Felietony

Prawo do aborcji

Prawo do aborcji nie byłoby nam potrzebne, gdybyśmy żyli w sielance. Idyllicznej rzeczywistości bez gwałcicieli. Państwie z rozpowszechnioną edukacją seksualną. Gdzie cielesność nie musiałaby kojarzyć się z zachwytem fotoszopowymi skalpelami lub wytrwałym wieloletnim poświęceniem, z jakim rzeźbią się bywalcy fitness klubów. Gdzie tabletki antykoncepcyjne ani prezerwatywy nie wzbudzałoby kontrowersji, a stałyby się powszechnie dostępne niczym potrzeba uprawiania seksu. Gdzie o przyszłą matkę obdarzałoby się większą troską niż plemniki. Gdzie zrezygnowałoby się ze świętości w imię równości. Gdzie męskość i kobiecość nie były powodem do zabawy w wartościowanie. Gdzie wreszcie zniknęłyby wszelkie naciski, które powodują, że nie możemy decydować sami o sobie. Zniknęłyby te wszystkie uświadomione i nieuświadomione próby zniewolenia, zastraszenia oraz powoływania się na tradycję, która czasami to, a czasami tamto...

 

Musiałoby zniknąć wiele czynników, abyśmy przestali potrzebować aborcji. Szanse na to, że znajdzie się jednak magiczną puszkę, która będzie przeciwieństwem tego, czym bogowie obdarzyli Pandorę, nie są zbyt wielkie. Czeka nas raczej trwanie w świecie przepełnionym powodami, dla których kobiety aborcji będą potrzebować. Dla których wszyscy będziemy potrzebować prawa do aborcji. I nie jest to prawo polityczne. Jest to prawo ludzkie.

 

Nie dajmy sobie wmówić, że to właśnie jakaś nieinteresująca nas polityka. Bo tutaj chodzi o prawo człowieka.

 

To prawo próbuje się nam zabrać pod dziwnymi pretekstami. I te preteksty trzeba oprotestować.

 

 

+ zdjęcia z „Nie dla torturowania kobiet!” w Poznaniu, z niedzieli 3 kwietnia spod poznańskiego biura Prawa i Sprawiedliwości.

 

Zdjęcia


Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

41 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
aTAK
aTAK 3 kwietnia 2016, 19:30
dlaczego w serwisie muzycznym pojawiają się takie informacje?
Michał Domagalski
Michał Domagalski 3 kwietnia 2016, 20:28
Wywrota jest nie tylko serwisem muzycznym.
Maciej
Maciej 12 kwietnia 2016, 18:12
Kretyństwo
Michał Domagalski
Michał Domagalski 13 kwietnia 2016, 07:32
Macieju, dzięki za opinię.
Jacek
Jacek 6 pazdziernika 2016, 01:36
Prawo do aborcji oznacza w praktyce "prawo" do zabicia dziecka. Nie wiem, co dla was usprawiedliwia zabicie niewinnego i bezbronnego dziecka, ale dla mnie nic.
Michał Domagalski
Michał Domagalski 9 pazdziernika 2016, 21:17
Dziecka? Zabijanie?
Iwona
Iwona 3 kwietnia 2020, 16:26
Zgadzam się w 100 %
przysłano: 3 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca