Film

Kino na granicy

10. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy"

Jubileuszowa, 10. edycja Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy" odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 29.04-4.05.2008.

W programie jak zwykle mnóstwo kina czeskiego, polskiego i słowackiego oraz akcenty węgierskie - w sumie około 70 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Oprócz tego wystawy, koncerty i liczne spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Dla uczczenia 10. edycji organizatorzy przygotowali specjalną ankietę, w której uczestnicy i goście „Kina na Granicy" wybrali 10 filmów już pokazywanych w Cieszynie, a które chcieliby zobaczyć jeszcze raz.

Wypełniający ankiety wskazywali też tematy, które chcieliby poznać zilustrowane filmowym minicyklem. W poprzednich latach były to „Życie seksualne Czechów (na ekranie)" i „Sceny z życia kelnerów", tym razem nader często pojawiały się hasła: „picie", „alkohol", „pijacy", „piwo"... I tak zrodził się minicykl „O piciu i pijących" (tytuł roboczy), na który złożą się m.in. „Pętla"(1957) Wojciecha Jerzego Hasa, „Żółty szalik" (2000) Janusza Morgensterna i „Na zdróweczko!" (2005) Ivany Zajacovej i Jozefa Mitaľa.

Znany też jest bohater retrospektywy - będzie nim Pavel Juráček (1935-1989), jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców „czechosłowackiej nowej fali", artysta uwikłany w historię, którego twórcza działalność została przerwana wraz z wkroczeniem wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji w 1968 roku. Pokazane zostaną filmy w reżyserii i według scenariuszy Juráčka, w tym m.in. kafkowska groteska „Kilian zawsze wraca" (1963) oraz poświęcony mu dokument Martina Šulíka „Klucz do oznaczania karłów albo ostatnia podróż Lemuela Guliwera" (2002).

W programie znajdzie się oczywiście szeroka panorama najnowszych produkcji z Czech, Polski i Słowacji, w tym m.in. filmy Vlado Fischera („Polčas rozpadu"), Jana Hebelka („Medvídek"), Doroty Kędzierawskiej („Pora umierać"), Alice Nellis („Tajnosti"), i Petra Zelenki („Karamazovi").

W sposób szczególny uczcimy także 40. rocznicę Praskiej Wiosny oraz przyjrzymy się historii i współczesności słowackiego filmu animowanego.

 
Ponadto w programie filmowym 10. Przeglądu Filmowego KINO NA GRANICY znajdą się:
 

CYKL JUBILEUSZOWY
11 Filmów na 10-Lecie
 
CYKL JUBILEUSZOWY
O piciu i pijakach

RETROSPEKTYWA
Reżyseria: Pavel Juráček
 
PORTRET FILMOWY
Franciszek Pieczka

  CYKL AUTORSKI

Słowacki Film Animowany

 

AKCENT MADZIARSKI

Film i historia: Węgry '56

 

CYKL HISTORYCZNY
Film i historia: Czechosłowacja '68

 

Autorem plakatu 10. edycji Przeglądu Filmowego

„Kino na Granicy" jest wybitny artysta plastyk Andrzej Pągowski. Jedną z imprez towarzyszących podczas KINA NA GRANICY będzie wystawa najciekawszych filmowych plakatów tego artysty.

Organizatorem Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy" jest niezmiennie Stowarzyszenie „Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka" (Oddział Regionalny w Cieszynie). Współorganizatorami są Kulturní a společenské středisko „Střelnice" (Český Těšín) i Instytucja Filmowa „Silesia Film" (Katowice).


 

Zapraszamy do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna!

Szczegóły oraz najświeższe informacje na www.kinonagranicy.pl

od: 29 kwietnia 2008
do: 4 maja 2008
Redakcja

Redakcja

25 z Internetu
7863 artykuły 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 marca 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca