Film

Filmowa wiosna w Cieszynie

 

 

Czescy, słowaccy i polscy profesjonaliści w Cieszynie

Szesnaście projektów filmów w produkcji, dziesięć filmów sezonu 2009/2010, ponad pięćdziesięciu gości z Czech, Słowacji i Polski – oto fakty na temat Spotkania na Granicy, które już po raz drugi będzie towarzyszyło Przeglądowi Filmowemu Kino na Granicy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Ideą Spotkania na Granicy jest stworzenie płaszczyzny współpracy dla profesjonalistów z tych trzech krajów. Wśród gości, którzy potwierdzili swój przyjazd do Cieszyna, są reżyserzy, producenci, dystrybutorzy, agenci sprzedaży oraz przedstawiciele instytutów filmowych.

Spotkanie rozpocznie się w piątek 30 kwietnia prezentacją fragmentów filmów fabularnych i dokumentalnych sezonu 2009/2010 z Czech, Słowacji i Polski. Spośród czeskich i słowackich filmów zostaną zaprezentowane te, które jeszcze nie zagościły na festiwalach w Polsce i w polskich kinach, a często nie miały jeszcze w ogóle swojej światowej premiery festiwalowej. Będą to m.in.: najnowszy film Jan Svěráka Kuky se vrací, który swoją światową premierę będzie miał na tegorocznym festiwalu w Karlovych Varach, najnowszy film twórców Czeskiego snu, Víta Klusáka i Filipa Remudy, zatytułowany Český Mír, Osadne Marko Škopa, obiecujące debiuty reżyserskie Dvojka Jaroslava Fuita i Zoufalci Jitki Rudolfovej (obydwa zakwalifikowane do konkursów w Karlovych Varach). Polskę będą reprezentowały m.in. Zero Pawła Borowskiego i Cudowne lato Ryszarda Brylskiego.

Drugiego dnia Spotkania prezentowane będą projekty pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych w produkcji. Czechy będzie reprezentowało sześć projektów, Słowację i Polskę – po pięć. Uczestnicy Spotkania będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi planami filmowymi Petra Zelenki, Sławomira Fabickiego, Juraja Nvoty, cenionego słowackiego dokumentalisty Jaroslava Vojtka, Agnieszki Holland, Leszka Wosiewicza i Alice Nellis. Będą też mogli przyjrzeć się pomysłom młodych, debiutujących dopiero twórców: Bartka Konopki, Václava Švankmajera, Gejzy Dezorza, Jana Komasy, Marysi Sadowskiej. Wśród prezentowanych projektów znajdzie się też m.in. Dom Zuzany Liovej, za którego scenariusz reżyserka otrzymała nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego na Scprit East w Cannes w 2007r.

Tematem ostatniego dnia Spotkania będą debiutujący reżyserzy. Podczas odbywającej się na zamknięcie Spotkania dyskusji panelowej biorący w niej udział profesjonaliści i twórcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy Czechy, Słowacja i Polska to kraje przyjazne dla debiutujących reżyserów.

„Przegląd Filmowy Kino na Granicy od lat promuje czeskie i słowackie kino wśród polskich widzów – mówi Jolanta Dygoś, Dyrektor Przeglądu – To między innymi dzięki naszej działalności filmy z tych krajów na stałe zagościły na ekranach polskich kin. Kolejnym krokiem jest chęć uczynienia z Cieszyna miejsca, gdzie profesjonaliści z Czech, Słowacji i Polski będą mogli spotkać się w celu nawiązania i pogłębienia współpracy producenckiej oraz wymiany doświadczeń. Długofalowym celem Spotkania jest również zwiększenie zainteresowania czeskich i słowackich dystrybutorów polskimi filmami. Mamy nadzieję, że Czesi i Słowacy pokochają kino polskie tak, jak Polacy kochają kino czeskie i słowackie.”

„Liczymy na to, że Cieszyn okaże się inspirujący dla gości Spotkania na Granicy" – dodaje Joanna Tereszczuk, koordynatorka Spotkania – Kilku producentów przyjedzie tu z nadzieją na znalezienie koproducentów do swoich bieżących i przyszłych projektów filmowych. Postaramy się stworzyć sprzyjającą atmosferę do nawiązania tego typu współpracy.”

Spotkanie na Granicy potrwa od 30 kwietnia do 2 maja. Prezentacje filmów i projektów odbędą się w Śląskim Zamku Przedsiębiorczości w Cieszynie, zaś dyskusja panelowa w cieszyńskim Kinie Piast.

Spotkanie na Granicy organizowane jest dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pełny program Spotkania znajduje się tutaj


30 kwietnia 2010 Cieszyn

przysłano: 25 kwietnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca