Film

Lato filmów w drodze w Kinie Alchemia

 

LATO FILMÓW W DRODZE


Pokazy premierowe, mistrzowie kina i nowe nazwiska!

Lato Filmów w drodze to pierwsza objazdowa edycja Festiwalu Filmowego i Artystycznego Lato Filmów, który gości w kinach od siedemnastu lat. Na ekranie najnowsze produkcje światowej kinematografii, debiuty filmowe I wielkie nazwiska.

Warszawa 10 – 16 czerwca 2011

 

KINO ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4)

Bilety: 15 PLN (normalny), 13 PLN (ulgowy)

PROGRAM:

10.06.2011 (piątek) godz. 19.00

 

W lepszym świecie, reż. Suzanne Bier, Dania 2010

OSCAR w kategorii : NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY!
ZŁOTY GLOB w kategorii NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY!

 

Suzanne Bier, duńska reżyserka, która przekonała do siebie polskich widzów takimi filmami jak: Tuż po weselu, Bracia oraz Otwarte serca.

 

W lepszym świecie to historia dwóch duńskich rodzin, w których relacje są nie tylko napięte, ale też obarczone błędami i wyrzutami sumienia. Rodzice Eliasa są w separacji, ojciec jeździ regularnie do Afryki, gdzie pracuje w szpitalu dla uchodźców. Christian wraca do Danii wraz z ojcem po śmierci matki, która zmarła w Londynie. Losy obu rodzin splatają się i dodatkowo komplikują w momencie, gdy chłopcy zasiadają w tej samej szkolnej ławie. Wkrótce Christian bierze w obronę Eliasa grożąc jednemu z ich agresywnych kolegów nożem. Chłopiec przekonany jest, iż jedyną słuszną reakcją na agresję jest kontratak. Jest pełen buntu i specyficznego poczucia sprawiedliwości, którym będzie próbował zarazić spokojnego i wrażliwego Eliasa. Czy w prawdziwym świecie istnieją granice litości i wyrozumiałości?

 

NAGRODY / FESTIWALE M.IN.:

2011 - Oscar w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
2011 – ZŁOTY GLOB w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny
2010 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rzymie – Oficjalna Selekcja: Marc'Aurelio Nagroda Publiczności
2010 – Festiwal Filmowy w Sewilli– Nagrody: Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz
2010 –Abu Dhabi Middle East International Film Festival
2010 – Festiwal Filmowy w Glasgow

11.06.2011 (sobota) godz. 19.00

 

„Karen płacze w autobusie” reż. Gabriel Rojas Vera, Kolumbia, 2011, 98 min.

Fabularny debiut kolumbijskiego reżysera, bardzo dobrze przyjęty na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.Akcja Karen płacze w autobusie toczy się w Kolumbii, a tytułowa bohaterka to zmęczona swoją szarą, żmudną egzystencją kobieta, która postanawia opuścić niekochanego męża i wyruszyć w podróż, która może odmienić jej życie. Zupełnie nie jest do niej przygotowana, ale ta wyprawa – wszystko czego doświadcza, jakich ludzi spotyka – okazuje się sukcesem samym w sobie, gdyż pozwala jej nabrać pewności siebie; zrozumieć, że czasami wystarczy otworzyć się na nieznane, a los zgotuje miłą niespodziankę. Karen płacze w autobusie to nawiązująca do Nory Henryka Ibsena opowieść o kobiecie, która wygrała w momencie, kiedy odważyła się spróbować czegoś nowego. Nie jest to jednak film tylko dla kobiet – wszyscy znajdą w tej historii ciekawy materiał do rozmyślań.

 

Nagrody/festiwale:

2011 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie
2011 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kartagina

12.06 (niedziela) godz. 17.15

 

Studentki, reż. Emmanuelle Bercot, Francja 2010, 101 min.

W roli głównej Déborah François, aktorka, która zaistniała w filmie Dziecko Jean-Pierre’a Dardenne i Luc’a Dardenne. Film powstał na podstawie prawdziwej historii i wywołał burzę we Francji. Osiemnastoletnia Laura jest na pierwszym roku studiów uniwersyteckich, które pragnie skończyć za wszelką cenę. Pracuje dorywczo, lecz jej zarobki nie wystarczają na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Laura popada w tarapaty finansowe i pewnego wieczoru, szukając wyjścia z tej sytuacji, postanawia odpowiedzieć na znalezione w Internecie ogłoszenie: „Joe, lat 50, szuka studentki, gotowej dać mu chwilę czułości. 100 euro za godzinę.” Laura decyduje się na ten jeden raz i trzy dni później ląduje w tanim hotelu z mężczyzną z ogłoszenia. Cieszy się „łatwo” zarobionymi pieniędzmi. Nie wie jeszcze, że wpadła w pułapkę. Próbuje zapomnieć o budzących obrzydzenie odczuciach i myśleć wyłącznie o kopercie z pieniędzmi. Po spotkaniu z drugim klientem, Laura, rozbita wewnętrznie studentka – i początkująca prostytutka – chce z tym skończyć. Czy jej się to uda?

12.06.2011 (niedziela) godz. 19.00

 

Peepli live!, Reż. Anusha Rizyi, Mahmood Farooqui, Indie, 2010, 95 min.

Kino z Indii jest kojarzone przede wszystkim z krzykliwymi, ekstrawaganckimi pod względem przepychu kostiumów i scenografi i produkcjami bollywoodzkimi. Jednak Indie mają również ogromną tradycję kina zaangażowanego społecznie, często o wiele smutniejszego niż europejskie dramaty. "Peepli" lokuje się mniej więcej pośrodku tych dwóch estetyk, bowiem z jednej strony opowiada o istotnych problemach społecznych, a z drugiej używa do tego dość jaskrawej satyry. Fabuła opiera się na tym, iż dwóch zdesperowanych rolników zastanawia się, czy popełnić samobójstwo, żeby zapewnić swoim rodzinom odpowiednie odszkodowanie. Kiedy dowiadują się o tym media, rozpoczyna się lokalna szopka, która po jakimś czasie przeistacza się w ogólnonarodowy szał.

 

Festiwale/nagrody:

Sundance
2010- nominacja - Główna Nagroda Jury - udział w konkursie na najlepszy dramat zagraniczny: Anusha Rizvi
Filmfare
2011- nominacja – Filmfare- Najlepszy film: Aamir Khan
Azjatyckie Nagrody Filmowe
2011 – wygrana – Najlepszy Kompozytor
2011 – nominacja – Najlepszy Film
2011 – nominacja – Najlepszy Montaż : Hemanti Sarkar
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Săo Paulo
2010 – nominacje do Nagrody Międzynarodowego Jury: Najlepszy film: Anusha Rizvi

13.06.2011 (poniedziałek) godz. 19.00

 

Przytul mnie, reż. Kaspar Munk, Dania 2010, 80 min.

Debiut filmowy Kaspara Munka nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie. Film zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim-Heidelbergu.

Sara, Mikkel, Hassan i Louise to czwórka nastolatków, którzy są na etapie finalnego wykształcania się cech osobowościowych, z którymi wejdą w dorosłość. Jeden dzień zmieni wszystko. Pewne klasowe nieporozumienie zupełnie absurdalnie przerodzi się w nieznośny konflikt, który doprowadzi do tragicznych konsekwencji. Zazdrość, samotność i brak trwałych więzi, czy to przyjacielskich, czy rodzinnych. Presja grupy rówieśniczej i problem klasowej popularności jako definicji sukcesu. Odpowiedzialność za własne słowa i świadomość powierzchowności swoich czynów. W ciągu jednego dnia światy, które bohaterowie wokół siebie wybudowali, rozlatują się jak domki z kart, a granice pomiędzy katami i ofiarami przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

 

Nagrody/festiwale:

2010 – wygrana – Nagroda Publiczności – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mannheim-Heidelbergu: Kaspar Munk, Sabrina Farji
2010 – wygrana – Nagroda Ekumenicznego Jury - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mannheim-Heidelbergu: Kaspar Munk
2010 – wygrana – Wschodzące Talenty – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rzymie: Kaspar Munk

14.06.2011 (wtorek) godz. 19.00

 

Fryzjerka, reż. Doris Dorrie, Niemcy 2010

Najnowszy film Doris Dorrie, reżyserki takich filmów jak: „Hanami – Kwiat wiśni” za który otrzymała Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie oraz „Nadzy, który nominowany został do Złotego Lwa na MFF w Wenecji. W głównej roli występuje Gabriela Maria Schmeide, aktorka, która ostatnio zagrała w obrazie „ Biała wstążka” Michaela Haneke.

Komedia obyczajowa o kobiecie , która z optymizmem godnym podziwu przezwycięża kłopoty jakie zgotował jej los. Fryzjerka to zabawna historia Kathi Konig ( Gabriela Maria Schmeide), bezrobotnej fryzjerki, która powraca do rodzinnych stron i pragnie otworzyć własny zakład fryzjerski. Kathi mieszka w Berlinie z córką. Jest rozwiedziona i pilnie poszukuje pracy. Próbuje szczęścia w dużym zakładzie fryzjerskim, mimo kwalifikacji nie zostaje przyjęta, ze względu na jej obwite kształty. Kierownik salonu fryzjerskiego uważa, że osoba z nadwagą nie pasuje do jego wizji salonu piękności. Kathi postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i otworzyć własny interes. Niestety nie ma wystarczającego kapitału. Nie poddaje się jednak i próbuje zdobyć pieniądze na wymarzony zakład fryzjerski. Zaczyna uczestniczyć w przemycie Wietnamczyków z Polski do Niemiec. Dodatkowo przechowuje ich tymczasowo w swoim maleńkim mieszkaniu. Wdaję się też w romans z szefem grupy szmuglującej, czułym, lecz niestety żonatym mężczyzną – Tienem.
Mimo skomplikowanej sytuacji, nie opuszcza jej duch walki, optymizm i niezwykły urok. Kathi zaraża widzów swym optymizmem.

 

Festiwale/nagrody:

2010- 60. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Konkurs Główny
2010 – 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Morelia

16.06.2011 (czwartek) godz. 19.00

 

Angele i Tony, reż. Alix Delaporte, Francja 2010

Fabularny debiut francuskiej reżyserki i scenarzystki Alix Delaporte, która ma już na koncie Złotego Lwa w kategorii Krótkich Filmów na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji .

Normandia, mały port rybacki. Angele jest młodą, zbuntowaną kobietą . Opuszcza właśnie więzienie po tym jak została osądzona i obarczona odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku samochodowego, w którym zginął jej mąż. W konsekwencji sąd zabrał jej prawo do opieki nad synem. Tony jest rybakiem, który mieszka ze swoją matką, po tym jak jego ojciec nagle zniknął. Oboje szukają związku – Angele desperacko chce stworzyć rodzinę, żeby odzyskać syna, Tony szuka ucieczki z emocjonalnego wygnania, w którym się znalazł. Spotykają się przypadkiem, ich pierwszej randki nie można jednak uznać za najbardziej udaną…

 

Reżyserka pomimo, że koncentruje swoją opowieść wokół emocji i problemów egzystencjalnych, pokazuje również ciężkie życie rybaków, którzy działając na granicy prawa próbują doprowadzić do zwiększenia ilości ryb, jaką wolno im poławiać.
Angela i Tony są bohaterami realistycznej przypowiastki, język jakim się posługują cechuje bezpośredniość i zwartość. Dzieło nawiązuje tym samym do francuskiej Nowej Fali, łącząc obserwację tego, co widoczne, z analizą tego, co sentymentalne.

 

Nagrody, festiwale:

2011- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Goeteborgu
2011 – French Speaking FF w Atenach
2011- Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tetoun
2011 - ColCoa French Fest
2010 –Miedzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji - International Critics' Week
2010 – Festiwal Filmowy w Arras
2010 – Amerykański Festiwal Filmowy w Deauville

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca