdym, nawet najbardziej błahym zdarzeniem, aby uczynić z niego magiczną chwilę i nie przeoczyć Swojego Skarbu.

Uważam, że teoria tworzenia Własnej Legendy powinna wejść w życie jak największej ilości ludzi. Każdy człowiek powinien mieć szansę, aby świadomie podążyć na poszukiwanie swojego skarbu. Codziennie setki ludzi umierają samotnie, bo nie byli świadomi tego, że gdzieś na kuli ziemskiej jest ich Skarb. Skarb, który powinni odnaleźć. Nie wiedzieli, że ich życie wpisało się w Duszę Wszechświata jako ich Legenda. Świadomość Tworzenia Własnej Legendy jest bardzo ważna gdyż dodaje odwagi i sił, aby móc stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu. Tworzenie Własnej Legendy daje ludziom wiele szczęścia i radości. Pozwala odkryć to, czego istnienia nikt nie podejrzewał. Kształtuje charakter i osobowość poprzez doświadczenia. Wyzwala od ciągłego pośpiechu. Poprzez spotkania z innymi Twórcami Własnych Legend jesteśmy skłaniani do refleksji. Tworzenie Własnych legend pomaga w odnalezieniu dobra i miłości w sobie oraz w innych ludziach. Każdy powinien mieć szansę stworzenia własnej legendy, odnalezienia skarbu, bycia szczęśliwym i dawania szczęścia innym.

Tłilianna

35 Legnica
1 artykuł 2 teksty


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Arek Janicki
Arek Janicki 29 pazdziernika 2007, 22:37
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że teks jest chaotyczny i bez myśli przewodniej, ale po uważnym przeczytaniu i odwinięciu z całych połaci bawełny odnalazłem tam jakieś światełko sensu. Spróbuj następnym razem być bardziej bezpośrednia.

Moim zdaniem Coehlo to szaman, złodziej dusz. Zazwyczaj porusza w książkach ciekawe tematy, ale zawsze wyprowadza czytelnika na intelektualne manowce. Jeśli jednak udało mu się zachęcić Cię do tworzenia pracy nad własną tożsamością to chwała mu za to.
przysłano: 27 pazdziernika 2007 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca