Film

Przełom marca i kwietnia w Kinie Alchemia

 

W najbliższy czwartek, w ramach cyklu „Tematy Tabu” zaczynamy nowy blok: Uchodźcy. Pokażemy nagrodzony w Cannes obraz €žMilczenie Lorny€ w reżyserii Jean-Pierre Dardenne'a i Luca Dardenne'a. Ten poruszający film o poszukiwaniu szczęścia i stałego miejsca na ziemi oraz o brutalnej rzeczywistości i społecznym wykluczeniu to swoista wiwisekcja problemów współczesnej Europy po otwarciu granic Unii Europejskiej.

 

Po filmie zapraszamy na dyskusję z udziałem Agnieszki Kunickiej€“ p.o Dyrektor Cetrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom w Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Doroty Parzymies - Prezes Fundacji Ocalenie€.

 

31.03.2011 r., Kino Alchemia (ul. Jezuicka 4) godz.18:00, bilety 13 PLN

 

Milczenie Lorny,€“ reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Belgia/Francja/Włochy, 2008.

Tytułowa Lorna (Arta Dobroshi) jest mieszkającą w Belgii emigrantką z Albanii. By stać się prawowitą obywatelką Europy, dziewczyna zawarła fikcyjne małżeństwo z Claudym (Jeremie Renier, znany z Dziecka), narkomanem i życiowym nieudacznikiem. Świat, w którym żyje Lorna jest brutalny. To dżungla, w której wygrywają jedynie najsilniejsi i najbardziej wytrwali. Przed Lorną kolejne małżeństwo, a€“ kolejnym mężem dziewczyny ma być bogaty Rosjanin. Plan jest prosty i misternie obmyślony:€“ Claudy ma umrzeć z przedawkowania, a Lorna jako wdowa będzie mogła wejść w kolejny układ. Dziewczyna jest tyko pionkiem w skomplikowanej grze. Lorna podejmuje walkę, w której jest zupełnie sama. Na jej drodze pojawią się kolejne trudne wybory.

 

 

Nominacje i nagrody (m.in.):

 

1. Cannes 2008 Złota Palma za Najlepszy scenariusz

Jean-Pierre Dardenne

Luc Dardenne

2. Cezar 2009 Nominacja - Najlepszy film zagraniczny

Jean-Pierre Dardenne

Luc Dardenne

3. Europejska Akademia Filmowa 2008 Nominacja Najlepsza europejska aktorka roku

Arta Dobroshi

 

PATRONI MEDIALNI: TVN Warszawa, ngo.pl, polki.pl, IRKA placdefilad.com, Radio Kampus, Platforma OOGnet.pl

 

***

 

W najbliższą niedzielę, 3 kwietnia, w ramach cyklu „Poranki dla dzieci” zapraszamy na kolejne spotkanie filmowo-€ warsztatowe z serii „Czytanki w Kinie Alchemia”. Po klasycznych filmach animowanych z serii €žBajki i baśnie polskie€ przeczytamy książeczkę ufundowaną przez Wydawnictwo Zakamarki - €žO duchu, który się bał€. Odbędzie się prezentacja slajdów z bajki oraz konkursy i zabawy z animatorem! Jak zawsze dużo nagród książkowych do rozdania.

 

Następne spotkanie z serii „Poranki dla Dzieci” odbędzie się 10.04 o godz. 11.00. Zapraszamy wówczas na poranki angielskie. Pokażemy film Wallace & Gromit: Wściekłe Gacie w angielskiej wersji językowej oraz rozdamy książeczki Chatka Puchatka ufundowane przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

 

03.04.2011 r. - €ž„Czytanki w Alchemii”€: Bajki i baśnie polskie

Prowadząca: Natalia Bieniek

 

Prezentacja i slajdy z książeczki €žO duchu, który się bał (Wydawnictwo Zakamarki)

 

1. Złota jabłoń - reż. Joanna Jasińska, 2008

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno... Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko? w pewnej wiosce niedaleko dużego miasta, mieszka wdowiec Drwal Jakub ze swoją córką Dorotką. Dorotka jest dziewczynką dobrą i pracowitą, toteż ojciec często nazywa ją swoim skarbem. Wieść o €žskarbie Jakuba€, przekazywana z ust do ust, zmienia się w plotkę i dociera do uszu chciwej mieszczki Brunhildy. Skarb to skarb, na pewno gdzieś zakopany, trzeba go zdobyć ? myśli Brunhilda i pod pretekstem zajęcia się domem i Dorotką, szybko zarządza wesele? Jej podstępny plan krzyżuje Kogut ze złotym piórem, którego Dorotka przywozi z targu?

 

2. Czarne licho -€“ reż. Ewa Jabłońska, 2009

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno... Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko w małej wiosce za bagnami mieszka ubogi chłop z rodziną. Nocą, kiedy chłop śpi, w pobliskich bagnach harcują w najlepsze różne licha: skrzydlate, kudłate, rogate. Wraz ze wschodem słońca, Licha idą spać, a chłop wstaje do pracy. Aż pewnego razu Czarne Licho postanawia przekonać się, jakby to było, gdyby podokuczać ludziom w dzień. Wbrew zakazowi, wymyka się z bagien i trafia na pobliskie pole. Podrzuca chłopu kamienie, kradnie chleb i mleko. Wymoczek Bagienny postanawia ukarać Czarne Licho za nieposłuszeństwo i skazuje go na pracę u chłopa tak długo, aż chłop przestanie być biedny. Czarne Licho zmienia się w Czarnego Parobka i za dach nad głową, najmuje się u chłopa na służbę.

 

 

PATRONI MEDIALNI: Qlturka.pl, miastodzieci.pl, babyonline.pl, Radio Wawa

SPONSORZY NAGRÓD: Nasza Księgarnia, Zakamarki, WAB, EneDueRabe, Faber Castell

 

***

 

1 kwietnia stołeczne Kino Alchemia na warszawskiej Starówce będzie miało dla Państwa podwójną niespodziankę. Dla wszystkich miłośników kina, którzy lubią czasem spojrzeć na świat z przymrużeniem oka, kochają zagadki, dobrą zabawę oraz pragną oderwać się od codzienności oferujemy nietypowe spotkanie kinowe z okazji Prima Aprilis. Każdy, kto przyjdzie w tym dniu na film i będzie miał ze sobą śmieszny gadżet: zabawne nakrycie głowy, buty, czy okulary,€“ będzie mógł kupić bilet w specjalnej, promocyjnej cenie. Oprócz tego każdy dostanie prezent, który na razie jest dla wszystkich tajemnicą! To nie żarty. Przyjdź i sprawdź! Poczuj magię kina w Alchemii!

 

Warto przyjść także dlatego, że pokażemy dwa fenomenalne filmy: nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za role męskie na Festiwalu w Berlinie rosyjski film €žJak spędziłem koniec lata oraz słowacki film €žSpokój w duszy€, który zyskał uznanie na festiwalu w Karlowych Warach.

 

Prima Aprilis w Kinie Alchemia:

 

17:00 Jak spędziłem koniec lata,€“ reż. Aleksei Popogrebsky, Rosja 2010, 124 min.

19:15 Spokój w duszy,€“ reż. Vladimír Balko, Słowacja 2009, 97 min.

 

Jak spędziłem koniec lata,€“ reż. Aleksei Popogrebsky, Rosja 2010, 124 min.

Samotna wyspa polarna Aarczym na Oceanie Arktycznym. Na stacji badawczej znajduje się dwóch mężczyzn. Siergiej (Sergei Puskepalis) prowadzi bardzo ważne pomiary meteorologiczne, natomiast Paweł (Grigoriy Dobrygin), jest świeżo upieczonym absolwentem studiów, odbywającym praktyki. Wkrótce na wyspę przybędzie statek, który ma zabrać Siergieja i zakończyć jego kilkuletni pobyt na wyspie. Mężczyzna jest podekscytowany powrotem na ląd do żony i syna. Pod nieobecność Siergieja, Paweł odbiera tragiczny radiotelegram. Jednak nie potrafi przekazać go współtowarzyszowi i zataja wiadomość. Inspiracją do powstania filmu, były wydarzenia, które miały miejsce na biegunie w 1912 roku, a ich uczestnikami byli N. V. Pinegin i rosyjski podróżnik Georgio J. Sedov.

 

Nominacje i nagrody (m.in.):

 

1. Berlinale 2010 Srebrny Niedźwiedź

Najlepsze zdjęcia Pavel Kostomarov

Najlepszy aktor Grigoriy Dobrygin, Sergei Puskepalis

 

2. Berlinale 2010 Złoty Niedźwiedź (nominacja) Udział w konkursie głównym

Aleksei Popogrebsky

 

3. 2010 Europejska Nagroda Filmowa (nominacja) - Nagroda im. Carlo Di Palmy dla europejskiego operatora roku Pavel Kostomarov

 

 

Spokój w duszy,€“ reż. Vladimír Balko, Słowacja 2009, 97 min.

Tono wychodzi z więzienia, gdzie spędził pięć lat za kradzież złomu. Wraca do rodzinnej miejscowości o nazwie Čierny Hron i okazuje się, że wszystko się tu zmieniło. Żona ledwo go poznaje, jego pięcioletni syn traktuje go jak obcego, ponadto nikt nie chce zatrudnić złodzieja. Tono nie chce dłużej kraść, ma dość takiego życia. Tymczasem jego przyjaciel Štefan, wpływowy lokalny biznesmen, nie chce go znać. 

Koledzy z dzieciństwa - Mark (katolicki ksiądz) i Peter (biznesmen odnoszący sukcesy), starają sie pomóc Tono w powrocie do normalnego życia. Niestety, sami również zmagają się z problemami mężczyzn po czterdziestce i muszą stawić czoła rzeczywistości, która odbiega od ich wyobrażeń. Tono czuje się samotny i zdesperowany.

Ta poruszająca historia, umieszczona w górskim krajobrazie, pokazuje problemy typowe dla środkowej Słowacji: patriarchalna rodzina, kłusownictwo, dyskryminacja rasowa i kradzież złomu. Twórcy portretują tradycyjnie silne więzi rodzinne, wiarę, przyjaźń i miłość, razem tworzące klasyczny dramat.

 

 

Oba filmy będzie można zobaczyć także w ciągu weekendu.

Wówczas bilety w stałej cenie 17 złotych!

 


Sobota, 02.04.2011 r.

17:00 Spokój w duszy,€“ reż. Vladimír Balko, Słowacja 2009, 97 min.

19:00 Jak spędziłem koniec lata,€“ reż. Aleksei Popogrebsky, Rosja 2010, 124 min.

 

Niedziela, 03.04.2011 r.

16:30 Jak spędziłęm koniec lata, reż. Aleksei Popogrebsky, Rosja 2010, 124 min.

19:00 Spokój w duszy,€“ reż. Vladimír Balko, Słowacja 2009, 97 min.

 

Poniedziałek, 04.04.2011 r. - bilet w cenie 13 złotych.

17:00 Spokój w duszy,€“ reż. Vladimír Balko, Słowacja 2009, 97 min.

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca