Film

Pola Negri. Legenda kina.

Wystawa prezentowana podczas 33 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni przy ul.Zawiszy Czarnego 1

Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie oraz Instytutem Polskim w Düsseldorfie przygotowało ekspozycję pod tytułem "Pola Negri. Legenda kina".

Jest to wystawa biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Chcemy przybliżyć sylwetkę niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego, zdołała podbić Amerykę, ale dla wielu ludzi zwłaszcza młodych, jest postacią nieznaną.

Wystawa przygotowana została w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko w zbiorach polskich archiwów, bibliotek, placówek muzealnych. Dzięki naszym zagranicznym partnerom z Niemiec, Francji, Holandii oraz z USA m.in.: Deutsche Kinemathek, Deutsches Filminstitut, Bundesarchiv, La Cinématheque française, University of Southern California, Paramount Pictures otrzymaliśmy bardzo interesujący materiał, który po raz pierwszy mogą obejrzeć miłośnicy kina.

Pola Negri to największa gwiazda pochodzenia polskiego, która podbiła Hollywood. Tam zrobiła oszałamiającą karierę i utorowała drogę dla gwiazd europejskich w "fabryce snów". Tak oto A. C. Lyles Producent Paramount Pictures we wspomnieniach napisanych specjalnie do katalogu wystawy wspomina Polę: "Pola Negri była znaną i ważną dla okresu kina niemego aktorką Paramount Pictures. Wraz z Glorią Swanson miały ogromną rzeszę fanów na całym świecie. To właśnie ona w dużym stopniu przyczyniła się do popularności Paramountu w tym okresie. Była gwiazdą wielkiego formatu, cieszącą się ogromną popularnością. Paramount pamięta jej wkład w rozwój firmy i pragnie wyrazić uznanie dla jej ważnej roli w swojej historii."Pola Negri zagrała w 63 filmach, w Polsce tylko w 8, większość nakręciła w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Poli Negri. Na wystawie będzie można obejrzeć unikatowy zbiór pocztówek, zdjęć, werków, fotosów, programów filmowych, płyt z jej nagraniami. Pokazane zostaną oryginalne pamiątki dotyczące życia wielkiej gwiazdy w tym kostium z jej ostatniego filmu "Księżycowe prządki". Imponująco przedstawia się zbiór plakatów wydanych na świecie do filmów z udziałem Poli Negri. Plakaty te bardzo często same stanowią dzieło sztuki. Ich autorami byli tak wspaniali artyści jak Theo Matejko czy też jeden z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu Josef Fenneker. Dlatego sama ich ekspozycja - ponad 60 sztuk stanowi niezwykły zbiór ukazujący rozwój plakatu filmowego przez blisko pięćdziesiąt lat.

Przewodnikiem po wystawie będą teksty Pani Wiesławy Czapińskiej - wybitnej znawczyni życia i twórczości Poli Negri, uzupełnieniem zaś wypowiedzi aktorki zawarte w "Pamiętniku gwiazdy" (wydanym po polsku w 1976 roku przez Spółdzielnię Wydawniczą Czytelnik).

Wystawa ma charakter objazdowy. Została przygotowana w wersji angielskiej i niemieckiej. Towarzyszy jej projekcja filmu dokumentalnego o Poli Negri w reżyserii Mariusza Kotowskiego "Life is a dream in cinema". Od sierpnia 2007 roku fragmenty wystawy były prezentowane w Düsseldorfie, Wilnie, Bratysławie, Odessie. W kolejce czekają Toronto, Buffalo, Wiedeń, Berlin, Londyn, Sttutgart, Norymberga... .

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.

Autorami ekspozycji są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Kostiumu nie ma (nie było możliwości jego opdowiedniego zabezpieczenia). Film biograficzny wyświetlany non-stop (w pętli) na wystawie i jeden raz dziennie (początek o godz. 12:00) w sali kinowej muzeum (poziom '0'). Wystawie towarzyszą piosenki wykonywane przez aktorkę.

od: 15 września 2008
do: 12 pazdziernika 2008 Gdynia
Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

50 3miasto
215 artykułów 20 tekstów 45 prac 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Zasłużeni dla serwisu
Ministerstwo Sztuki


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Michał Domagalski
Michał Domagalski 31 sierpnia 2008, 22:26
Niestety nie będzie mnie na tej wystawie...
przysłano: 27 sierpnia 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca